Anasayfa > Kadın Hastalıkları (Jinekoloji) > Yumurtalık Kistleri
09 Nisan 2012
5.870 okunma
8
Yumurtalık Kistleri

Yumurtalık Kistleri

Yumurtalık kisti nedir?  Yumurtalık Kisti neden olur?

Kistler,  içi su dolu  keseciklerdir. Etrafı zar şeklinde  kist duvarı ile çevrilidir. Yumurtalık kistleri çoğunlukla  zararsızdırlar.

Yumurtalıklar normal adet gören bayanlarda yapısal yumurta kisti geliştirirler. Adetin bitmesi ile yumurtalıkta bulunan yumurta hücrelerinden biri büyümeye başlar ve kist halini alır. Bu kiste “folikül” adı verilir. Adetin ortalarında bu kist patlayarak içerisinde bulunan yumurta hücresi  tüplere atılır.Bu patlama esnasında çoğu zaman karın içine çok az bir kanama olur ve vücud bu kanamayı kendisi sınırlandırır.

Bu esnada bazı bayanlar adetin ortasında olan kanama nedeni ile  kasık ağrısı bazende hafif lekelenme şeklinde vajinal kanamalarının olduğunu fark ederler. Bu durum; doğal, olması gereken, yumurtlamayı gösteren bir işarettir. Korkmaya gerek yoktur. Çoğu zaman saatler içinde kanama ve ağrı ortadan kalkar. İşte bu yakınmaların görüldüğü günlerde birliktelik olursa gebelik şansı yüksek olacaktır.

yumurtalik kisti

 

Nadiren vücut  yumurta hücresinin tüpe atılması esnasında oluşan kanamayı durduramaz. Ve kanama devam eder. Bu iç kanama durumunda hastanın tansiyonu düşer, nabzı hızlanır, soğuk soğuk terler, gözü kararır, şiddetli kasık ağrısı olur ve kendini kötü hisseder.  Bu duruma “Over Kist Rüptürü “adı verilir.

Bu tür yakınmalar varsa hasta en yakın zamanda bir sağlık kuruluşuna getirilmelidir.  Hasta kadın doğum uzmanı tarafından değerlendirilir. Ultrason ile içerideki kanama miktarı belirlenir.  Kan sayımı yapılarak ne kadar iç kanama olduğu saptanır.  Yaşam tehlikesi yoksa, hastanede takip edilebilir. Bu takip esnasında yakınmalarının artıp artmadığı izlenir. Kan sayımı tekrarlanarak kanamanın devam etmediği incelenir.

Kanama sürüyorsa hemoglobin, hemotokrit adı verilen kan değerlerinde düşme görülecektir.  Acil bir ameliyat ihtimaline karşın hastanın ağızdan bir şey yiyip içmemesi gerekir.  Sıvı ihtiyacı serum tedavisi ile giderilir.   Takipleri esnasında durumu kötüleşen hemoglobin , hemotokrit değerlerinde düşme saptanan hastalarda kanamayı kontrol altına almak için hastaya anestezi verilir. Göbek deliğinden bir kamera ile girilerek laparoskopi denen işlem gerçekleştirilir. Açık ameliyat tercih edilmez.

Diğer yandan bazen  yumurta içeren folikül adı verilen kistler patlamaz ve aşırı büyüyen yumurtalık kistlerine dönüşür.  Normalde  folikül adı verilen kistler yaklaşık 2 cm çapa erişince patlar,  içerisindeki yumurta tüpe atılır. Geride kalan boş folikül, “ Korpus Luteum”  adı verilen yapıya dönüşür.  Bu yapınında ameliyatla alınmasına gerek yoktur. Normal bir yapıdır.

 

Yumurtalık Kisti Tanısı nasıl konulur?

Genellikle  jinekolojik muayene esnasında tesadüfen tanı konulur. Vajinal yolla veya karından yapılan  ultrasonografi ile değerlendirme çoğu zaman kistin tipi ve kötü huylu olup olmadığı hakkında bilgi verir.

Nadiren bilgisayarlı tomografi, MR gibi ileri tetkiklere ihtiyaç olur.

Kistin iyi huylu ya da kötü huylu olduğunun ayırımında kanda tümör testleri yapılabilir. Yumurtalık kistlerinin çoğu iyi huyludur. Bu tümör testlerinden  Ca-125  özellikle yumurtalık kanserlerinde ve endometrioma denilen iyi huylu çikolota kistlerinde yükselebilir.

