Anasayfa > Kadın Hastalıkları (Jinekoloji) > Yumurtalık Kistleri
09 Nisan 2012
30.906 okunma
Yumurtalık Kistleri

Yumurtalık Kistleri

Yumurtalık kisti nedir?  Yumurtalık Kisti neden olur?

Kistler,  içi su dolu  keseciklerdir. Etrafı zar şeklinde  kist duvarı ile çevrilidir. Yumurtalık kistleri çoğunlukla  zararsızdırlar.

Yumurtalıklar normal adet gören bayanlarda yapısal yumurta kisti geliştirirler. Adetin bitmesi ile yumurtalıkta bulunan yumurta hücrelerinden biri büyümeye başlar ve kist halini alır. Bu kiste “folikül” adı verilir. Adetin ortalarında bu kist patlayarak içerisinde bulunan yumurta hücresi  tüplere atılır.Bu patlama esnasında çoğu zaman karın içine çok az bir kanama olur ve vücud bu kanamayı kendisi sınırlandırır.

Bu esnada bazı bayanlar adetin ortasında olan kanama nedeni ile  kasık ağrısı bazende hafif lekelenme şeklinde vajinal kanamalarının olduğunu fark ederler. Bu durum; doğal, olması gereken, yumurtlamayı gösteren bir işarettir. Korkmaya gerek yoktur. Çoğu zaman saatler içinde kanama ve ağrı ortadan kalkar. İşte bu yakınmaların görüldüğü günlerde birliktelik olursa gebelik şansı yüksek olacaktır.

Nadiren vücut  yumurta hücresinin tüpe atılması esnasında oluşan kanamayı durduramaz. Ve kanama devam eder. Bu iç kanama durumunda hastanın tansiyonu düşer, nabzı hızlanır, soğuk soğuk terler, gözü kararır, şiddetli kasık ağrısı olur ve kendini kötü hisseder.  Bu duruma “Over Kist Rüptürü “adı verilir.

Bu tür yakınmalar varsa hasta en yakın zamanda bir sağlık kuruluşuna getirilmelidir.  Hasta kadın doğum uzmanı tarafından değerlendirilir. Ultrason ile içerideki kanama miktarı belirlenir.  Kan sayımı yapılarak ne kadar iç kanama olduğu saptanır.  Yaşam tehlikesi yoksa, hastanede takip edilebilir. Bu takip esnasında yakınmalarının artıp artmadığı izlenir. Kan sayımı tekrarlanarak kanamanın devam etmediği incelenir.

Kanama sürüyorsa hemoglobin, hemotokrit adı verilen kan değerlerinde düşme görülecektir.  Acil bir ameliyat ihtimaline karşın hastanın ağızdan bir şey yiyip içmemesi gerekir.  Sıvı ihtiyacı serum tedavisi ile giderilir.   Takipleri esnasında durumu kötüleşen hemoglobin , hemotokrit değerlerinde düşme saptanan hastalarda kanamayı kontrol altına almak için hastaya anestezi verilir. Göbek deliğinden bir kamera ile girilerek laparoskopi denen işlem gerçekleştirilir. Açık ameliyat tercih edilmez.

Diğer yandan bazen  yumurta içeren folikül adı verilen kistler patlamaz ve aşırı büyüyen yumurtalık kistlerine dönüşür.  Normalde  folikül adı verilen kistler yaklaşık 2 cm çapa erişince patlar,  içerisindeki yumurta tüpe atılır. Geride kalan boş folikül, “ Korpus Luteum”  adı verilen yapıya dönüşür.  Bu yapınında ameliyatla alınmasına gerek yoktur. Normal bir yapıdır.

Yumurtalık Kisti Tanısı nasıl konulur?

Genellikle  jinekolojik muayene esnasında tesadüfen tanı konulur. Vajinal yolla veya karından yapılan  ultrasonografi ile değerlendirme çoğu zaman kistin tipi ve kötü huylu olup olmadığı hakkında bilgi verir.

Nadiren bilgisayarlı tomografi, MR gibi ileri tetkiklere ihtiyaç olur.

Kistin iyi huylu ya da kötü huylu olduğunun ayırımında kanda tümör testleri yapılabilir. Yumurtalık kistlerinin çoğu iyi huyludur. Bu tümör testlerinden  Ca-125  özellikle yumurtalık kanserlerinde ve endometrioma denilen iyi huylu çikolota kistlerinde yükselebilir.

Tüm bu değerlendirmelerle tanı konulamamışsa laparoskopi deilen  işlemle anestezi verilerek  bir kamera vasıtası ile kist değerlendirilebilir

Yumurtalık Kisti Belirtileri  nelerdir?

Yumurtalık kistleri çoğu zaman belirti vermezler. Aşağıdaki belirtilerden herhangi biri veya birkaçı bir arada görülebilir;

►Adet düzensizliği, lekelenme veya adet görememe
►Ağrılı adet görme
►Kasıklarda ağrı
►İlişki esnasında ağrı
►Karında şişlik
►Göğüslerde dolgunluk
►İdrar ve barsak şikayetleri
►Kilo alma
►Bulantı, kusma
►Tüylenme  artışı
►Gebe kalamama
►Ani şiddetli keskin karın-kasık  ağrısı

Yumurtalık Kistleri Tipleri nelerdir?.

Folikül Kistleri

20-50 yaş arasındaki bayanlarda görülen en sık rastlanan kist tipidir.

Gelişen yumurta hücresinin çatlamaması ve büyümeye devam etmesi ile oluşur. Kenarları düzgün sınırlı, gergin ve içinde berrak sıvı içeren kistlerdir.

Ultrasonda siyah olarak saptanırlar.  Genellikle 5 cmden küçük çapta olup  genellikle belirti vermezler.

Bu kistler  doğum kontrol  haplarının 2-3 kutu kullanılması ya da  kendiliğinden kaybolurlar.  Tedaviye rağmen küçülmeyen ya da büyüme gösteren kistler için ameliyat gerekli olabilir.

