Anasayfa > Kadın Hastalıkları (Jinekoloji) > Yumurtalık Kistleri
09 Nisan 2012
18.024 okunma
Yumurtalık Kistleri

Yumurtalık Kistleri

Yumurtalık kisti nedir?  Yumurtalık Kisti neden olur?

Kistler,  içi su dolu  keseciklerdir. Etrafı zar şeklinde  kist duvarı ile çevrilidir. Yumurtalık kistleri çoğunlukla  zararsızdırlar.

Yumurtalıklar normal adet gören bayanlarda yapısal yumurta kisti geliştirirler. Adetin bitmesi ile yumurtalıkta bulunan yumurta hücrelerinden biri büyümeye başlar ve kist halini alır. Bu kiste “folikül” adı verilir. Adetin ortalarında bu kist patlayarak içerisinde bulunan yumurta hücresi  tüplere atılır.Bu patlama esnasında çoğu zaman karın içine çok az bir kanama olur ve vücud bu kanamayı kendisi sınırlandırır.

Bu esnada bazı bayanlar adetin ortasında olan kanama nedeni ile  kasık ağrısı bazende hafif lekelenme şeklinde vajinal kanamalarının olduğunu fark ederler. Bu durum; doğal, olması gereken, yumurtlamayı gösteren bir işarettir. Korkmaya gerek yoktur. Çoğu zaman saatler içinde kanama ve ağrı ortadan kalkar. İşte bu yakınmaların görüldüğü günlerde birliktelik olursa gebelik şansı yüksek olacaktır.

yumurtalik kisti

 

Nadiren vücut  yumurta hücresinin tüpe atılması esnasında oluşan kanamayı durduramaz. Ve kanama devam eder. Bu iç kanama durumunda hastanın tansiyonu düşer, nabzı hızlanır, soğuk soğuk terler, gözü kararır, şiddetli kasık ağrısı olur ve kendini kötü hisseder.  Bu duruma “Over Kist Rüptürü “adı verilir.

Bu tür yakınmalar varsa hasta en yakın zamanda bir sağlık kuruluşuna getirilmelidir.  Hasta kadın doğum uzmanı tarafından değerlendirilir. Ultrason ile içerideki kanama miktarı belirlenir.  Kan sayımı yapılarak ne kadar iç kanama olduğu saptanır.  Yaşam tehlikesi yoksa, hastanede takip edilebilir. Bu takip esnasında yakınmalarının artıp artmadığı izlenir. Kan sayımı tekrarlanarak kanamanın devam etmediği incelenir.

Kanama sürüyorsa hemoglobin, hemotokrit adı verilen kan değerlerinde düşme görülecektir.  Acil bir ameliyat ihtimaline karşın hastanın ağızdan bir şey yiyip içmemesi gerekir.  Sıvı ihtiyacı serum tedavisi ile giderilir.   Takipleri esnasında durumu kötüleşen hemoglobin , hemotokrit değerlerinde düşme saptanan hastalarda kanamayı kontrol altına almak için hastaya anestezi verilir. Göbek deliğinden bir kamera ile girilerek laparoskopi denen işlem gerçekleştirilir. Açık ameliyat tercih edilmez.

Diğer yandan bazen  yumurta içeren folikül adı verilen kistler patlamaz ve aşırı büyüyen yumurtalık kistlerine dönüşür.  Normalde  folikül adı verilen kistler yaklaşık 2 cm çapa erişince patlar,  içerisindeki yumurta tüpe atılır. Geride kalan boş folikül, “ Korpus Luteum”  adı verilen yapıya dönüşür.  Bu yapınında ameliyatla alınmasına gerek yoktur. Normal bir yapıdır.

 

Yumurtalık Kisti Tanısı nasıl konulur?

Genellikle  jinekolojik muayene esnasında tesadüfen tanı konulur. Vajinal yolla veya karından yapılan  ultrasonografi ile değerlendirme çoğu zaman kistin tipi ve kötü huylu olup olmadığı hakkında bilgi verir.

Nadiren bilgisayarlı tomografi, MR gibi ileri tetkiklere ihtiyaç olur.

Kistin iyi huylu ya da kötü huylu olduğunun ayırımında kanda tümör testleri yapılabilir. Yumurtalık kistlerinin çoğu iyi huyludur. Bu tümör testlerinden  Ca-125  özellikle yumurtalık kanserlerinde ve endometrioma denilen iyi huylu çikolota kistlerinde yükselebilir.

