Anasayfa > Kadın Hastalıkları (Jinekoloji) > Yumurtalık Kistleri
09 Nisan 2012
37.531 okunma
Yumurtalık Kistleri

Yumurtalık Kistleri

Yumurtalık kisti nedir?  Yumurtalık Kisti neden olur?

Kistler,  içi su dolu  keseciklerdir. Etrafı zar şeklinde  kist duvarı ile çevrilidir. Yumurtalık kistleri çoğunlukla  zararsızdırlar.

Yumurtalıklar normal adet gören bayanlarda yapısal yumurta kisti geliştirirler. Adetin bitmesi ile yumurtalıkta bulunan yumurta hücrelerinden biri büyümeye başlar ve kist halini alır. Bu kiste “folikül” adı verilir. Adetin ortalarında bu kist patlayarak içerisinde bulunan yumurta hücresi  tüplere atılır.Bu patlama esnasında çoğu zaman karın içine çok az bir kanama olur ve vücud bu kanamayı kendisi sınırlandırır.

Bu esnada bazı bayanlar adetin ortasında olan kanama nedeni ile  kasık ağrısı bazende hafif lekelenme şeklinde vajinal kanamalarının olduğunu fark ederler. Bu durum; doğal, olması gereken, yumurtlamayı gösteren bir işarettir. Korkmaya gerek yoktur. Çoğu zaman saatler içinde kanama ve ağrı ortadan kalkar. İşte bu yakınmaların görüldüğü günlerde birliktelik olursa gebelik şansı yüksek olacaktır.

Nadiren vücut  yumurta hücresinin tüpe atılması esnasında oluşan kanamayı durduramaz. Ve kanama devam eder. Bu iç kanama durumunda hastanın tansiyonu düşer, nabzı hızlanır, soğuk soğuk terler, gözü kararır, şiddetli kasık ağrısı olur ve kendini kötü hisseder.  Bu duruma “Over Kist Rüptürü “adı verilir.

Bu tür yakınmalar varsa hasta en yakın zamanda bir sağlık kuruluşuna getirilmelidir.  Hasta kadın doğum uzmanı tarafından değerlendirilir. Ultrason ile içerideki kanama miktarı belirlenir.  Kan sayımı yapılarak ne kadar iç kanama olduğu saptanır.  Yaşam tehlikesi yoksa, hastanede takip edilebilir. Bu takip esnasında yakınmalarının artıp artmadığı izlenir. Kan sayımı tekrarlanarak kanamanın devam etmediği incelenir.

Kanama sürüyorsa hemoglobin, hemotokrit adı verilen kan değerlerinde düşme görülecektir.  Acil bir ameliyat ihtimaline karşın hastanın ağızdan bir şey yiyip içmemesi gerekir.  Sıvı ihtiyacı serum tedavisi ile giderilir.   Takipleri esnasında durumu kötüleşen hemoglobin , hemotokrit değerlerinde düşme saptanan hastalarda kanamayı kontrol altına almak için hastaya anestezi verilir. Göbek deliğinden bir kamera ile girilerek laparoskopi denen işlem gerçekleştirilir. Açık ameliyat tercih edilmez.

Diğer yandan bazen  yumurta içeren folikül adı verilen kistler patlamaz ve aşırı büyüyen yumurtalık kistlerine dönüşür.  Normalde  folikül adı verilen kistler yaklaşık 2 cm çapa erişince patlar,  içerisindeki yumurta tüpe atılır. Geride kalan boş folikül, “ Korpus Luteum”  adı verilen yapıya dönüşür.  Bu yapınında ameliyatla alınmasına gerek yoktur. Normal bir yapıdır.

Yumurtalık Kisti Tanısı nasıl konulur?

Genellikle  jinekolojik muayene esnasında tesadüfen tanı konulur. Vajinal yolla veya karından yapılan  ultrasonografi ile değerlendirme çoğu zaman kistin tipi ve kötü huylu olup olmadığı hakkında bilgi verir.

Nadiren bilgisayarlı tomografi, MR gibi ileri tetkiklere ihtiyaç olur.