Hemorajik Kist  – Korpus Luteum Kisti

Hemorajik Kist Neden olur?

Yumurtlama sonrasında folikül, değişikliğe uğrayarak “Korpus Luteum”  adını alır ve hormon üretirler. Bu yapının aşırı büyümesiyle veya bu yapının içine kanama olmasıyla “Korpus Luteum Kistleri veya Hemorajik Kistler”  ortaya çıkar. Bu kistler folikül kistlerine göre genelde daha ağrılı ve büyüktürler.

Kendiliğinden veya doğum kontrol ilaçları ile genellikle küçülürler.  Hormon salgılanmasına devam ettikleri  için adet gecikmelerine neden olabilirler.  Nadiren rüptür (kistin yırtılması, patlaması) veya torsiyon (kistin kendi etrafında dönerek kan dolaşımının durması) nedeniyle karın içerisine kanama ve şiddetli ağrı neticesinde bazen ameliyata kadar gidebilecek durumlara neden olabilirler.

Hemorajik Kist rüptürü

Aşırı büyüyen kistin yırtılması ya da patlamasına   “Hemorajik Kist Rüptürü” denilir. Çoğu zaman karın boşluğunda yırtılmaya bağlı oluşan kanama kendiliğnden dursa da kimi zaman yaşamı tehdit edecek boyutlara erişebilir.

Kanamanın şiddetli olduğunu gösteren belirtiler;

►Soğuk terleme

►Genel durum bozukluğu

►Şiddetli kasık karın ağrısı

►Bulantı, kusma

►Çarpıntı

►Göz kararması

►Baş dönmesi

Hemorajik Kist Gebeliğe Engel mi?

Hormon üretimine yol açabildiği için hemorajik kist varlığında gebelik oluşması güçleşebilir.

Hemorajik Kist Tedavisi:

Bu kistlerin cogu adetle kendilğinden atılır. Çoğu zaman ameliyat gerektirmez. Kist kendi etrafında dönerse, şiddetli kasık agrısı yaparsa, kanser şüphesi varsa Laparoskopi ile alınabilir. Ağrı yok ise ilac verilmeye bile gerek yoktur. Kendiliğinden kistlerin geçmemesi durumunda kısa surelı ilac tedavileri ile kıstler cogu zaman kaybolur.

Endometrioma (Çikolata Kisti)

Sıklıkla ağrılı adet görme, birliktelik esnasında ağrı, gebe kalamama, kasık ağrısı gibi yakınmalara neden olabilirler.

Nedeni;  Rahmin  iç kısmını kaplayan endometriyum adı verilen  dokunun yumurtalıklar üzerine yerleşerek burada çoğalmasıdır.  Yumurtalıklara göç eden  endometriyum dokusuna “endometriozis” adı verilir.  Küçük noktasal olan endometriozis odakları zamanla  kendi içine kanayıp içi koyu kahverengi  içerikli  kist  haline döner. Ve  bu  oluşan kistik oluşuma endometriyoma  adı verilir.

Kistin içi koyu kahverengi sıvı ile doludur. Bu nedenle “çikolata kisti” de denilir.

Endometriozis karın içi organlarını, yumurtalıkları, tüpleri birbirlerine yapıştırabilir. Bu yapışıklıklar kasık ağrılarına  ve gebe kalmamaya neden olabilir.

Konu ile ilgili Ayrıntılı bilgi için yazımızı okuyunuz: https://www.zekisalar.com/kadin-hastaliklari-jinekoloji/endometriozis/

Dermoid Kist (Teratom)

 20 yaşından küçüklerde en sık görülen tümördür. Bu  kistler  kıl,saç, kemik, diş ve yağ gibi dokular içerebilir. Bu nedenle dermoid kist tanısını koymak ultrasonografi ile kolaydır.

Bu kistler yumurtlama dönemiyle ilgili bir sorundan değil  hasta daha anne karnında iken  meydana gelen  sorunlardan dolayı  ortaya çıkar. Kist tespit edildiğinde  laparaskopik yolla kapalı yöntemle yumurtalığa zarar vermeden ve içerisindeki kıl, saç, yağ ve diş gibi oluşumlar karın içine dağılmadan dikkatlice çıkartılmalıdır.
Dermoid kist %12 oranında her iki yumurtalıkta da görülebilir. Bu nedenle diğer yumurtalıkta çok dikkatli değerlendirilmelidir.

Kistadenom

Yumurtalık dokusunu dıştan saran yüzey tabakasından gelişen iyi huylu tümöral yapılardır.

Yumurtalık Kisti Patlaması nasıl olur?

Kistler daha öncede sözü edildiği üzere içi sıvı dolu keseciklerdir. Etrafı zar ile çevrilidir. Zamanla sıvı içeriğinin artması ya da ince zar yapısının incelmesi sonucu nadiren kistler açılabilir. Bu durumda kist içeriği, sıvı karın içine dökülür. Bu da ani çok şiddetli karın ağrısı ile kendini belli eder.

Yumurtalık Kistleri Kanserleşir mi?

Yumurtalık kistleri % 80- 85 olasılıkla  iyi huyludur .

Ancak aşağıdaki hallerde kistin kötü huylu olabilme ihtimali artar:

 • İleri yaşlarda ortaya çıkan kistler,
 • Her iki yumurtalıkta kist varlığı,
 • İçi sıvı dolu kist yanında  solid (katı, patates gibi içi dolu) yapının saptanması,
 • Etrafa yapışık, kenarları, sınırları düzensiz  kistler,
 • Hızlı büyüme gösteren kistler,
 • Birden fazla sayıda, içlerinde katı kısımlar bulunan kistler,
 • Karın içinde sıvı birikmesine (asit) neden olan kistler,
 • Takiplerde kendiliğinden kaybolmayan veya büyüme gösteren kistler,
 • Tümör markeri adı verilen  kan testlerinde yükselmelerle beraber olan kistler.