Tüm bu değerlendirmelerle tanı konulamamışsa laparoskopi deilen  işlemle anestezi verilerek  bir kamera vasıtası ile kist değerlendirilebilir

Yumurtalık Kisti Belirtileri  nelerdir?


Yumurtalık kistleri çoğu zaman belirti vermezler. Aşağıdaki belirtilerden herhangi biri veya birkaçı bir arada görülebilir;

Adet düzensizliği, lekelenme veya adet görememe
Ağrılı adet görme
Kasıklarda ağrı
İlişki esnasında ağrı
Karında şişlik
Göğüslerde dolgunluk
İdrar ve barsak şikayetleri
Kilo alma
Bulantı, kusma
Tüylenme  artışı
Gebe kalamama
Ani şiddetli keskin karın-kasık  ağrısı

 

 

Yumurtalık Kistleri Tipleri nelerdir?.

 

Folikül Kistleri

20-50 yaş arasındaki bayanlarda görülen en sık rastlanan kist tipidir.

Gelişen yumurta hücresinin çatlamaması ve büyümeye devam etmesi ile oluşur. Kenarları düzgün sınırlı, gergin ve içinde berrak sıvı içeren kistlerdir.

Ultrasonda siyah olarak saptanırlar.  Genellikle 5 cmden küçük çapta olup  genellikle belirti vermezler.

Bu kistler  doğum kontrol  haplarının 2-3 kutu kullanılması ya da  kendiliğinden kaybolurlar.  Tedaviye rağmen küçülmeyen ya da büyüme gösteren kistler için ameliyat gerekli olabilir.

 

Hemorajik Kist  – Korpus Luteum Kisti

Hemorajik Kist Neden olur?

Yumurtlama sonrasında folikül, değişikliğe uğrayarak “Korpus Luteum”  adını alır ve hormon üretirler. Bu yapının aşırı büyümesiyle veya bu yapının içine kanama olmasıyla “Korpus Luteum Kistleri veya Hemorajik Kistler”  ortaya çıkar. Bu kistler folikül kistlerine göre genelde daha ağrılı ve büyüktürler.

 

Kendiliğinden veya doğum kontrol ilaçları ile genellikle küçülürler.  Hormon salgılanmasına devam ettikleri  için adet gecikmelerine neden olabilirler.  Nadiren rüptür (kistin yırtılması, patlaması) veya torsiyon (kistin kendi etrafında dönerek kan dolaşımının durması) nedeniyle karın içerisine kanama ve şiddetli ağrı neticesinde bazen ameliyata kadar gidebilecek durumlara neden olabilirler.

 

Hemorajik Kist rüptürü

Aşırı büyüyen kistin yırtılması ya da patlamasına   “Hemorajik Kist Rüptürü” denilir. Çoğu zaman karın boşluğunda yırtılmaya bağlı oluşan kanama kendiliğnden dursa da kimi zaman yaşamı tehdit edecek boyutlara erişebilir.

Kanamanın şiddetli olduğunu gösteren belirtiler;

-Soğuk terleme

-Genel durum bozukluğu

-Şiddetli kasık karın ağrısı

-Bulantı, kusma

-Çarpıntı

-Göz kararması

-Baş dönmesi

 

Hemorajik Kist Gebeliğe Engel mi?

Hormon üretimine yol açabildiği için hemorajik kist varlığında gebelil oluşması güçleşebilir.

 

 

Hemorajik Kist Tedavisi:

Bu kistlerin cogu adetle kendilğinden atılır. Çoğu zaman ameliyat gerektirmez. Kist kendi etrafında dönerse, şiddetli kasık agrısı yaparsa, kanser şüphesi varsa Laparoskopi ile alınabilir. Ağrı yok ise ilac verilmeye bile gerek yoktur. Kendiliğinden kistlerin geçmemesi durumunda kısa surelı ilac tedavileri ile kıstler cogu zaman kaybolur.

 

Endometrioma (Çikolata Kisti)

Sıklıkla ağrılı adet görme, birliktelik esnasında ağrı, gebe kalamama, kasık ağrısı gibi yakınmalara neden olabilirler.