Tüm bu değerlendirmelerle tanı konulamamışsa laparoskopi deilen  işlemle anestezi verilerek  bir kamera vasıtası ile kist değerlendirilebilir

Yumurtalık Kisti Belirtileri  nelerdir?


Yumurtalık kistleri çoğu zaman belirti vermezler. Aşağıdaki belirtilerden herhangi biri veya birkaçı bir arada görülebilir;

Adet düzensizliği, lekelenme veya adet görememe
Ağrılı adet görme
Kasıklarda ağrı
İlişki esnasında ağrı
Karında şişlik
Göğüslerde dolgunluk
İdrar ve barsak şikayetleri
Kilo alma
Bulantı, kusma
Tüylenme  artışı
Gebe kalamama
Ani şiddetli keskin karın-kasık  ağrısı

 

 

Yumurtalık Kistleri Tipleri nelerdir?.

 

Folikül Kistleri

20-50 yaş arasındaki bayanlarda görülen en sık rastlanan kist tipidir.

Gelişen yumurta hücresinin çatlamaması ve büyümeye devam etmesi ile oluşur. Kenarları düzgün sınırlı, gergin ve içinde berrak sıvı içeren kistlerdir.

Ultrasonda siyah olarak saptanırlar.  Genellikle 5 cmden küçük çapta olup  genellikle belirti vermezler.

Bu kistler  doğum kontrol  haplarının 2-3 kutu kullanılması ya da  kendiliğinden kaybolurlar.  Tedaviye rağmen küçülmeyen ya da büyüme gösteren kistler için ameliyat gerekli olabilir.

 

Hemorajik Kist  – Korpus Luteum Kisti

Hemorajik Kist Neden olur?

Yumurtlama sonrasında folikül, değişikliğe uğrayarak “Korpus Luteum”  adını alır ve hormon üretirler. Bu yapının aşırı büyümesiyle veya bu yapının içine kanama olmasıyla “Korpus Luteum Kistleri veya Hemorajik Kistler”  ortaya çıkar. Bu kistler folikül kistlerine göre genelde daha ağrılı ve büyüktürler.

 

Kendiliğinden veya doğum kontrol ilaçları ile genellikle küçülürler.  Hormon salgılanmasına devam ettikleri  için adet gecikmelerine neden olabilirler.  Nadiren rüptür (kistin yırtılması, patlaması) veya torsiyon (kistin kendi etrafında dönerek kan dolaşımının durması) nedeniyle karın içerisine kanama ve şiddetli ağrı neticesinde bazen ameliyata kadar gidebilecek durumlara neden olabilirler.

 

Hemorajik Kist rüptürü

Aşırı büyüyen kistin yırtılması ya da patlamasına   “Hemorajik Kist Rüptürü” denilir. Çoğu zaman karın boşluğunda yırtılmaya bağlı oluşan kanama kendiliğnden dursa da kimi zaman yaşamı tehdit edecek boyutlara erişebilir.

Kanamanın şiddetli olduğunu gösteren belirtiler;

-Soğuk terleme

-Genel durum bozukluğu

-Şiddetli kasık karın ağrısı

-Bulantı, kusma

-Çarpıntı

-Göz kararması

-Baş dönmesi

 

Hemorajik Kist Gebeliğe Engel mi?

Hormon üretimine yol açabildiği için hemorajik kist varlığında gebelil oluşması güçleşebilir.

 

 

Hemorajik Kist Tedavisi:

Bu kistlerin cogu adetle kendilğinden atılır. Çoğu zaman ameliyat gerektirmez. Kist kendi etrafında dönerse, şiddetli kasık agrısı yaparsa, kanser şüphesi varsa Laparoskopi ile alınabilir. Ağrı yok ise ilac verilmeye bile gerek yoktur. Kendiliğinden kistlerin geçmemesi durumunda kısa surelı ilac tedavileri ile kıstler cogu zaman kaybolur.

 

Endometrioma (Çikolata Kisti)

Sıklıkla ağrılı adet görme, birliktelik esnasında ağrı, gebe kalamama, kasık ağrısı gibi yakınmalara neden olabilirler.

Nedeni;  Rahmin  iç kısmını kaplayan endometriyum adı verilen  dokunun yumurtalıklar üzerine yerleşerek burada çoğalmasıdır.  Yumurtalıklara göç eden  endometriyum dokusuna “endometriozis” adı verilir.  Küçük noktasal olan endometriozis odakları zamanla  kendi içine kanayıp içi koyu kahverengi  içerikli  kist  haline döner. Ve  bu  oluşan kistik oluşuma endometriyoma  adı verilir.

Kistin içi koyu kahverengi sıvı ile doludur. Bu nedenle “çikolata kisti” de denilir.