 

Yumurtalık kistinin kanser olduğundan şüphelenilmesi durumunda ameliyatın, deneyimli kadın doğum uzmanı tarafından ve ameliyat esnasında alınan parçanın hemen tanısını koyup iyi ya da kötü huylu olup olmadığı bilgisini verebilen (Frozen Patoloji)  bir merkezde yapılması gerekir.

Ameliyat esnasında hemen inceleme yapılarak kötü huylu olduğu saptanırsa ameliyatin içeriği genişletilir. Lenf bezlerinden biyopsi yapmak gerekebilir.

Yumurtalık Kistinin Torsiyonu ne demektir?

Kistin kendi etrafında dönerek kendi kan dolaşımını bozmasıyla ortaya çıkar. Kan dolaşımı bozulur ve dokular canlılığını yitirir.  Bu oldukça ağrılı bir durumdur.

Torsiyon riski özellikle çapı büyük kistlerde ve dermoid kistlerde daha fazladır.

Bu durumda operasyon için erken davranılmalıdır. Laparoskopi tercih edilmelidir. Gecikilirse yumurtalık kaybedilebilir.

Yumurtalık Kistleri Ameliyatı nasıl yapılır?

Kistin boyutu, ultrason görüntüsü, iyi yada kötü huylu olma şüphesine göre cerrahi yöntem seçimi yapılır.

Laparoskopi

Yumurtalık kistlerinde ilk tercih olmalıdır. Çok büyük kistler, kanser ihtimali yüksek kistler dışındaki  kistlerde her zaman tercih laparoskopi denilen kapalı endoskopik yöntemdir. Göbek deliğinden ve 1-2 tane karın cildinden 1- 2 cm lik kesilerle ameliyat gerçekleştirilir. Karın içerisine karbondioksit gazı verilerek kamera yardımı ile kapalı yöntemle kist çıkarılır. Hasta  4 saat sonra ayağa kalkar bir şeyler yer içer, ortalama 1 gece hastanede kalır. Bu yöntem daha az ağrılı olup, hastanede yatış süreleri ve işe dönüş süreleri daha kısadır. Ciltte çok küçük izler kalır, hasta spora devam edebilir. Bu ameliyat sonrası hastlarda omuz ağrısı olabilir.  Estetik olarak açık ameliyata (Laparatomiye) göre sonuçları daha iyidir.

Daha fazla bilgi için;

Laparoskopi

Laparotomi

Günümüzde artık tercih edilmemektedir. Ancak büyük kistlerde  ve kötü huylu olma ihtimali yüksek kistlerde  kullanılan yöntemdir. Ameliyat esnasında kistle birlikte gerektiği zaman yumurtalığı da almak gerekebilir.

Dr. Zeki SALAR, Memorial Hastanesi Kadın  Doğum ve Tüp Bebek Merkezi

BİR YORUM YAZ

YORUMLAR - 108 YORUM

 1. Ezgi dedi ki:

  Merhaba ben 20 yaşındayım yumurtaligimda hemorojik kist var 33çarpı 42 mm çapında çok ağrım sancım bulantım var hergün midem şişiyor sancıdan ağrıdan yürüyemez haldeyim kadın doğum â gönderdiler ama henüz Randevu günü gelmedi reglime de 14 gün var sizce kist büyük mü ameliyat mı denir hocam korkuyorum ağrıdan da duramıyorum

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Bu kistler bu kadar ağrıya sebep olmaz. Torsiyon olabilir Çok ağrınız varsa acile basburunız

 2. Esra dedi ki:

  Merhaba doktor bey. Gecen sene adetlerim 28gunden 21 gune dusmustu. Aslinda normalmis, ama ben doktora gittim. Sag ve sol yumurtalikta birkac kist cikti. Ben sogan suyu yaptim, tekrar baska doktora gittim , sagda 3.5 cm’ lik bir kist cikti sadece. Kanser belirtecleri testleri temiz cikti ama kistin icinde noduler bir yapi gordum seni hemen ameliyat edecegim dedi. Ben olmadim, baska hastaneye gittim bu normal , gecer dedi. Takip et dedi. Takiplerde arada kayboldu ve tekrarladi. Erken ,ara lekelenmeler oluyordu. En son 3 ay Yasmin ictim, birakinca adet oldum ama 1 hafta sonra tekrar oldum. Ben de sogan suyu yaptim. 9 gun boyunca kahverengi kanamalar oldu. Ama o gunden beri adet olmuyorum. 2,5 ay oldu. Yalvaririm bana bir yol gosterin. Yasim 44

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   ERKEN MENOPOZ RİSKİ olabilir. Hormon testleri ve ultrason yapılması gerekiyor

 3. Rabia dedi ki:

  Merhaba benim 4 5 ay çnce yumurtalık kistim patlamıştı bi kaç gün haftanede kalıp çıkmıştım ve bir ay önce doktora kontrole gittiğimde gayet iyi durumda oldugumu söylemişti üç gün önce tekrar kistim patladı bol su içmem söylendi ama hala şiddetli agrım var ayağa bile kalkamıyor ne yapmam gerekli

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Ultrason kontrolu gerekiyor. İç kanama kontrol edilmeli

 4. Mürüvet dedi ki:

  Hocam merhaba geçen hafta kist patlaması teşhisi konuldu bir kutu biteral bitirdim fakat karnımda ve sağ böbrek kısmımda ağrı devam ediyor farklı bir anabilim dalına görünmem gerekli midir

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Kist patlamasında sözünü ettiğiniz ilacı kullanmiyoruz. Sanırım yanlış anlama oldu

 5. Merve dedi ki:

  Mrb Ben polikistik over hastasiim diena hapi kullaniyorum ikinci at olacak hapi kullandigim ilk aydan sonra adet oldum kanamamda çok fazla oldu iki tane beyaz parça dustu biraz buyuktu onlar kistlerim midir yoksa başka bisey mi

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Endişe etmeyelim tekrar ederse inceleme gerekiyor

