Anasayfa > Testler > Gebelikte ilk doktor kontrolüne ne zaman gidilmeli ?
13 Temmuz 2017
6.843 okunma
2
Gebelikte ilk doktor kontrolüne ne zaman gidilmeli ?

Gebelikte ilk doktor kontrolüne ne zaman gidilmeli ?

Hamileliği öğrendikten sonra ilk doktor kontrolüne ne zaman gidilmeli ?  İlk doktor kontrolünde yapılanlar;

Sorunsuz bir hamilelik dönemi sonunda sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için gebeliğin başından itibaren düzenli sağlık kontrolü uygun olur. İdeali gebelik oluşmadan önce  sağlık kontrolünden geçmektir.

Eğer gebelik öncesi dönemde doktor kontrolü yapılmamış ise hamileliğin ilk 3 ayında mutlaka doktor değerlendirmesi uygun olur.

Gebeliğin teyidi ve sağlıklı ilerleyip ilerlemediğinin tespiti için genel olarak gebeliğin 5. haftasında rahim içinde kese, gebeliğin 6. haftasında kalp atımları ultrason ile izlenir.

Bu ilk muayeneye anne ve baba adayı birlikte gitmelidir. Bu kontrolde hekim ya da ebe anne ve baba adayına bazı sorular sorarak gebelikte herhangi bir sorunla karşı karşıya kalınıp kalınmayacağını belirlemeye çalışır.  Böylelikle sorun ya tamamen önlenir ya da anne ve bebek için riskler en aza indirilir.

Gebelikte ilk doktor kontrolünde neler yapılır ?

►Anne ve baba adayına sorulan sorular sonrası anne adayı muayeneye alınır rahim ağzı, rahim, yumurtalıklar değerlendirilir.

►Annede diş sorunu varsa gebelik öncesi tedavi olması önerilir

►Gerekli görülürse kan, idrar, smear ve kültür testleri ile sorunlar araştırılır.

►Bu testler esnasında kansızlık saptanırsa tedavi edilir. Kanda ya da idrarda enfeksiyon saptanırsa antibiyotik tedavisi verilir.

Gebelikte Folik Asit Kullanımı

Anne adayına folik asit desteği önerilir. Folik asit B vitamini olup bebeğin  omurga ve sinir sistemi gelişiminde önemlidir. Folik asit doğal olarak yumurta, ceviz, yeşil yapraklı sebzeler, portakal suyu, baklagiller ve baklagillerde bulunur.

İlk muayenede beslenme ve spor  alışkanlıkları açısından bilgi verilmelidir.

►Annenin sigara gibi alışkanlıkları varsa bunları gebelik öncesinde sonlandırmalıdır. Anne de kalp hastalığı diyabet yüksek tansiyon gibi ciddi hastalık olması durumunda ilgili branşlardaki doktorlarla birlikte değerlendirme yapılması uygun olur.

►Muayene esnasında baba adayının olması son derece önemlidir. Eşinde olacak ruhsal ve bedensel değişiklikleri öğrenir yapılması gereken testler hakkında bilgi sahibi olur. Bir yandan da sorumluluk hissini edinir kendisini psikolojik olarak baba olmaya hazırlar.

►Saptanan herhangi bir risk faktörü yoksa hamileliğin ilk 6 ayında 3-4 haftada bir kontroller yeterli olur. Ancak riskli gebeliklerde daha sık aralıklarla muayene gerekir.

►Gebelik öncesi ve sırasında düzenli kontroller sayesinde sorunsuz ve huzurlu bir gebelik dönemi sonunda sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek mümkün olacaktır.

BİR YORUM YAZ

YORUMLAR - 2 YORUM

  1. Latife dedi ki:

    28 haziranda 5 haftalik dusuk yaptım hala adet olmadim ne zaman olacağım çok merak ediyorum lütfen yardimci olurmusunuz

    1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

      30 gün bazen 60 gün içinde adet gelecektir