Kistin iyi huylu ya da kötü huylu olduğunun ayırımında kanda tümör testleri yapılabilir. Yumurtalık kistlerinin çoğu iyi huyludur. Bu tümör testlerinden  Ca-125  özellikle yumurtalık kanserlerinde ve endometrioma denilen iyi huylu çikolota kistlerinde yükselebilir.

Tüm bu değerlendirmelerle tanı konulamamışsa laparoskopi deilen  işlemle anestezi verilerek  bir kamera vasıtası ile kist değerlendirilebilir

Yumurtalık Kisti Belirtileri  nelerdir?

Yumurtalık kistleri çoğu zaman belirti vermezler. Aşağıdaki belirtilerden herhangi biri veya birkaçı bir arada görülebilir;

►Adet düzensizliği, lekelenme veya adet görememe
►Ağrılı adet görme
►Kasıklarda ağrı
►İlişki esnasında ağrı
►Karında şişlik
►Göğüslerde dolgunluk
►İdrar ve barsak şikayetleri
►Kilo alma
►Bulantı, kusma
►Tüylenme  artışı
►Gebe kalamama
►Ani şiddetli keskin karın-kasık  ağrısı

Yumurtalık Kistleri Tipleri nelerdir?.

Folikül Kistleri

20-50 yaş arasındaki bayanlarda görülen en sık rastlanan kist tipidir.

Gelişen yumurta hücresinin çatlamaması ve büyümeye devam etmesi ile oluşur. Kenarları düzgün sınırlı, gergin ve içinde berrak sıvı içeren kistlerdir.

Ultrasonda siyah olarak saptanırlar.  Genellikle 5 cmden küçük çapta olup  genellikle belirti vermezler.

Bu kistler  doğum kontrol  haplarının 2-3 kutu kullanılması ya da  kendiliğinden kaybolurlar.  Tedaviye rağmen küçülmeyen ya da büyüme gösteren kistler için ameliyat gerekli olabilir.

Hemorajik Kist  – Korpus Luteum Kisti

Hemorajik Kist Neden olur?

Yumurtlama sonrasında folikül, değişikliğe uğrayarak “Korpus Luteum”  adını alır ve hormon üretirler. Bu yapının aşırı büyümesiyle veya bu yapının içine kanama olmasıyla “Korpus Luteum Kistleri veya Hemorajik Kistler”  ortaya çıkar. Bu kistler folikül kistlerine göre genelde daha ağrılı ve büyüktürler.

Kendiliğinden veya doğum kontrol ilaçları ile genellikle küçülürler.  Hormon salgılanmasına devam ettikleri  için adet gecikmelerine neden olabilirler.  Nadiren rüptür (kistin yırtılması, patlaması) veya torsiyon (kistin kendi etrafında dönerek kan dolaşımının durması) nedeniyle karın içerisine kanama ve şiddetli ağrı neticesinde bazen ameliyata kadar gidebilecek durumlara neden olabilirler.

Hemorajik Kist rüptürü

Aşırı büyüyen kistin yırtılması ya da patlamasına   “Hemorajik Kist Rüptürü” denilir. Çoğu zaman karın boşluğunda yırtılmaya bağlı oluşan kanama kendiliğnden dursa da kimi zaman yaşamı tehdit edecek boyutlara erişebilir.

Kanamanın şiddetli olduğunu gösteren belirtiler;

►Soğuk terleme

►Genel durum bozukluğu

►Şiddetli kasık karın ağrısı

►Bulantı, kusma

►Çarpıntı

►Göz kararması

►Baş dönmesi

Hemorajik Kist Gebeliğe Engel mi?

Hormon üretimine yol açabildiği için hemorajik kist varlığında gebelik oluşması güçleşebilir.

Hemorajik Kist Tedavisi:

Bu kistlerin cogu adetle kendilğinden atılır. Çoğu zaman ameliyat gerektirmez. Kist kendi etrafında dönerse, şiddetli kasık agrısı yaparsa, kanser şüphesi varsa Laparoskopi ile alınabilir. Ağrı yok ise ilac verilmeye bile gerek yoktur. Kendiliğinden kistlerin geçmemesi durumunda kısa surelı ilac tedavileri ile kıstler cogu zaman kaybolur.

Endometrioma (Çikolata Kisti)

Sıklıkla ağrılı adet görme, birliktelik esnasında ağrı, gebe kalamama, kasık ağrısı gibi yakınmalara neden olabilirler.