 6. Ceren dedi ki:

  İyi günler doktor bey. Ben 20 yaşındayım 2 yıl eşimle çekme yöntemiyle korunduk 6 aydır benek için uğraşıyorduk ama olmadı doktora gidince 3 cm çikolata kisti oldupunu söyledi ca125 testlerim iyi sonuç verdi doğum kontrol hapı verdi adet olunca kullan bir sonraki adetinin 3. Günü gel dedi . Sizce beni ne bekliyor gebe kalma olasılığı nedir

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Çikolata kisti varsa bebek istemi de mevcut ise doğum kontrol hapı kullanmiyoruz artık . Kullanılması yanlış diyemem ama Amacımız bebek sahibi olmanız olduğu için

 7. Asu dedi ki:

  Şimdiden teşekkür ederim ilginiz için… ben geçen ay 13de regl oldum ve bittikten bir hafta sonra tekrar dönem öncesi belirtilerim oldu göğüs ye şişkimlik ve hassasiyet ve ayın 1 inde tekrar regl oldum hiç bi zaman düzensiz hastalanmam olmadı bunun için kadın doğuma gittim sol kasığımda ağrı olduğu için ama şiddetli veya dayanılmaz bi ağrı değil 3.5 c kist olduğunu söyledi sol tarafta sağ yumurtalığın gayet iyi olduğunu adetin 3 üncü günü tekrar giderek o şekilde kontrol edilecek herhangi riskli bir durum varmıdır.hamile kalmaya engel bi durum söz konusu olabilirmi

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Sözünü ettiğiniz kist hormon değerlerinizi etkileyerek gebe kalmayı olumsuz etkileyebilir

   1. Asu dedi ki:

    Teşekkürler birde regl döneminin neden 3 cü gününde muayene ediliyor gebeliği etkileyecek bir kist olduğu için alınması gerekirmi ilaçla tedavi edilebilirmi

    1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

     Meme ve Yumurtalık kistlerinin kontrolleri adet döneminde yapılır hormon etkisi olmaması için

 8. Suna dedi ki:

  Iyi günler hocam
  2007 yılında kist patlaması ve bağırsaklara yayılması sonucu ameliyat oldum.Patoloji sonucu hemorajik korpus luteum olarak geldi.Ogun bugündür hala yasmin dogum kontrol hapı kullanıyorum.ozaman doktorum ölene kadar kullanmam gerektiğini söyledi.Su an 36 yaşındayım ama suan tekrar çocuk sahibi olmak istiyorum.16 yaşında bir çocuğum var.tekrar çocuk sahibi olma imkanım varmı.Ilginiz için teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Bu hastalıkta doğum kontrol hapını ölene kadar kullanılmasını Önermiyoruz. Vajinal yolla ultrason ile değerlendirme sonrası bırakılabilir

   1. Suna dedi ki:

    Ilginiz için teşekkür ederim hocam
    Gecen aylarda doktora gittim normal ultrason ile baktığında kist yok tehlikeli duum yok dedi hapı bırakabilirsin dedi ancak hapı 1 ay bıraktıktan sonra kontrole gittim kist tekrardan 4.5 cm olmus adetimde gelmedi bu yuzdende adet getirci hap verdi ve tekrar dogum kontrol hapina devam et dedi.Benim tekrar cocuk sahibi olma imkanım varmı çok istiyorum.yardim ve yönlendirmenizi çok rica eder iyi çalışmalar dilerim.

    1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

     Yumurtalık kistlerinin çeşitleri vardır tedavisi buna göre değişir. Basit kistler kendiliğinden erir çoğu zaman bazı kistler ameliyatla gider sadece. Bazı kistler gebeliği önler bazıları etkilemez. Bu nedenle öncelikle kistin çeşidini belirlemek gerekiyor

     Daha Fazla Bilgi için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız ;

     https://www.zekisalar.com/kadin-hastaliklari-jinekoloji/yumurtalik-kistleri/

 9. Damla dedi ki:

  Hocam merhabalar benim 2 cm capında sağ over de basit kistimin oldugunu söyledi doktorum adet bittikten 14 gün sonra kahverengi lekelenmem oldu ve 6. Günüm hafif acık renk lekenmeye dödü sanki azaldı gibi bu normal bi durum mu sizce doktora gittim kistimin çatladıgını soyledi olabilir ama biraz uzun sürmüş dedi sizce endişe etmem gereken bi durum söz konusumudur Tedirgin oldum acıkcası beni aydınlatırmısın sımdıden tesekkürler

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Tedirgin olmayınız kist kaybolmuş gitmiştir

 10. Rabia Çağan dedi ki:

  Hocam Merhaba 6 aylık evlıyım ilk zamanlar çok enfeksiyon yaşadım ve adetim çok düzensiz doktora gıttım yeni evlıler de sık ranstlanılan bı durum dedı ve fitil verdi cok sükür geçti olmadım bı daha da ve folik asit verdı bana çocuk düşünüyoruz bi sıkıntı olur mu

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Enfeksiyon tekrarlamadı ise tedirgin olmanıza gerek yok sıkıntı olmaz

 11. Leyla dedi ki:

  Merhaba Hocam ultrason çekindim sonuçlarım şu şekilde sağ overde fizyolojik foliküller ve 18*8 mm boyutunda düşük basınçlı kist izlenmiştir. Sol overde fizyolojik foliküller ve 22*11 mm boyutlarinda hiporekojen görünüm izlenmiştir( dermoid kist) takip önerilir yaziyor hamile kalmaya engel bir durum soz konusumudur nasil bir tedavi gereklidir.