Nedeni;  Rahmin  iç kısmını kaplayan endometriyum adı verilen  dokunun yumurtalıklar üzerine yerleşerek burada çoğalmasıdır.  Yumurtalıklara göç eden  endometriyum dokusuna “endometriozis” adı verilir.  Küçük noktasal olan endometriozis odakları zamanla  kendi içine kanayıp içi koyu kahverengi  içerikli  kist  haline döner. Ve  bu  oluşan kistik oluşuma endometriyoma  adı verilir.

Kistin içi koyu kahverengi sıvı ile doludur. Bu nedenle “çikolata kisti” de denilir.

Endometriozis karın içi organlarını, yumurtalıkları, tüpleri birbirlerine yapıştırabilir. Bu yapışıklıklar kasık ağrılarına  ve gebe kalmamaya neden olabilir.

Konu ile ilgili Ayrıntılı bilgi için yazımızı okuyunuz: https://www.zekisalar.com/kadin-hastaliklari-jinekoloji/endometriozis/

Dermoid Kist (Teratom)

 20 yaşından küçüklerde en sık görülen tümördür. Bu  kistler  kıl,saç, kemik, diş ve yağ gibi dokular içerebilir. Bu nedenle dermoid kist tanısını koymak ultrasonografi ile kolaydır.

Bu kistler yumurtlama dönemiyle ilgili bir sorundan değil  hasta daha anne karnında iken  meydana gelen  sorunlardan dolayı  ortaya çıkar. Kist tespit edildiğinde  laparaskopik yolla kapalı yöntemle yumurtalığa zarar vermeden ve içerisindeki kıl, saç, yağ ve diş gibi oluşumlar karın içine dağılmadan dikkatlice çıkartılmalıdır.
Dermoid kist %12 oranında her iki yumurtalıkta da görülebilir. Bu nedenle diğer yumurtalıkta çok dikkatli değerlendirilmelidir.

Kistadenom

Yumurtalık dokusunu dıştan saran yüzey tabakasından gelişen iyi huylu tümöral yapılardır.

 

Yumurtalık Kisti Patlaması nasıl olur?

Kistler daha öncede sözü edildiği üzere içi sıvı dolu keseciklerdir. Etrafı zar ile çevrilidir. Zamanla sıvı içeriğinin artması ya da ince zar yapısının incelmesi sonucu nadiren kistler açılabilir. Bu durumda kist içeriği, sıvı karın içine dökülür. Bu da ani çok şiddetli karın ağrısı ile kendini belli eder.

Yumurtalık Kistleri Kanserleşir mi?

Yumurtalık kistleri % 80- 85 olasılıkla  iyi huyludur .

Ancak aşağıdaki hallerde kistin kötü huylu olabilme ihtimali artar:

 • İleri yaşlarda ortaya çıkan kistler,
 • Her iki yumurtalıkta kist varlığı,
 • İçi sıvı dolu kist yanında  solid (katı, patates gibi içi dolu) yapının saptanması,
 • Etrafa yapışık, kenarları, sınırları düzensiz  kistler,
 • Hızlı büyüme gösteren kistler,
 • Birden fazla sayıda, içlerinde katı kısımlar bulunan kistler,
 • Karın içinde sıvı birikmesine (asit) neden olan kistler,
 • Takiplerde kendiliğinden kaybolmayan veya büyüme gösteren kistler,
 • Tümör markeri adı verilen  kan testlerinde yükselmelerle beraber olan kistler.

 

Yumurtalık kistinin kanser olduğundan şüphelenilmesi durumunda ameliyatın, deneyimli kadın doğum uzmanı tarafından ve ameliyat esnasında alınan parçanın hemen tanısını koyup iyi ya da kötü huylu olup olmadığı bilgisini verebilen (Frozen Patoloji)  bir merkezde yapılması gerekir.

Ameliyat esnasında hemen inceleme yapılarak kötü huylu olduğu saptanırsa ameliyatin içeriği genişletilir. Lenf bezlerinden biyopsi yapmak gerekebilir.

Yumurtalık Kistinin Torsiyonu ne demektir?

Kistin kendi etrafında dönerek kendi kan dolaşımını bozmasıyla ortaya çıkar. Kan dolaşımı bozulur ve dokular canlılığını yitirir.  Bu oldukça ağrılı bir durumdur.

Torsiyon riski özellikle çapı büyük kistlerde ve dermoid kistlerde daha fazladır.

Bu durumda operasyon için erken davranılmalıdır. Laparoskopi tercih edilmelidir. Gecikilirse yumurtalık kaybedilebilir.