Endometriozis karın içi organlarını, yumurtalıkları, tüpleri birbirlerine yapıştırabilir. Bu yapışıklıklar kasık ağrılarına  ve gebe kalmamaya neden olabilir.

Konu ile ilgili Ayrıntılı bilgi için yazımızı okuyunuz: https://www.zekisalar.com/kadin-hastaliklari-jinekoloji/endometriozis/

Dermoid Kist (Teratom)

 20 yaşından küçüklerde en sık görülen tümördür. Bu  kistler  kıl,saç, kemik, diş ve yağ gibi dokular içerebilir. Bu nedenle dermoid kist tanısını koymak ultrasonografi ile kolaydır.

Bu kistler yumurtlama dönemiyle ilgili bir sorundan değil  hasta daha anne karnında iken  meydana gelen  sorunlardan dolayı  ortaya çıkar. Kist tespit edildiğinde  laparaskopik yolla kapalı yöntemle yumurtalığa zarar vermeden ve içerisindeki kıl, saç, yağ ve diş gibi oluşumlar karın içine dağılmadan dikkatlice çıkartılmalıdır.
Dermoid kist %12 oranında her iki yumurtalıkta da görülebilir. Bu nedenle diğer yumurtalıkta çok dikkatli değerlendirilmelidir.

Kistadenom

Yumurtalık dokusunu dıştan saran yüzey tabakasından gelişen iyi huylu tümöral yapılardır.

 

Yumurtalık Kisti Patlaması nasıl olur?

Kistler daha öncede sözü edildiği üzere içi sıvı dolu keseciklerdir. Etrafı zar ile çevrilidir. Zamanla sıvı içeriğinin artması ya da ince zar yapısının incelmesi sonucu nadiren kistler açılabilir. Bu durumda kist içeriği, sıvı karın içine dökülür. Bu da ani çok şiddetli karın ağrısı ile kendini belli eder.

Yumurtalık Kistleri Kanserleşir mi?

Yumurtalık kistleri % 80- 85 olasılıkla  iyi huyludur .

Ancak aşağıdaki hallerde kistin kötü huylu olabilme ihtimali artar:

 • İleri yaşlarda ortaya çıkan kistler,
 • Her iki yumurtalıkta kist varlığı,
 • İçi sıvı dolu kist yanında  solid (katı, patates gibi içi dolu) yapının saptanması,
 • Etrafa yapışık, kenarları, sınırları düzensiz  kistler,
 • Hızlı büyüme gösteren kistler,
 • Birden fazla sayıda, içlerinde katı kısımlar bulunan kistler,
 • Karın içinde sıvı birikmesine (asit) neden olan kistler,
 • Takiplerde kendiliğinden kaybolmayan veya büyüme gösteren kistler,
 • Tümör markeri adı verilen  kan testlerinde yükselmelerle beraber olan kistler.

 

Yumurtalık kistinin kanser olduğundan şüphelenilmesi durumunda ameliyatın, deneyimli kadın doğum uzmanı tarafından ve ameliyat esnasında alınan parçanın hemen tanısını koyup iyi ya da kötü huylu olup olmadığı bilgisini verebilen (Frozen Patoloji)  bir merkezde yapılması gerekir.

Ameliyat esnasında hemen inceleme yapılarak kötü huylu olduğu saptanırsa ameliyatin içeriği genişletilir. Lenf bezlerinden biyopsi yapmak gerekebilir.

Yumurtalık Kistinin Torsiyonu ne demektir?

Kistin kendi etrafında dönerek kendi kan dolaşımını bozmasıyla ortaya çıkar. Kan dolaşımı bozulur ve dokular canlılığını yitirir.  Bu oldukça ağrılı bir durumdur.

Torsiyon riski özellikle çapı büyük kistlerde ve dermoid kistlerde daha fazladır.

Bu durumda operasyon için erken davranılmalıdır. Laparoskopi tercih edilmelidir. Gecikilirse yumurtalık kaybedilebilir.

Yumurtalık Kistleri Ameliyatı nasıl yapılır?

Kistin boyutu, ultrason görüntüsü, iyi yada kötü huylu olma şüphesine göre cerrahi yöntem seçimi yapılır.