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   İnternet üzerinden test değerlendirmek doğru değildir anlayışınız için teşekkür ederim

 12. Busra dedi ki:

  Iyi günler doktor bey ben bundan bir ay önce doktora 1 aylık düşük yaptim onun sonrasinda agirilsrimin gevmediginden dolayi doktora gittim ultroson sonuci iltihabim vsr oldugu söyledi ilac tedavisi uygulandi 1 hafts sonra kontorulum oldugunda portakal büyüklüğünde kistin var denildi kan testi yapildi temiz cikti adet oldum bitti ve ikindi saatlerinde sol kasikta agiri geliyor ve hafif kanamalrim oluyor ve aksam kesiyor bu her gün oluyor acaba nedeni nedir ve su an folbiol ilaci kullaniyorim

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Kiste baglı olarak kasık ağrısı olabilir

 13. mürvet gönül dedi ki:

  hocam 15 yaşında bir kızım var ara ara baş dönmeleri oluyor bu baş dönmeleri 11 yaşında başladı beyin emarları göz kulak burun boğaz kalp her şeye baktırdık hiç bir şey çıkmadı çok şükür.. bugün pelvik usgtetkikinde sağ over (14cc)en büyük kist 7.6mm sol over (14.2) en büyük kist 9.8(PCOS) YAZIYOR HOCAM BU kislerbaş dönmesi yaparmı teşekkür ederim

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Kistler baş dönmesi yapmaz

 14. hilal dedi ki:

  Hocam merhaba 3 ay önce 9 haftalık bebeğin gelişmemesi nedeniyle kürtaj oldum sonrasında 3 cmlik hemorajik kist oluştu kist daha sonra 4,5 cm e yükseldi şuanda 1 aydır ginera isimli doğum kontrol ilacı kullanıyorum bu tür kistler gebeliğe engelmi birde tedavisi uzun sürermi öğrenebilirmiyim. teşekkür ederim.

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   1-2 ay içinde kaybolacaktır. Endişe etmeyelim

 15. GAMZE OFLU dedi ki:

  MERHABA ZEKİ BEY.35 YAŞINDAYIM.8 YAŞINDA BİR OĞLUM VAR.İKİNCİ KEZ GEBE KALMAYI PLANLIYORUZ.BENDE ÇİKOLATA KİSTLERİ MEVCUTTU.ADETLE BİRLİKTE KAYBOLUYORLAR.EN SON ADETİN EYLÜL 27 İDİ.AYNI TARİHTE ADET OLDUM.FAKAT KANAMAM HALA DEVAM EDİYOR.GEBELİĞİ PLANLIYORUM.BUDA OLUMSUZ ETKİLYOR.TABİ.
  BEKARLIĞIMDAN BERİ ADETLERİM GENELDE DÜZENSİZ İDİ.ULTRASON YAPILDI.HORMONLARIM BAKILDI.HİÇBİR SORUN YOK DENİLDİ.RAHİM AĞZIMDA NORMAL.4 AYDIR KORUNMUYORUZ. FAKAT SU AN NASIL BİR YOL İZLEMELİYİM.ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.ŞİMDİDEN

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Öncelikle iyi bir ultrason değerlendirme ve rahim filmi çekilmesini oneririm

 16. sıla dedi ki:

  doktor bey 35 yaşındayım bekarım. regl döneminde iken doktora gittim (üroloji) böbreklerimde şiddetli ağrı ateş vardı. iltihap olduğunu söyledi. fakat tomografi sonucunda yumurtalıkların birinde kist olduğunu söyledi. Bunun (yumurtalıkta ki kistin) regl ile alakası olabilir mi ? çünkü geçmişte lise yıllarımda bir kez daha yaşamıştım kansersin demişlerdi ve istanbul’a gidip bir prof’a göründüm ne demek kanser dedi, regl döneminde kist oluşabilir dedi. ve bir ilaçla bir şeyim kalmadı.
  kısaca sorum kist regl döneminde normal mi ?
  yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar.

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Çoğu kist regl donemi atılır erir

 17. Funda dedi ki:

  Merhaba Zeki bey , bundan önce ki 3 ayda 2 aylık bir 5 cm lik kist tedavim oldu ilacı bırakalı 2 hafta oldu bırakalı 10 gündür kasık ağrısı çekiyorum hamilelik olma ihtimali fikrine kapılacak bir çok durumu yaşıyorum fakat internetten okudum kist oluşumunda da aynı belirtiler oluyormuş ilacın bitmesine 2 3 hafta sonra hemen kist oluşumu tekrardan psikolojik bozuldu hep ilaç mi kullanacağım ben şimdiden teşekürler

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Size yardımcı olmak isterdim. Ancak kişinin cesidi kullandığınız ilaclar vs bilmek gerekiyor

 18. seda dedi ki:

  Merhaba doktor bey benim 2 ay öncesinde 5 cm çapında kistim vardı ilaç vermedi doktor kendi kendine erirmi bide aşırı tüylenme adet he adet sonrası 12 gün koyu kahve leke geliyo son kontrol de başka doktor yok dedi eridimi acaba

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Kistlerin cogu adetle erir adet olunca ultrason yapılması gerekiyor

   1. Havva dedi ki:

    Merhaba. Ben 2 senedir evliyim 8 aydır hamile kalmayı planlıyorum ama olmuyor eşim cok sıcak suda dus alıyor ne yapmam gerekıyor

    1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

     Aceleci olmayınız. 4 atane daha düzenli birliktelik öneririm

 19. Eylül dedi ki:

  Merhaba hocam adetlerim çok sancılıydı sağ aşağı tarafta ki karnım çok agrıyırdu bir jinekolog’a gittim ve sağ yumurtanda kist var ve bu sana çok ağrı yapıyor dedi henüz bakireyim ve bana Doğum kontrol hapı verdi dağılması için fakat 4 gündür kullanıyorum sağ yumurtamda ve sağ bellimde çok Ağrı var düzgün hareket etmemi bile engelliyor sizce bırakmalı mıyım o ilacı ?