Yumurtalık Kistleri Ameliyatı nasıl yapılır?

Kistin boyutu, ultrason görüntüsü, iyi yada kötü huylu olma şüphesine göre cerrahi yöntem seçimi yapılır.

Laparoskopi

Yumurtalık kistlerinde ilk tercih olmalıdır. Çok büyük kistler, kanser ihtimali yüksek kistler dışındaki  kistlerde her zaman tercih laparoskopi denilen kapalı endoskopik yöntemdir. Göbek deliğinden ve 1-2 tane karın cildinden 1- 2 cm lik kesilerle ameliyat gerçekleştirilir. Karın içerisine karbondioksit gazı verilerek kamera yardımı ile kapalı yöntemle kist çıkarılır. Hasta  4 saat sonra ayağa kalkar bir şeyler yer içer, ortalama 1 gece hastanede kalır. Bu yöntem daha az ağrılı olup, hastanede yatış süreleri ve işe dönüş süreleri daha kısadır. Ciltte çok küçük izler kalır, hasta spora devam edebilir. Bu ameliyat sonrası hastlarda omuz ağrısı olabilir.  Estetik olarak açık ameliyata (Laparatomiye) göre sonuçları daha iyidir.

Daha fazla bilgi için;

https://www.zekisalar.com/kapalii-cerrahi/laparoskopi

 

Laparotomi

Günümüzde artık tercih edilmemektedir. Ancak büyük kistlerde  ve kötü huylu olma ihtimali yüksek kistlerde  kullanılan yöntemdir. Ameliyat esnasında kistle birlikte gerektiği zaman yumurtalığı da almak gerekebilir.

Dr Zeki SALAR, Memorial Hastanesi Kadın  Doğum ve Tüp Bebek Merkezi

BİR YORUM YAZ

YORUMLAR - 52 YORUM

 1. Sade.kk dedi ki:

  Mrb hocam

  4 aylik evliyim. Evliligimin 2. Ayinda iliski sirasinda agri aci sikayetiyle doktora gittim bana fitil verdiler. Kullandim agrilarim gecti. Ama kanamam olmaya basladi iliskiden sonra kanama oluyodu az miktarda. Korktuk tabi görünce. Adetime 5 gün kala lekeler basladi kahverengi ve kırmızı. Adet günüm geldi ama hala normal adet olmadım leke seklinde devam ediyo. Doktora gittim ultrasonda polikistik over dedi doktorum bakınca korkulcak bisey yok boyle durumlarda gebe kalinabiliyo yumurtaliklarin tembel calisiyo 1 sene sonra olmazsa gel dedi.

  Korkmali miyim bebek sahibi olabilir miyim bu haldeyken daha oncesinde boyle problemlerim yoktu fitilden sonra basladi o bi etki yapmis midir ne önerirsiniz bana
  Simdiden tsk ederim

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Yoğunluk nedeniyle kısa ve öz sorulara cevap verebiliyorum anlayışınız için teşekkür ederim

 2. Nazan dedi ki:

  Hocam merhaba ben bundan yaklasik 4 yil once 7 cm bi kistim oldugu icin ameliyat olmustum ve 2 aydir siddetli adet gordugumden tekrar gittim kadin doguma ve 3 cm bi kistimin oldugunu soyledi dogum kontrol hapi verdi ve buyuk ihtimalle gecer dedi 3 ay sonra tekrar gidecem ama korkuyorum bekarim acaba evlendikten sonra cocugumun olmama riski var midir yada daha farkli bir sorunla karsilasabilir miyim cvp verirseniz sevinirim simdiden tesekkurler..

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   DOĞUM KONTROL HAPLARI KİŞİLİK YAPMAZ

 3. Arife dedi ki:

  Mrb hocam ben 2 yıllık evliyim temmuzun 17 sinde adet oldum ama ağrısız sizisiz 3 oldu bitti normalde 4 5 gün duruyodu bu ay hiç olmadı adetim 12 gün geçti idrar testi yaptim çıkmadı 17 gecikti gene test yaptım çıkmadı kanamam hala yok hamilemiyim kan testinde cikarmi ??? Lütfen acil cevap verin

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Kan testinde cıkar

 4. Canan dedi ki:

  Merhabalar,
  Agustos ayinin 24 ügibi birden karnimda siddetli bir sanci belirdi.Yaklasik 15 dakika sürdü. 28 inde regli basladi 29 unda bir parca geldi.Acaba düşük mü yapiyorum diye düşündüm.Dogum hastanesi acil bolumune gittim.Durumu anlattim.Kist oldugunu sol tarafimda birtane daha olduğunu,polikinige gitmem gerektigini soyledi.Araya bayram tatili girdi ve bu durum uzadi.Bu da beni korkutuyor.Kanser riski var mıdır.Yoksa basit bir durum mudur?suan karin ve sag kasigimda agri var.kanama siddetli sekilde değıl.