Nedeni;  Rahmin  iç kısmını kaplayan endometriyum adı verilen  dokunun yumurtalıklar üzerine yerleşerek burada çoğalmasıdır.  Yumurtalıklara göç eden  endometriyum dokusuna “endometriozis” adı verilir.  Küçük noktasal olan endometriozis odakları zamanla  kendi içine kanayıp içi koyu kahverengi  içerikli  kist  haline döner. Ve  bu  oluşan kistik oluşuma endometriyoma  adı verilir.

Kistin içi koyu kahverengi sıvı ile doludur. Bu nedenle “çikolata kisti” de denilir.

Endometriozis karın içi organlarını, yumurtalıkları, tüpleri birbirlerine yapıştırabilir. Bu yapışıklıklar kasık ağrılarına  ve gebe kalmamaya neden olabilir.

Konu ile ilgili Ayrıntılı bilgi için yazımızı okuyunuz: https://www.zekisalar.com/kadin-hastaliklari-jinekoloji/endometriozis/

Dermoid Kist (Teratom)

 20 yaşından küçüklerde en sık görülen tümördür. Bu  kistler  kıl,saç, kemik, diş ve yağ gibi dokular içerebilir. Bu nedenle dermoid kist tanısını koymak ultrasonografi ile kolaydır.

Bu kistler yumurtlama dönemiyle ilgili bir sorundan değil  hasta daha anne karnında iken  meydana gelen  sorunlardan dolayı  ortaya çıkar. Kist tespit edildiğinde  laparaskopik yolla kapalı yöntemle yumurtalığa zarar vermeden ve içerisindeki kıl, saç, yağ ve diş gibi oluşumlar karın içine dağılmadan dikkatlice çıkartılmalıdır.
Dermoid kist %12 oranında her iki yumurtalıkta da görülebilir. Bu nedenle diğer yumurtalıkta çok dikkatli değerlendirilmelidir.

Kistadenom

Yumurtalık dokusunu dıştan saran yüzey tabakasından gelişen iyi huylu tümöral yapılardır.

Yumurtalık Kisti Patlaması nasıl olur?

Kistler daha öncede sözü edildiği üzere içi sıvı dolu keseciklerdir. Etrafı zar ile çevrilidir. Zamanla sıvı içeriğinin artması ya da ince zar yapısının incelmesi sonucu nadiren kistler açılabilir. Bu durumda kist içeriği, sıvı karın içine dökülür. Bu da ani çok şiddetli karın ağrısı ile kendini belli eder.

Yumurtalık Kistleri Kanserleşir mi?

Yumurtalık kistleri % 80- 85 olasılıkla  iyi huyludur .

Ancak aşağıdaki hallerde kistin kötü huylu olabilme ihtimali artar:

 • İleri yaşlarda ortaya çıkan kistler,
 • Her iki yumurtalıkta kist varlığı,
 • İçi sıvı dolu kist yanında  solid (katı, patates gibi içi dolu) yapının saptanması,
 • Etrafa yapışık, kenarları, sınırları düzensiz  kistler,
 • Hızlı büyüme gösteren kistler,
 • Birden fazla sayıda, içlerinde katı kısımlar bulunan kistler,
 • Karın içinde sıvı birikmesine (asit) neden olan kistler,
 • Takiplerde kendiliğinden kaybolmayan veya büyüme gösteren kistler,
 • Tümör markeri adı verilen  kan testlerinde yükselmelerle beraber olan kistler.

 

Yumurtalık kistinin kanser olduğundan şüphelenilmesi durumunda ameliyatın, deneyimli kadın doğum uzmanı tarafından ve ameliyat esnasında alınan parçanın hemen tanısını koyup iyi ya da kötü huylu olup olmadığı bilgisini verebilen (Frozen Patoloji)  bir merkezde yapılması gerekir.

Ameliyat esnasında hemen inceleme yapılarak kötü huylu olduğu saptanırsa ameliyatin içeriği genişletilir. Lenf bezlerinden biyopsi yapmak gerekebilir.

Yumurtalık Kistinin Torsiyonu ne demektir?

Kistin kendi etrafında dönerek kendi kan dolaşımını bozmasıyla ortaya çıkar. Kan dolaşımı bozulur ve dokular canlılığını yitirir.  Bu oldukça ağrılı bir durumdur.