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Bu kadar ağrı yapmaması gerekiyor ilacın. Doktorunuzla görüşmeniz sağlıklı olur

 20. Tugce dedi ki:

  Hocam 22 yasindayim 4 aylık evliyim en son18 agustosta adet gördüm 1 hafta once doktora gittim polikistik over kisti çıktı sol yumurtalikta 35.75 mm tarlusal verdi 4 gun kullandim biteli bugün 6 gun oldu ama hala adet olmadım sabah kilodumda pembemsi leke gordum ama gecen hafta kan testinde gebelik çıkmadı acaba gebelik var midir yoksa ilactan mi

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Ilaca bağlıdır. 2-3 gün içinde adet gelecektir

 21. Easy dedi ki:

  Iyi günler, Esim karin agrisi ve idrarda yanma sikayeti ile doktora gitti. Kadin dogum uzmani ultrason sonrasinda tek yumurtaliginda 6 cm civari bir kist (ve vajinada iltihap) oldugunu söyledi. Kan testleri ve MR istendi. MR talebinde Hemorajik kist ve Dermoid Kist yazilip ikisine soru isaretleri konulmus. MR yapmaya gittiginde ilacli MR yapilacagi söylendi. Acaba bu iki kist cesidinin tanisi ilacli MR yapilmadan ultrason ve kan testleri, ilacsiz MR ya da baska bir yöntemle tespit edilebilir mi?

  Cevaplayabilirseniz cok sevinirim. Tesekkürler

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Genellikle ultrason tanı cogu zaman yeterlidir

 22. Olga Yıldızhan dedi ki:

  Merhaba hocam. 21 yaşındayım 2 çocuk annesiyim. Normal Doğum yaptım. 2nci oğlumda Doğumdan 3 ay sonra sprail taktırdım. Adetim bekarlıktan bu yana çok şiddetli kanama ve ağrılıydı. Sprailden sonra daha çok kanama ve agrı olmaya başladı. Usg ye girdim 4cm yumurtalıklarımda kist olduğu anlaşıldı. Çok fazla zayıflladım48 kiloya kadar düştüm. Baş dönmesi ve ani düşmeler başladı. Adetim bitti ama hayla kanlı akıntı gelmeye başladı bu şikayetler kistle alakalı olabilir mi hocam teşekkürler.

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Spiral size uygun değil gibi gözüküyor

 23. Gökçe Gençay dedi ki:

  Merhaba Hocam 18yasindayim 4gun az sıklıkla bi adet dönemi geçirdim sonra kesildim sandım yikandim ama 1gun sonra gene kan geldi az bi şekilde interneti açıp baktım ve kist olabilir dediler daha 18yasindayim ve çok korkuyorum doktora gideceğim ama sizden de bi bilgi almak istiyorum doktor altan müdahale yapar mi yapar da ben çok utanirim çok tedirginim bi yardımcı olur musunuz?

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   İstemeyen hastaya zorla alttan muayene yapılamaz

 24. esila dedi ki:

  Merhaba hocam 12 yillik evliyim 2.cocuk istiyorum fsh 11di agnucastonla 6ya dusurduk rahimde dahil hersey normal benim sorum adetin 1e.gunu 18mm olan yumurta 15.gun gittigimdi 12mm dusmus. Ama dr catlama olmadini kendi kendine sondunu soyledi anlayamadim catlamayan yumurta kist olmazmi adetim geceli 10 gun oldu

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Adetin başında 18 mm olan yumurta büyük ihtimalle sağlıklı değildir

 25. Sade.kk dedi ki:

  Mrb hocam

  4 aylik evliyim. Evliligimin 2. Ayinda iliski sirasinda agri aci sikayetiyle doktora gittim bana fitil verdiler. Kullandim agrilarim gecti. Ama kanamam olmaya basladi iliskiden sonra kanama oluyodu az miktarda. Korktuk tabi görünce. Adetime 5 gün kala lekeler basladi kahverengi ve kırmızı. Adet günüm geldi ama hala normal adet olmadım leke seklinde devam ediyo. Doktora gittim ultrasonda polikistik over dedi doktorum bakınca korkulcak bisey yok boyle durumlarda gebe kalinabiliyo yumurtaliklarin tembel calisiyo 1 sene sonra olmazsa gel dedi.

  Korkmali miyim bebek sahibi olabilir miyim bu haldeyken daha oncesinde boyle problemlerim yoktu fitilden sonra basladi o bi etki yapmis midir ne önerirsiniz bana
  Simdiden tsk ederim

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Yoğunluk nedeniyle kısa ve öz sorulara cevap verebiliyorum anlayışınız için teşekkür ederim

 26. Nazan dedi ki:

  Hocam merhaba ben bundan yaklasik 4 yil once 7 cm bi kistim oldugu icin ameliyat olmustum ve 2 aydir siddetli adet gordugumden tekrar gittim kadin doguma ve 3 cm bi kistimin oldugunu soyledi dogum kontrol hapi verdi ve buyuk ihtimalle gecer dedi 3 ay sonra tekrar gidecem ama korkuyorum bekarim acaba evlendikten sonra cocugumun olmama riski var midir yada daha farkli bir sorunla karsilasabilir miyim cvp verirseniz sevinirim simdiden tesekkurler..

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   DOĞUM KONTROL HAPLARI KİŞİLİK YAPMAZ

   1. Nazan dedi ki:

    Kisilik yapmaz derken hocam anlamadm biraz daha aydinlatir misiniz rica etsem tskler..

    1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

     Sistemimde sorunun öncesini göremiyorum

 27. Arife dedi ki:

  Mrb hocam ben 2 yıllık evliyim temmuzun 17 sinde adet oldum ama ağrısız sizisiz 3 oldu bitti normalde 4 5 gün duruyodu bu ay hiç olmadı adetim 12 gün geçti idrar testi yaptim çıkmadı 17 gecikti gene test yaptım çıkmadı kanamam hala yok hamilemiyim kan testinde cikarmi ??? Lütfen acil cevap verin

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Kan testinde cıkar

 28. Canan dedi ki:

  Merhabalar,
  Agustos ayinin 24 ügibi birden karnimda siddetli bir sanci belirdi.Yaklasik 15 dakika sürdü. 28 inde regli basladi 29 unda bir parca geldi.Acaba düşük mü yapiyorum diye düşündüm.Dogum hastanesi acil bolumune gittim.Durumu anlattim.Kist oldugunu sol tarafimda birtane daha olduğunu,polikinige gitmem gerektigini soyledi.Araya bayram tatili girdi ve bu durum uzadi.Bu da beni korkutuyor.Kanser riski var mıdır.Yoksa basit bir durum mudur?suan karin ve sag kasigimda agri var.kanama siddetli sekilde değıl.