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Bu sorunun cevabını ne acil serviste ne de internetten alabilirsiniz. Ayrıntılı değerlendirme ve ultrason yapılması gerekiyor

 5. Nübar dedi ki:

  Merhaba daha önce size yazdığım gibi benim sol yumurtalıkta 7 cm hemorajik kist vardı ve az adet olma dışinda hiç bi şikayetim yok.ve ağustos 8 de yine doktora gitdim kistim 57 mm olduğu söylendi.ve geçen ay 3 saatlık bir kanamam olmuşdu .sorum o ki kist kendiliğinden küçülürmü ve hamile kalma şansım varmı?

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Hemorajik Kistler Büyük olasılıkla kendiliğinden ortadan kaybolur

  2. Kist dedi ki:

   Merhaba 21 yaşındayım 2bucuk yıllık evliyim adetleri duzensizdi polikistik over vardı ilaçlar vs kilo verdim düzeldi 2 aya kadar herşey yolundaydı pko cikmiyo hala ultrason da hormonlarda fakat 2 hafta önce ultrason da bişey cikmazken 2 hafta sonra adet olunca doktor a tekrar gittim 5 cm kist çıktı adet bitimi gel dedi doktor kontrol yapılacak fakat ben çok korkuyorum 2 hafta içinde nasıl 5 cm kist çıkıyor ve adetim 3 gün leke geldi şimdi 7 gün oldu 4 gündür çok geliyor ve adetim ilk defa uzadı kist le ilgili bişey olabilir mi

   1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

    Normalde adet ortasında catlaması gereken yumurta catlamazsa kist halini alabilir. Kötü bir şey değildir endişe etmeyin

 6. Kist dedi ki:

  Merhaba hocam karnımda baskı ve sık sık idrar nedeni ile kadın doğum uzmanına gittim ve sağ overde 1 adet komplike kist 3 cm gözüktü ve regl olduktan sonra patlayıp yok olur dedi kistim iyi huylu çıktı allaha şükür.bu kist zamanla büyür mü ? Bir de hamileliği engeller mi ? ve geri oluşma riski var mı? Şimdiden teşekkürler…

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Kistler tekrarlayabilir erimezse gebeliği önleyebilir

 7. Sorucu dedi ki:

  Merhabalar yaklaşık bir gün önce akşam yemeği yedikten sonra kasığımda gaz basıncı gibi bir şey hissettip 2 3 saat sonra sık sık idrara gitmeye başladım ondan sonra internetten araştırdım ve yumurtalık kisti karşıma çıktı şu an çok korkuyorum ya kistsem diye acayip korkuyorum yarın doktora gideceğim öncelikle sizden bilgi almak istiyorum yaşım daha küçük 15 yaşındayım ve kanser olmak istemiyorum sizce kist olabilir miyim ? İyi yanıtlarınızı bekliyorum

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   15 yaşında kanser olmazsanız endişe etmeyin

 8. büşra dedi ki:

  merhaba doktor bey : sabah uyandıktan sonra karnımda fecı bı agrı hıssettım yarım saat sonra bu agrı dahada arttı ve ayaga kalkamadım ayaga kalktıgımda sol omzuma agrı saplandı felc gecırıyorum sandım atesım vardı doktora gttık kadın dogum uzmanı ultrasyonla baktı ve 4.49 capında sol overde kıst oldugunu ve ıc kanama gecırdıgımı hemen amelıyata alması gerektıgını ıkı yumurtalıgımında alınması gerektıgını soyledı bızde tıp fakultesıne gttık orda 2 gun kaldım kan degerlerım ızlendı ultrasyonla bakıldı tomografı ıle bakıldı ve kadın dogum uzmanı baktı oda ılk doktorumun dedıgını soyledı ve durumum normale donunce eve yolladılar

