Anasayfa > Testler > Gebelikte ilk doktor kontrolüne ne zaman gidilmeli ?
13 Temmuz 2017
7.554 okunma
8
Gebelikte ilk doktor kontrolüne ne zaman gidilmeli ?

Gebelikte ilk doktor kontrolüne ne zaman gidilmeli ?

Hamileliği öğrendikten sonra ilk doktor kontrolüne ne zaman gidilmeli ?  İlk doktor kontrolünde yapılanlar;

Sorunsuz bir hamilelik dönemi sonunda sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için gebeliğin başından itibaren düzenli sağlık kontrolü uygun olur. İdeali gebelik oluşmadan önce  sağlık kontrolünden geçmektir.

Eğer gebelik öncesi dönemde doktor kontrolü yapılmamış ise hamileliğin ilk 3 ayında mutlaka doktor değerlendirmesi uygun olur.

Gebeliğin teyidi ve sağlıklı ilerleyip ilerlemediğinin tespiti için genel olarak gebeliğin 5. haftasında rahim içinde kese, gebeliğin 6. haftasında kalp atımları ultrason ile izlenir.

Bu ilk muayeneye anne ve baba adayı birlikte gitmelidir. Bu kontrolde hekim ya da ebe anne ve baba adayına bazı sorular sorarak gebelikte herhangi bir sorunla karşı karşıya kalınıp kalınmayacağını belirlemeye çalışır.  Böylelikle sorun ya tamamen önlenir ya da anne ve bebek için riskler en aza indirilir.

Gebelikte ilk doktor kontrolünde neler yapılır ?

►Anne ve baba adayına sorulan sorular sonrası anne adayı muayeneye alınır rahim ağzı, rahim, yumurtalıklar değerlendirilir.

►Annede diş sorunu varsa gebelik öncesi tedavi olması önerilir

►Gerekli görülürse kan, idrar, smear ve kültür testleri ile sorunlar araştırılır.

►Bu testler esnasında kansızlık saptanırsa tedavi edilir. Kanda ya da idrarda enfeksiyon saptanırsa antibiyotik tedavisi verilir.

Gebelikte Folik Asit Kullanımı

Anne adayına folik asit desteği önerilir. Folik asit B vitamini olup bebeğin  omurga ve sinir sistemi gelişiminde önemlidir. Folik asit doğal olarak yumurta, ceviz, yeşil yapraklı sebzeler, portakal suyu, baklagiller ve baklagillerde bulunur.

İlk muayenede beslenme ve spor  alışkanlıkları açısından bilgi verilmelidir.

►Annenin sigara gibi alışkanlıkları varsa bunları gebelik öncesinde sonlandırmalıdır. Anne de kalp hastalığı diyabet yüksek tansiyon gibi ciddi hastalık olması durumunda ilgili branşlardaki doktorlarla birlikte değerlendirme yapılması uygun olur.

►Muayene esnasında baba adayının olması son derece önemlidir. Eşinde olacak ruhsal ve bedensel değişiklikleri öğrenir yapılması gereken testler hakkında bilgi sahibi olur. Bir yandan da sorumluluk hissini edinir kendisini psikolojik olarak baba olmaya hazırlar.

►Saptanan herhangi bir risk faktörü yoksa hamileliğin ilk 6 ayında 3-4 haftada bir kontroller yeterli olur. Ancak riskli gebeliklerde daha sık aralıklarla muayene gerekir.

►Gebelik öncesi ve sırasında düzenli kontroller sayesinde sorunsuz ve huzurlu bir gebelik dönemi sonunda sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek mümkün olacaktır.

BİR YORUM YAZ

YORUMLAR - 8 YORUM

 1. RezanKilinc dedi ki:

  Hocam ben korunuyorken hamile kalmişim hamileyken ilaç kulandim bunlar bebeye zarar vermiş olabilirmi crebros airfix lordes kulaniyordum alerji hastasiyim hergun kulaniyordum cabinizi bekliyecem şimdiden tesekurler hocam

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Ilaclar gebelikte risklerine göre sınıflara ayrılır. A ve B grubu ilaclar bebeğe zarar vermez. D E X grubu ilaçlar bebekte özür kusur yapabilir. Ilacların hangi sınıfta olduğuna bakmanız gerekiyor

 2. RezanKilinc dedi ki:

  Hocam istemeyerek hamile kaldım korunuyordum. ama hamile kalmısım kachatalık oldugumu bılmiyorum 2 çeşit ilac kulaniyordum alerji ilaçlari kulanıyordum alerji hastasıyım surekli kulanıyordum acaba oilaçlar bebeye zarar vermismidir Airfik crebos lordes kulaniyordum. Ceblarsınız cok sevinirim hocam

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Yanitlandı

 3. Rabia dedi ki:

  Merhaba hocam. 13+2 haftalık hamileyken ikili test yaptırdım. Sonuçlar PAPP-A 1.44 fB-hcg 26.20 çıktı. 39 yaşındayım. Doktorumla telefonda görüştüm. Değerlerin normal olduğunu ama yaş riski olduğunu söyledi. Sizin tavsiyelerinizi de alabilir miyim? Şimdiden teşekkürler …”

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   İleri yaş nedeniyle bebeğe zarar vermeyen anne kanından yapılan genetik test öneririm daha fazla bilgi için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız ;

   https://www.google.com.tr/amp/s/www.zekisalar.com/hamilelik-ve-dogum/ikili-test-uclu-test-amniyosentez-genetik-hastaliklar/amp/

 4. Latife dedi ki:

  28 haziranda 5 haftalik dusuk yaptım hala adet olmadim ne zaman olacağım çok merak ediyorum lütfen yardimci olurmusunuz

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   30 gün bazen 60 gün içinde adet gelecektir