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Bu sorunun cevabını ne acil serviste ne de internetten alabilirsiniz. Ayrıntılı değerlendirme ve ultrason yapılması gerekiyor

 29. Nübar dedi ki:

  Merhaba daha önce size yazdığım gibi benim sol yumurtalıkta 7 cm hemorajik kist vardı ve az adet olma dışinda hiç bi şikayetim yok.ve ağustos 8 de yine doktora gitdim kistim 57 mm olduğu söylendi.ve geçen ay 3 saatlık bir kanamam olmuşdu .sorum o ki kist kendiliğinden küçülürmü ve hamile kalma şansım varmı?

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Hemorajik Kistler Büyük olasılıkla kendiliğinden ortadan kaybolur

  2. Kist dedi ki:

   Merhaba 21 yaşındayım 2bucuk yıllık evliyim adetleri duzensizdi polikistik over vardı ilaçlar vs kilo verdim düzeldi 2 aya kadar herşey yolundaydı pko cikmiyo hala ultrason da hormonlarda fakat 2 hafta önce ultrason da bişey cikmazken 2 hafta sonra adet olunca doktor a tekrar gittim 5 cm kist çıktı adet bitimi gel dedi doktor kontrol yapılacak fakat ben çok korkuyorum 2 hafta içinde nasıl 5 cm kist çıkıyor ve adetim 3 gün leke geldi şimdi 7 gün oldu 4 gündür çok geliyor ve adetim ilk defa uzadı kist le ilgili bişey olabilir mi

   1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

    Normalde adet ortasında catlaması gereken yumurta catlamazsa kist halini alabilir. Kötü bir şey değildir endişe etmeyin

 30. Kist dedi ki:

  Merhaba hocam karnımda baskı ve sık sık idrar nedeni ile kadın doğum uzmanına gittim ve sağ overde 1 adet komplike kist 3 cm gözüktü ve regl olduktan sonra patlayıp yok olur dedi kistim iyi huylu çıktı allaha şükür.bu kist zamanla büyür mü ? Bir de hamileliği engeller mi ? ve geri oluşma riski var mı? Şimdiden teşekkürler…

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Kistler tekrarlayabilir erimezse gebeliği önleyebilir

 31. Sorucu dedi ki:

  Merhabalar yaklaşık bir gün önce akşam yemeği yedikten sonra kasığımda gaz basıncı gibi bir şey hissettip 2 3 saat sonra sık sık idrara gitmeye başladım ondan sonra internetten araştırdım ve yumurtalık kisti karşıma çıktı şu an çok korkuyorum ya kistsem diye acayip korkuyorum yarın doktora gideceğim öncelikle sizden bilgi almak istiyorum yaşım daha küçük 15 yaşındayım ve kanser olmak istemiyorum sizce kist olabilir miyim ? İyi yanıtlarınızı bekliyorum

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   15 yaşında kanser olmazsanız endişe etmeyin

 32. büşra dedi ki:

  merhaba doktor bey : sabah uyandıktan sonra karnımda fecı bı agrı hıssettım yarım saat sonra bu agrı dahada arttı ve ayaga kalkamadım ayaga kalktıgımda sol omzuma agrı saplandı felc gecırıyorum sandım atesım vardı doktora gttık kadın dogum uzmanı ultrasyonla baktı ve 4.49 capında sol overde kıst oldugunu ve ıc kanama gecırdıgımı hemen amelıyata alması gerektıgını ıkı yumurtalıgımında alınması gerektıgını soyledı bızde tıp fakultesıne gttık orda 2 gun kaldım kan degerlerım ızlendı ultrasyonla bakıldı tomografı ıle bakıldı ve kadın dogum uzmanı baktı oda ılk doktorumun dedıgını soyledı ve durumum normale donunce eve yolladılar

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Soru sormayı unutmuşsunuz

   1. Busra dedi ki:

    Doktor bey yumurtaliklarin alinmasi sart mi bu durum tehlikelimi ben daha 22 yasindayim bekarim ilerde gebe olabilirmiyim tesekkur ederim

    1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

     Sorunun öncesini ben sisteminde göremiyorum

 33. Ceren dedi ki:

  Slm hocam 4 aylık evliyim doktora gittim 5.6 kis var dedi adetlerim de düzensiz ilaç yazdı çocuk sahibi olmak istiyoruz kis engelmi buna birde soğan suyu iyi gelir diyorlar

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Kistlerin bazıları gebeliği engelleyebilir

 34. canan dedi ki:

  merhabalar ertesi gun hapi kullanmistim 1 gun sonrasinda idrarda kanama oldu. enfeksiyondan dolayi dendi ama idrardaki kanama 4 5 saat surdu ve kan cok yogundu kanda pihtida vardi . 13 gundur de atesim vardi cikip iniyordu antibiyotik de kullanmstm brazcik bogaz enfeksiyonu dendi tahlil yapmadan
  bu olaydna sonrada agir bir enfeksiyon gecirsigimi soylediler bunlar oldu neden olabilir hocam.

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Pek rastlanan bir durum değil. Ayrıntılı muayene ve ultrason yapılması gerekiyor

 35. Didem dedi ki:

  Mrh sağ adneksiyel ince cidarlı ic yapısında septali ekojineler gözüken hemorajik ? 6.5cm boyutta kist oluşmuş dogum kontrol hapiyla gecermi ?