Torsiyon riski özellikle çapı büyük kistlerde ve dermoid kistlerde daha fazladır.

Bu durumda operasyon için erken davranılmalıdır. Laparoskopi tercih edilmelidir. Gecikilirse yumurtalık kaybedilebilir.

Yumurtalık Kistleri Ameliyatı nasıl yapılır?

Kistin boyutu, ultrason görüntüsü, iyi yada kötü huylu olma şüphesine göre cerrahi yöntem seçimi yapılır.

Laparoskopi

Yumurtalık kistlerinde ilk tercih olmalıdır. Çok büyük kistler, kanser ihtimali yüksek kistler dışındaki  kistlerde her zaman tercih laparoskopi denilen kapalı endoskopik yöntemdir. Göbek deliğinden ve 1-2 tane karın cildinden 1- 2 cm lik kesilerle ameliyat gerçekleştirilir. Karın içerisine karbondioksit gazı verilerek kamera yardımı ile kapalı yöntemle kist çıkarılır. Hasta  4 saat sonra ayağa kalkar bir şeyler yer içer, ortalama 1 gece hastanede kalır. Bu yöntem daha az ağrılı olup, hastanede yatış süreleri ve işe dönüş süreleri daha kısadır. Ciltte çok küçük izler kalır, hasta spora devam edebilir. Bu ameliyat sonrası hastlarda omuz ağrısı olabilir.  Estetik olarak açık ameliyata (Laparatomiye) göre sonuçları daha iyidir.

Daha fazla bilgi için;

Laparoskopi

Laparotomi

Günümüzde artık tercih edilmemektedir. Ancak büyük kistlerde  ve kötü huylu olma ihtimali yüksek kistlerde  kullanılan yöntemdir. Ameliyat esnasında kistle birlikte gerektiği zaman yumurtalığı da almak gerekebilir.

Dr. Zeki SALAR, Memorial Hastanesi Kadın  Doğum ve Tüp Bebek Merkezi

BİR YORUM YAZ

YORUMLAR - 174 YORUM

 1. Canan Afacan dedi ki:

  Hocam merhaba. Ben45 yaşında gecen yıl histerektomi oldum.. Hayata küstüm hocam ben. 46 yaşındayım 53kg 1.59 boyundayım sigara kullanıyorum. Ailemde kanser hastası olan yok. Rahim meme. Ameliyatı mı yapan Dr. Bana hormon tedavisi vermedi. Başka Dr. Gittim alman şart diyor. Bilmiyorum hocam ne yapayım ben. Östrojen kullanmam doğru olurmu yani korkmadan kullanabilirmiyim. Hayata küstüm ben ameliyat sonrası çok kötüyüm. Cinsel istek de yok. Birde ms hastasıyım. Saygılarımla hocam.

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Hormon tedavisi ya da bu sıkıntılarınızı giderecek hormonsuz tedavi almanız iyi olur. Hayata küsmek olmaz

 2. Hanife dedi ki:

  Hocam 35 yaşındayım 3 normal doğum yaptım sol kasigimda arada bir şiddetli sancim oluyor ve ilişki sonrası az kan geliyor ilaçlı emar raporu Her iki overde büyüğü solda 19mm sağda 12 mm boyutunda birkaç adet t1 hipointens T2hiperintens İVKM sonrası kontrast tutmayan kistler izlenmektedir pelvis sol yariminda yağlı dokuda 20mm boyutlarında t1.t2 hipointes İVKM sonrası kontrast fiksasyonu göstermeyen alan izlenmektedir (lenf nodu?).

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Soru sormamışsınız. Sonucu doktorunuza gösterdiniz mi? Yorumu ne oldu

 3. Nisan dedi ki:

  Dr bey 5 haftalık hamile olduğum heterotopik gebelik olabileceği ayrıca sağ tarafta corpus lüteum kisti olduğu rüptür şüphesi olabileceği söylendi.2 gün arayla hemogram bthcg ve progesteron testi yapıyorum.son kontrollüm de dış gebelik olmayabileceği ama kistin takip gerektiği söylendi yan ağrılarım kasık ağrım oluyor bu kistle mi alakalı fikriniz nedir ve müdehale gerektirir mi

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Kiste bağlı olabilir. Müdahale gerektirmez torsion gibi acil durumlar dışında. Torsion kistin büyük olduğu durumlarda daha sık görülen Yumurtalığın kendi etrafında dönmesi durumudur.