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Soru sormayı unutmuşsunuz

   1. Busra dedi ki:

    Doktor bey yumurtaliklarin alinmasi sart mi bu durum tehlikelimi ben daha 22 yasindayim bekarim ilerde gebe olabilirmiyim tesekkur ederim

    1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

     Sorunun öncesini ben sisteminde göremiyorum

 9. Ceren dedi ki:

  Slm hocam 4 aylık evliyim doktora gittim 5.6 kis var dedi adetlerim de düzensiz ilaç yazdı çocuk sahibi olmak istiyoruz kis engelmi buna birde soğan suyu iyi gelir diyorlar

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Kistlerin bazıları gebeliği engelleyebilir

 10. canan dedi ki:

  merhabalar ertesi gun hapi kullanmistim 1 gun sonrasinda idrarda kanama oldu. enfeksiyondan dolayi dendi ama idrardaki kanama 4 5 saat surdu ve kan cok yogundu kanda pihtida vardi . 13 gundur de atesim vardi cikip iniyordu antibiyotik de kullanmstm brazcik bogaz enfeksiyonu dendi tahlil yapmadan
  bu olaydna sonrada agir bir enfeksiyon gecirsigimi soylediler bunlar oldu neden olabilir hocam.

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Pek rastlanan bir durum değil. Ayrıntılı muayene ve ultrason yapılması gerekiyor

 11. Didem dedi ki:

  Mrh sağ adneksiyel ince cidarlı ic yapısında septali ekojineler gözüken hemorajik ? 6.5cm boyutta kist oluşmuş dogum kontrol hapiyla gecermi ?

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Doktorunuz bu ilacı önermişse gecer

 12. Ceylan dedi ki:

  Hocam iyi günler ben 8 hazirandaa düşük yaptım ve kürtaj oldum kanamam bir hafta falan sürdü sonra 9 temmuz gibi adetim başladı ilk başta çok azdı sonra arttı ve tekrar dan azaldı 20 gün falan sürdü doktorum.ilac tedavisi uyguladı ama sonuç vermedi ilacın adı dupbaston du sağ yumurtaligimda d kist varmış 1 ay oldu geçmedi doktorum şimdi de cytotec ilaca başladı hazineden kullanıyorum sizce bu ilaç gecirirmi yada ne yapmam lazım

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   İlaçları düzenli kullanıp sonra kontrole gidiniz. Gereken yapılmış

   1. Sorucu dedi ki:

    Çok teşekkürler hocam saatlerin düşünüyordum yazınca rahatladım kanser olmayacağına çok sağoluuun

    1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

     Gecmis olsun

 13. Ela dedi ki:

  İyi günler 17 gün adetim gecikti doktor gebelik yok dedi ve sol yumurtalkta kist var ama önemli bir şey deil dedi duphaston verdi ilacı kullanırken cinsel birliktelik sıkıntı oluşturur mu

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Oluşturmaz

 14. Bilinmeyen dedi ki:

  Hocam merhaba 2 haziranda esimle birlikteligim oldu 1 temmuzda adet gördüm bayagi yogundu ama simdi de adet olmadim karnim sis gibi nedeni ne acaba

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Ultrason değerlendirme öneririm

   1. Bilinmeyen dedi ki:

    Hamilelikten bahsetmedi polikistover var dedi sag yumurtalik 38 mm sol yumurtalik 34 mm ve hala adet görmedim korkmaya basliyorum

    1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

     .

 15. Ayşegül dedi ki:

  Merhabalar bundan iki ay once kasik ve belde agri kahverengi kanama sikayetiyle gittim 3.5-4 cm kistim oldugunu kendiliginden gececegi soylendi. Bu ay ise adetimden 5 gun sonra adet agrisi seklinde agri ve kahverengi akinti oluyor agrim surekli ve siddetli degil ama akinti bazen kan bazen o sekilde bi haftadir geliyor bu normal midir ?sivilce ve siskinlikte var .