Laparoskopi

Yumurtalık kistlerinde ilk tercih olmalıdır. Çok büyük kistler, kanser ihtimali yüksek kistler dışındaki  kistlerde her zaman tercih laparoskopi denilen kapalı endoskopik yöntemdir. Göbek deliğinden ve 1-2 tane karın cildinden 1- 2 cm lik kesilerle ameliyat gerçekleştirilir. Karın içerisine karbondioksit gazı verilerek kamera yardımı ile kapalı yöntemle kist çıkarılır. Hasta  4 saat sonra ayağa kalkar bir şeyler yer içer, ortalama 1 gece hastanede kalır. Bu yöntem daha az ağrılı olup, hastanede yatış süreleri ve işe dönüş süreleri daha kısadır. Ciltte çok küçük izler kalır, hasta spora devam edebilir. Bu ameliyat sonrası hastlarda omuz ağrısı olabilir.  Estetik olarak açık ameliyata (Laparatomiye) göre sonuçları daha iyidir.

Daha fazla bilgi için;

https://www.zekisalar.com/kapalii-cerrahi/laparoskopi

 

Laparotomi

Günümüzde artık tercih edilmemektedir. Ancak büyük kistlerde  ve kötü huylu olma ihtimali yüksek kistlerde  kullanılan yöntemdir. Ameliyat esnasında kistle birlikte gerektiği zaman yumurtalığı da almak gerekebilir.

Dr Zeki SALAR, Memorial Hastanesi Kadın  Doğum ve Tüp Bebek Merkezi

BİR YORUM YAZ

YORUMLAR - 8 YORUM

 1. Nübar dedi ki:

  Selam.benim sol yumurtalıkta 7 cm endometrioma kist var.3 aydır doktora gedirəm.hiç büyümedi hep aynı dediler.iki çocuk annesiyim.hiç bi şikayetim yok.doktorlar ameliyat dediler olmasam tehlikelimi

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   kan testi ile iyi huylu olup olmadığına bakılmalı.. testler temizse ameliyat cok gerekli değildir

 2. Elena dedi ki:

  Regl dönemimin gecikmesi şikayeti ile doktora gittim ve kanamalı kist teşhisi kondu.Kistin zamanla küçüleceği söylendi. Ben sporcuyum,sorum şu bu süre zarfında sporuma devam etmem her hangi bir sorun yaratır mı?

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Hiç bir sorun olmaz. Spora devam

 3. Gülcan dedi ki:

  Hocam merhaba ben 4ay önce 10 günden uzun ve şiddetli adet kanamaları sikayetiyle kadin doguma gittim. Biyopsi yapıldi ve polip oldugu söylendi.ilacli spiralle ( mirena) tedavim basladi. Fakat hic memnun kalmadim. Hergun kasik, karın agrisi sikayetlerim oldu.bu arada bu sikayetlerimden dolayi hemen hastaneye gidemedim o surecte annemi kaybettim. (Kolon kanserinden) cok sıkıntili gunler gecirdim birazda ona bagladim kendimce 3ay sonra anca gidebildim bu arada sikayetlrim devam ediyor ve kanamamda hic durmadi.. Bu seferde sol yumuryaligimda 3 cm kist olduğu söylendi. Bir ay sonra tekrar gel gozlemleyelim dediler. 1,5 ay sonra gittigimde kistin 5cm oldugu soylendi.. İlaçli mr verildi.. Gidemiyorum annemin yaşadiğı sureçler aklima geldikce gerginlik yaşiyorum.. kansermiyim, iyi huylumu kötü huylumu vs bir suru şey.. Tediginim. 39 yaşındayim 3tane normal dogum yaptim. Kadin hastaliklariyla ilgili kist, kasık ağrisi vs gibi sıkıntilarim hic yoktu. Taki ilaçlı spiral taktirana kadar. Size sorum acaba mirenadan kaynaklimı oldu bu sıkintilar. çıkarrtirmak istiyorum bi faydası veya zarari olurmu. Bide 1buçuk ayda kistin 3cm den 5 cm’e cikması tehlikelimi.. Öneriniz nedir hocam lütfen cvp yazin çok tediginim.. Kanamasiz agrisiz gunlerimi özledim bir an önce bu ilacli spiralden kurtulak istiyorum. Faydasi olurmu.. Allah’a emanet olun..

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Mirena dan sonra bunlar oldu ise cekilmesi uygun olur

 4. Emine dedi ki:

  Hocam merhaba
  Ben yumurtalık kisti patlaması nedeniyle 3 gün hastanede yatırıldım kan değerlerim takip edildi ve kendini korumaya aldığı için ameliyat yapmadılar ve taburcu edildim fakat eve geldiğimde adet kanaması gibi kanamam olduğunu farkettim fakat ağrım yok sizce bu kanama normal mi tekrar gitmelimiyim?

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Evet tamamen Normal adet başlıyor olabilir