 4. Kader dedi ki:

  Hocam düzenli adet gören biriyim on gündür adet gecikmesi oldi gebelikten şüphelendim gebelik testi yaptım negatif cıktı doktor dedi bir hafta sonra gel yine gebelik testi yapalım dedi hamile olma ihtimalim var

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Çok düşük olasılıkla var adet olmazsanız kanda gebelik testi yapmanız uygun olur

 5. Hocam dedi ki:

  Hocam ben 21 yaşındayım 2 buçuk aylık evliyim 15 gün adet gecikmesi ile gittim kadın doğuma ben çünkü düzenli adet gören biriyim kadın doğumda bu raporu verdiler sağ overde 23mm ve 7 mm çaplarında solid Mural alanları içeren 52×42 mm boyutlu kislik lezyon izlendi yazıyor bana direk ameliyat dediler hocam siz ne düşünüyorsunuz

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Bu rapor doğru ise ameliyat gerekiyor. Ameliyat olmadan başka bir merkezde tekrar muayene ultrason gerekirse mr yapılmasını öneririm Op Dr Zeki Salar

 6. Ecrin dedi ki:

  Merhaba doktor bey.1 yıllık evliyim. Geçen ay çocuk düşündük. 5 gündür adetim gecikti .hamilelik testi yaptım hamile değilim.kasiklarimda ağrı karın ağrısı yaşıyorum. Acaba ben de kist olabilir mi.hayatım boyunca adetim hep düzenliydi.ilk defa böyle bir şey yaşıyorum.bu arada cinsel iliskide lavaboya gitme ihtiyacı yaşıyorum sürekli .bu da kist nedeni olabilir mi. Şimdiden teşekkürler

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Tehlikeli ya da zararlı bir kist olduğunu sanmıyorum. Adet öncesi olur bu belirtiler çoğu kadında

 7. Ecrin dedi ki:

  Merhaba doktor bey.1 yıllık evliyim. Geçen ay çocuk düşündük. 5 gündür adetim gecikti .hamilelik testi yaptım hamile değilim.kasiklarimda ağrı karın ağrısı yaşıyorum. Acaba ben de kist olabilir mi.hayatım boyunca adetim hep düzenliydi.ilk defa böyle bir şey yaşıyorum.bu arada cinsel iliskide lavaboya gitme ihtiyacı yaşıyorum sürekli .bu da kist nedeni olabilir mi. Şimdiden teşekkürler

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Yanitlandı

 8. Serkan dedi ki:

  Hocam eşim 23 yaşında sağ yumurtliginda 8 cm kist çıktı ve ameliyat la alındı patoloji sonucu borlayn kist türü çıktı ve 7 ay sonra sol yumurtasını da çıktı 5cm çapında yumurtalik lari alinirmi sizce böyle durumda çocuk yapma şansımız olmazmi

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Önemli bir soru.. Hızlı bir şekilde yumurtaları Toplanıp sizin Sperm ile birleştirip emiriyo olarak dondurmak iyi olabilir

 9. Yasmin dedi ki:

  Sol adneksiyel alanda yaklaşık 50×40 mm boyutlarda homojen hipoekoik yer kaplayıcı oluşum dikkati çekmiştir. (Endometrioma?) Bunun anlamı nedir tam olarak acaba? Bir de sol overde 49×36 mm kist var. Gittiğim doktor kist kendi etrafında dönmeye başlamış dedi ameliyatlık dedi. Siz ne dersiniz? Ameliyat şart mı? Bekarım bu arada. Birde şu var adet oldum biteli 5 gün oldu fakat şimdi tuvalete çıktığımda azıcık kan geldi akıntımın rengi kahverengi ve kanlı neden acaba? Kanser değildir dimi?