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Normal bir durum değildir muayene olmanız gerekmektedir

 16. Nübar dedi ki:

  Selam ben bir aylık hamileyim sol yumurtalıkta 7 cm kist var.bazı doktor hemorajik bazisı endometrioma diyo.sorum o ki hamilelik risklimi? Bebeğe tehlikelimi? Ya da kist büyürmü

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Bu soruların yanıtı için ultrason yapmak gerekiyor

 17. Ebru dedi ki:

  İyi geceler hocam bende adet olamıyorum bir tane kızım var bir tane doktora gittim bana polip oldugunu söyledi onu aldırmak için özel hastaneye gittim oradaki dıktor 5 santim kist oldugunu söyledi önce bunu halledelim polip ondan sonra dedi bi ilaç verdi bunu iç gel bakalım kistin eriyecekmi dedi içtim ama hiç bir değiliklik olmadı dünde baba adet olucaksın kisti adetinle atabilrsin dedi ben korkuyorum atamassam ne olur amelyat olurmuyum herkez beş santimden sınrası amelyatlık diyor ne yapacagımı şaşırdın hocam korkuyorumda

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Kanser riski olup olmadığını kan ve ultrason testleri ile anlaşılabilir. doktorunuza guvenin

 18. Nübar dedi ki:

  Hamile kalırsam tehlikeli mi ?doktorlar iyi huylu dediler.ben Azerbaycanda yaşıyorum.iki doktora getdim.biri hemorajik.digeri endometrioma dedi.bilmiyorum ne yapacağımı

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Soruların öncesini ben sisteminde göremiyorum

 19. Nübar dedi ki:

  Selam.benim sol yumurtalıkta 7 cm endometrioma kist var.3 aydır doktora gedirəm.hiç büyümedi hep aynı dediler.iki çocuk annesiyim.hiç bi şikayetim yok.doktorlar ameliyat dediler olmasam tehlikelimi

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   kan testi ile iyi huylu olup olmadığına bakılmalı.. testler temizse ameliyat cok gerekli değildir

 20. Elena dedi ki:

  Regl dönemimin gecikmesi şikayeti ile doktora gittim ve kanamalı kist teşhisi kondu.Kistin zamanla küçüleceği söylendi. Ben sporcuyum,sorum şu bu süre zarfında sporuma devam etmem her hangi bir sorun yaratır mı?

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Hiç bir sorun olmaz. Spora devam

 21. Gülcan dedi ki:

  Hocam merhaba ben 4ay önce 10 günden uzun ve şiddetli adet kanamaları sikayetiyle kadin doguma gittim. Biyopsi yapıldi ve polip oldugu söylendi.ilacli spiralle ( mirena) tedavim basladi. Fakat hic memnun kalmadim. Hergun kasik, karın agrisi sikayetlerim oldu.bu arada bu sikayetlerimden dolayi hemen hastaneye gidemedim o surecte annemi kaybettim. (Kolon kanserinden) cok sıkıntili gunler gecirdim birazda ona bagladim kendimce 3ay sonra anca gidebildim bu arada sikayetlrim devam ediyor ve kanamamda hic durmadi.. Bu seferde sol yumuryaligimda 3 cm kist olduğu söylendi. Bir ay sonra tekrar gel gozlemleyelim dediler. 1,5 ay sonra gittigimde kistin 5cm oldugu soylendi.. İlaçli mr verildi.. Gidemiyorum annemin yaşadiğı sureçler aklima geldikce gerginlik yaşiyorum.. kansermiyim, iyi huylumu kötü huylumu vs bir suru şey.. Tediginim. 39 yaşındayim 3tane normal dogum yaptim. Kadin hastaliklariyla ilgili kist, kasık ağrisi vs gibi sıkıntilarim hic yoktu. Taki ilaçlı spiral taktirana kadar. Size sorum acaba mirenadan kaynaklimı oldu bu sıkintilar. çıkarrtirmak istiyorum bi faydası veya zarari olurmu. Bide 1buçuk ayda kistin 3cm den 5 cm’e cikması tehlikelimi.. Öneriniz nedir hocam lütfen cvp yazin çok tediginim.. Kanamasiz agrisiz gunlerimi özledim bir an önce bu ilacli spiralden kurtulak istiyorum. Faydasi olurmu.. Allah’a emanet olun..

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Mirena dan sonra bunlar oldu ise cekilmesi uygun olur

 22. Emine dedi ki:

  Hocam merhaba
  Ben yumurtalık kisti patlaması nedeniyle 3 gün hastanede yatırıldım kan değerlerim takip edildi ve kendini korumaya aldığı için ameliyat yapmadılar ve taburcu edildim fakat eve geldiğimde adet kanaması gibi kanamam olduğunu farkettim fakat ağrım yok sizce bu kanama normal mi tekrar gitmelimiyim?

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Evet tamamen Normal adet başlıyor olabilir