03 Ocak 2013
1.652 okunma
0
Histeroskopi

Histeroskopi

Histeroskopi nedir?

Histeroskopi, kadın hastalıkları alanında uygulanan diğer bir kapalı cerrahi yöntemidir. Laparoskopi de  bir kamera yardımı ile rahim yumurtalıkllar tüpler göbekten girilerek değerlendirilir. Bunun için karın içerisinini karbondioksit gazı ile şişirilmesi gerekir.

Histeroskopi de ise rahim içerisi bir kamera ile değerlendirilir. Bu işlem için rahim içerisi sıvı ile şişirilir kamera rahim ağzından ilerletilerek rahim içi değerlendirilir.

Histeroskopi hangi hallerde yapılır?

*Adet düzensizlikleri

*Rahim içinde saptanan myom, polip varlığı

*Rahim iç zarındaki yapışıklıklar

*Tekrarlayan gebelik kayıpları

*Rahim içinde duvar , bölme, septum varlığı

 

Histeroskopi ne zaman yapılır?

Adet döneminin son günleri ya da bittiği günlerde yapılması idealdir.

 

 

Histeroskopinin faydaları avantajları

Histeroskopi hasta ve hekim için birçok avantaja sahiptir.

Hasta birkaç saaat içinde normal yaşamına geri döner. Ağrı duymaz. Hastanede kalmasına gerek olmaz.  Hemen duşa girebilir.

Hekim kullandığı  kamera sayesinde lezyonları yakından net değerlendirme imkanı bulur. Normal gözle görülemeyen, elle  ulaşılamayan sorunlu bölgelere sorunlara müdahale edilebilir.

Histeroskopinin zararları riskleri nelerdir?

Her işte olduğu gibi deneyim tecrube histeroskopi de de çok önemlidir.  Histeroskopi de  deneyim ayrı bir öneme sahiptir.  Yeterince deneyim yoksa, rahim idrar torbasına barsaklara zarar verilebilir.  Rahimde delinme olabilir.  İşlem yetersiz ya da yanlış tıbbi malzeme ile yapılırsa su zehirlenmesi denen hayatı tehdit edebilen sorun karşımıza çıkabilir.

 

Histeroskopi sonrası sorunlar

İşlem sonrası en çok kanama sorunu gözlenir.  Sulu kanlı bir akıntı şeklinde kanama 2-3  hafta sürebilir.  Sosyal yaşamı olumsuz etkileyebilen bu durum tıbbi sorun teşkil etmez.  Kanlı akıntı zamanla kaybolur.  şiddetli yoğun kanama olursa mutlaka doktora haber verilmelidir.

Kanama dışında kasık ağrısı gözlenebilir.  Basit ağrı kesicilerle kontrol edilebilir.

 

Histeroskopi sonrası istirahat:

Histeroskopinin amaçlarından birisi de hastanın normal yaşama hızla geri dönmesidir.  normal şartlarda histeroskopi sonrası birkaç saat hasta hastanede  gözetim altında tutulur. 1 gün evde istirahat sonrası ertesi gün işine devam edebilir.

 

Zeki SALAR

BİR YORUM YAZ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.