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Kist kendi etrafında dönerse TORSİYON denilir. Bu durumda hasta şiddetli ağrı nedeniyle yürüyemez bile. Sizde ağrı yoksa TORSİYON olasılığı yok gibidir. Yaşınız gereği mümkün olduğunca ameliyattan kaçınmak gerekir

   1. Yasmin dedi ki:

    Sol kasıkta ağrım vardı hocam çok zaten yerimde duramıyordum belimde kasıklarımda ilk şiddetliydi ağrım hatta mide bulantısı ve kusma da oldu acile gittim serum taktılar sonra kadın doğuma yönlendirdiler o şekilde kist olduğunu öğrendim. Şimdi sol kasıkta yine ara ara ağrı batma var yani tamamen geçmiş durumda değil. İdrarırımı hiç tutmamaya çalışıyorum çünkü geldiği zaman hemen bir ağrı batma giriyor sanırım kist baskı yapıyor mesaneye.

    1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

     Doktorunuzun dediklerini dikkate alınız en iyi teşhisi sizi muayene eden hekim koyar ve ona göre tedavi önerir. Acil şifalar diliyorum

 10. Melike dedi ki:

  Hocam 4.5 cm kist var solda adet doneminde parca dusurdum bunun nedeni kist midir acaba

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Adetle kist atılmış olabilir ultrason kontrol öneririm

 11. Sahra dedi ki:

  Merhaba hocam ben 3 ay önce kürtaj oldum bu ayın 10 adet oldum ve 17 bitti dün gece parcalar düşğrdm doktra gittim 4mm kis oldugunu söyledi ilac tedavisi verdi bu kist hamıle kalmaya düşük yapmaya engelmi

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Kistler hormon üreterek gebeliği önler çoğu zaman. Korunmasız gerekmez

 12. Özge dedi ki:

  Merhaba ben 17 yasındayım ve sol yumurtalıklarımda folikül kistim var 5 cm 15 gun kadardır ilac kullanıyorum ve tüylerde bir artıs oldugunu farkettim bu durum sizce ilactan dolayı mıdır ver tedavı sonrası normale döner mı?

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Ilaca bağlı değildir. Kistin ürettiği hormonlar nedeniyle olabilir. Tedavi sonrası düzelir endişe etmeyelim Op Dr Zeki Salar

 13. Gizem dedi ki:

  Merhaba doktor bey ben 26 yasındayım sol yumurtalığıms 2 tane kiste rastlandı biri 4mm biri 8mm 8mmlik kistim içten kanama yapıyormuş zararı varmı veya bunun için ameliyat olmam gerekiyormu acaba

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Bu soruyu yanıtladım. Tekrar belirtmek gerekirse çogu zaman bu kistler tedavisiz kaybolur. Ameliyat gerektirmez

 14. Gizem dedi ki:

  Merhaba doktor bey ben 26 yasındayım sol yumurtalığıms 2 tane kiste rastlandı biri 4mm biri 8mm 8mmlik kistim içten kanama yapıyormuş zararı varmı veya bunun için ameliyat olmam gerekiyormu

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Anlattığınız kist tarifi hemorajik kist e uyuyor. Bu kistlerin çoğu kendiliğinden geçer ve Ameliyat gerektirmez

 15. Hulya dedi ki:

  Merhaba hocam bizim 7yasinda oğlumuz var şimdi 2.çocuğu istiyoruz 3yildir deniyoruz olmuyor benim yaşım 29 esimin ise 34 esimin spermiyogram testinde
  sperm konsantrasyonu 26,2
  toplam hareketlilik 74,0
  İleri hareketlilik 59,0
  Hacim 2,0
  Toplam ileri hareketlilik sperm sayisi da 31,0
  Benim hormon testim rahim flimim temiz progesteronum 13,02 çıktı yani doktor hiç bir problem yok dedi hocam. Benim en son adet tarihim 5 şubat idi bu ayki yumurtlama tarihim 22 mart idi yanlış hesaplamadiysam 20 martta ve 22 martta birliktelik oldu sizce hamile kalmismiyimdir bu sonuçlarla.Esimin spermiypgram sonucu çok mu düşük bi ilaç tedavisi gerekir mi Lütfen cevabinizzi bekliyorum lütfen.

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Yumurta gelişimi ve çatlama döneminde birliktelik olmuş. Umarım olumlu netice alırsınız.
   Op Dr Zeki Salar Memorial Ataşehir Hastanesi Tüp Bebek Merkezi telefon 4447888 ☎️

 16. Beyza dedi ki:

  Hocam merhaba folikül kistim var erkek arkadaşımlada tam bir birliktelik olmadı adetim 1 gün geçti kistler adet geçikmesi yaparmı yaparsa kç gün sürer

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Bu kistler adet gecikmesi yapabilir. 10 -15 günü geçerse ilac tedavisi öneririm

 17. Sinem dedi ki:

  Mrb Zeki Bey. Benimde 3hafta önce yumurtalığımdaki kist patladı. 2gün hastanede yattım. Kan değerlerim bütün tahlillerde normal çıktı. Fakat hala ağrım var. Yumurtalığımda yanma oluyor. Sorum bu şikayetler ne zaman geçer. Antibiyotik tedavisi ne kadar süre uygulanmalı?

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Kist patlamasında antibiyotik tedavisi ÖnermiyoruZ. 2-3 hafta içinde tam Düzelme bekliyoruz
   Op Dr Zeki Salar

 18. Beyza dedi ki:

  Hocam merhaba küçük bir kistim olduğu söyledi doktor adet oldum ama 1 haftadır karın ağrım ve mide bulantım var bu kist kaynaklımı

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Kistin boyutunu yazmadığınız için net bir bilgi veremiyorum. Ancak 1-2 Cm büyüklüğünde kistler belirti vermez Çoğu zaman

   Op Dr Zeki Salar
   Memorial Ataşehir Hastanesi

 19. Meltem dedi ki:

  Hocam kisti olan biri adette kahve leke görmesi normal mi kahve leke sontasınfa adet görmek

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Kiste bağlı Lekelenme ya da adet düzensizliği görülebilir

 20. Ceylin dedi ki:

  Hocam merhabalar ben rahim ağzı yarası vardı temiz çıktı dondurma işlemi oldum tabi buna kadar 3 çeşit fitil kullandırdı doktorum muayene için gittiğimde yumırtlığımda küçük kist olduğunu adet ile geçeceğini söyledi adetimden 1 gün önce kahverengi leke oldu akşamına adetim geldi sonra 3 gün sürdü 3.gün adetim bitti gibi oldu akşam yine kahve lekelenme oldu ve adet kanamam yinr başladı 2 gün dha sürdü toplam 5 gün sürdü bu normal mi bilgi verirmisiniz

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Kistlerin çoğu adet zamanında erir kaybolur ultrason yapılması gerekiyor

 21. Merve dedi ki:

  Merhabalar hocam. Çok güzel anlatılım yaptığınız için teşekkür ediyorum. Birşey sormak istiyorum 3 gün önce şiddetli agrı ile hastaneye kaldırıldım gece olduğu için acilde anlamadılar. Sabahına kadın Doğum a görünmem gerektiğini söylediler. Muayen de sol yumurtalıkta kist patladığını ve karın içine kan dolumu olduğu söyledi. 3 defa kan tetkiki istendi değerlerim de yükseklik olmadığı için bir hafta sonra kontrol istedi doktorum. Sorum ise regli tarihindeyim olmak üzere olduğum için agrılarım erken oluyor ama kasıklarımda hafif bir agrı ve sol karın boşluğumda hafif bir şişlik fark ettim. Doktorum 1 hafta sonra kontrol dediği için acaba önce gitsem mi yoksa önemsiz regli olacağım için şişlik agrı mı ?. Teşekkür ediyorum şimdiden

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Endişe etmeyelim 1 hf sonra kontrole gidiniz

 22. ayten dedi ki:

  merhaba hocam 1 yıl önce laporoskopi ameliyatı ile 11cm olan dermoid kistim alındı. her 3 ayda bir rutin kontrole gidiyorum ve 2 gün önce doktorum yumurtalıklarımda 3 tane kist olduğunu söyledi. 4,6 ve 11 cm büyüklüünde . yapılan CA testimde ca125 -18, ca15-3 – 11.9, ca19-9 ise 63 çıktı. sizce kötü bir durum varmı? tekrardan ameliyat görünüyor mu ? teşekkürler 🙁

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Ultrason görüntüleri önemli. Ultrason ile kistin cesidini anlayabiliriZ. Kan testi sonuçları temiz ama kistler 11 Cm ise büyük

 23. Elif dedi ki:

  Merhaba 13 yasindaki kizimda over kist rüptürü olustu. Hastanede 2 gun yattik. Ameliyata gerek duyulmadi. taburcu edildik. Adetine 9 gun olmasina ragmen hastanede adet gordu. Patalamadan dolayi hormanlarinda degisiklik olabilecegi soylendi. Antibiyotik yazilarak eve gonderildik. Birgun sonra atesi yukseldi. Etes yukselmesi normal midir? Bu olay tekrar eder mi?

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Over kist rüptüründe Çok beklenen bir durum değildir ateş yükselmesi.. İdrar Yolu ya da solunum yolu enfeksiyonu olabilir

 24. Zehra demirci dedi ki:

  Merhabalar D.r.bey. öncelikle iyi çalışmalar dilerim. Uzakdoğuda yaşıyorum. 35 yaşındayım.3 kez sezeryan oldum.5 senedir bakır sipral kullanıyordum.Yaklaşık 10 gün önce sipral değişimi için hastaneye gittim.rahim muayenesinde sol yumurtalıkta kist tespit edildi. Doktorum ilaç verdi fakat mideme yan etki yaptı kullanamadım. Bu esnada hafif ağrım vardı. 5 gün sonra kontrole gittim. Kist hafif büyümüş dedi. Kan aldılar sonuç temiz çıktı.ilaç vermedi.tekrar kontrole çağırdı. O günkü muaeyeneden sonra ağrılarım şiddetlendi. Bulantı bitkinlik ve yoğun kanama ile devam etti. 3 gün sonra tekrar gittim.2 iğne yaptılar. Şuan kanamam azaldı lakin sağ böbreğimde dayanılmaz bir ağrı var. Ağrı olduğunda bulantım da oluyor. İlaç isimlerini içeriklerini çeviremediğim için yazamadım. Yaptıkları iğne bünyeme dokunmuş olabilir mi? Böbreğimdeki ağrı devam ediyor. Yine aynı birime mi gitmeliyim? Yeni siprali dilerseniz çıkaralım dedi. Çıkarsalar daha mı iyi olur? Teşekkür ederim.

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Böbrekte taş kum olabilir Üroloji uzmanı tarafından görülmesi uygun olur

 25. Türkan dedi ki:

  Slm hocam cuma günü hcg testi yaptım 291 cıktı pazartesi başka hastaneye muayene olmaya gittim ultrasonla baktı kistin çatlamış ve karin boşluğunda sıvı var dedi tahlil istedi yaptım salı günü gittim doktor yoktu diğer doktora gösterdim hcg değerim 867 olmuş 1 haftalık hamilesin dedi cuma günü tekrar gel dedi sormak istediğim sıvı ve kist çatlaması hamilelige zarar verir mi ilginize tşkr

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Her ikisi de zarar vermez. Endişe etmeyelim

 26. Gulten eymen dedi ki:

  Merahaba doktor bey. Birsey soracagm arada adetimden sonra kahverengi akintim geliyordu.gecen ay adetm bitip 10 gun geçtikten sonra hep kahverengi geldi akintim ve bir iki gun lekeli kan geldi.ve doktora gittim .sezaryenle ameliyat oldumm bir oglum var doktor dedi ki ameliyat cizginin altinda kist olusmus dedi.cok korktm.antibiyotik igne antobiyotik hap ve buscopan ilac verdi.kullan adetinin ikinci gununde gel nasil temizleriz bakariz filan dedi kist in boyutu 1.7cm dedi.sizce tehlikelimidir cok korkuyorm.

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Sezaryen yeri Rahimdedir tahmin edeceğiniz gibi. Rahimde kist olmaz. Olursa rahim ağzında ya da yumurtalıkta olur. Bunların tedavisinde antibiyotik verilmez. Sanırım bir yanlış anlaşılma var

   1. Gulten eymen dedi ki:

    Akintim geldigini soylemistim doktira.birde ikinciye bebek istiyorum dedm oda bana ikinci gunu gel bakariz nasil temizleriz dedim.hamile kalmana engel degil dedi.sizce tehlikeli kistmidir.olmus olsaydı soylerdi doktor. dmi doktor bey

    1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

     Tehlikeli olsaydı meslektaşım Size söylerdi