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Doktorunuz bu ilacı önermişse gecer

 36. Ceylan dedi ki:

  Hocam iyi günler ben 8 hazirandaa düşük yaptım ve kürtaj oldum kanamam bir hafta falan sürdü sonra 9 temmuz gibi adetim başladı ilk başta çok azdı sonra arttı ve tekrar dan azaldı 20 gün falan sürdü doktorum.ilac tedavisi uyguladı ama sonuç vermedi ilacın adı dupbaston du sağ yumurtaligimda d kist varmış 1 ay oldu geçmedi doktorum şimdi de cytotec ilaca başladı hazineden kullanıyorum sizce bu ilaç gecirirmi yada ne yapmam lazım

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   İlaçları düzenli kullanıp sonra kontrole gidiniz. Gereken yapılmış

   1. Sorucu dedi ki:

    Çok teşekkürler hocam saatlerin düşünüyordum yazınca rahatladım kanser olmayacağına çok sağoluuun

    1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

     Gecmis olsun

 37. Ela dedi ki:

  İyi günler 17 gün adetim gecikti doktor gebelik yok dedi ve sol yumurtalkta kist var ama önemli bir şey deil dedi duphaston verdi ilacı kullanırken cinsel birliktelik sıkıntı oluşturur mu

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Oluşturmaz

 38. Bilinmeyen dedi ki:

  Hocam merhaba 2 haziranda esimle birlikteligim oldu 1 temmuzda adet gördüm bayagi yogundu ama simdi de adet olmadim karnim sis gibi nedeni ne acaba

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Ultrason değerlendirme öneririm

   1. Bilinmeyen dedi ki:

    Hamilelikten bahsetmedi polikistover var dedi sag yumurtalik 38 mm sol yumurtalik 34 mm ve hala adet görmedim korkmaya basliyorum

    1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

     .

 39. Ayşegül dedi ki:

  Merhabalar bundan iki ay once kasik ve belde agri kahverengi kanama sikayetiyle gittim 3.5-4 cm kistim oldugunu kendiliginden gececegi soylendi. Bu ay ise adetimden 5 gun sonra adet agrisi seklinde agri ve kahverengi akinti oluyor agrim surekli ve siddetli degil ama akinti bazen kan bazen o sekilde bi haftadir geliyor bu normal midir ?sivilce ve siskinlikte var .

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Normal bir durum değildir muayene olmanız gerekmektedir

 40. Nübar dedi ki:

  Selam ben bir aylık hamileyim sol yumurtalıkta 7 cm kist var.bazı doktor hemorajik bazisı endometrioma diyo.sorum o ki hamilelik risklimi? Bebeğe tehlikelimi? Ya da kist büyürmü

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Bu soruların yanıtı için ultrason yapmak gerekiyor

 41. Ebru dedi ki:

  İyi geceler hocam bende adet olamıyorum bir tane kızım var bir tane doktora gittim bana polip oldugunu söyledi onu aldırmak için özel hastaneye gittim oradaki dıktor 5 santim kist oldugunu söyledi önce bunu halledelim polip ondan sonra dedi bi ilaç verdi bunu iç gel bakalım kistin eriyecekmi dedi içtim ama hiç bir değiliklik olmadı dünde baba adet olucaksın kisti adetinle atabilrsin dedi ben korkuyorum atamassam ne olur amelyat olurmuyum herkez beş santimden sınrası amelyatlık diyor ne yapacagımı şaşırdın hocam korkuyorumda

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Kanser riski olup olmadığını kan ve ultrason testleri ile anlaşılabilir. doktorunuza guvenin

 42. Nübar dedi ki:

  Hamile kalırsam tehlikeli mi ?doktorlar iyi huylu dediler.ben Azerbaycanda yaşıyorum.iki doktora getdim.biri hemorajik.digeri endometrioma dedi.bilmiyorum ne yapacağımı

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Soruların öncesini ben sisteminde göremiyorum

 43. Nübar dedi ki:

  Selam.benim sol yumurtalıkta 7 cm endometrioma kist var.3 aydır doktora gedirəm.hiç büyümedi hep aynı dediler.iki çocuk annesiyim.hiç bi şikayetim yok.doktorlar ameliyat dediler olmasam tehlikelimi

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   kan testi ile iyi huylu olup olmadığına bakılmalı.. testler temizse ameliyat cok gerekli değildir

 44. Elena dedi ki:

  Regl dönemimin gecikmesi şikayeti ile doktora gittim ve kanamalı kist teşhisi kondu.Kistin zamanla küçüleceği söylendi. Ben sporcuyum,sorum şu bu süre zarfında sporuma devam etmem her hangi bir sorun yaratır mı?

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Hiç bir sorun olmaz. Spora devam

 45. Gülcan dedi ki:

  Hocam merhaba ben 4ay önce 10 günden uzun ve şiddetli adet kanamaları sikayetiyle kadin doguma gittim. Biyopsi yapıldi ve polip oldugu söylendi.ilacli spiralle ( mirena) tedavim basladi. Fakat hic memnun kalmadim. Hergun kasik, karın agrisi sikayetlerim oldu.bu arada bu sikayetlerimden dolayi hemen hastaneye gidemedim o surecte annemi kaybettim. (Kolon kanserinden) cok sıkıntili gunler gecirdim birazda ona bagladim kendimce 3ay sonra anca gidebildim bu arada sikayetlrim devam ediyor ve kanamamda hic durmadi.. Bu seferde sol yumuryaligimda 3 cm kist olduğu söylendi. Bir ay sonra tekrar gel gozlemleyelim dediler. 1,5 ay sonra gittigimde kistin 5cm oldugu soylendi.. İlaçli mr verildi.. Gidemiyorum annemin yaşadiğı sureçler aklima geldikce gerginlik yaşiyorum.. kansermiyim, iyi huylumu kötü huylumu vs bir suru şey.. Tediginim. 39 yaşındayim 3tane normal dogum yaptim. Kadin hastaliklariyla ilgili kist, kasık ağrisi vs gibi sıkıntilarim hic yoktu. Taki ilaçlı spiral taktirana kadar. Size sorum acaba mirenadan kaynaklimı oldu bu sıkintilar. çıkarrtirmak istiyorum bi faydası veya zarari olurmu. Bide 1buçuk ayda kistin 3cm den 5 cm’e cikması tehlikelimi.. Öneriniz nedir hocam lütfen cvp yazin çok tediginim.. Kanamasiz agrisiz gunlerimi özledim bir an önce bu ilacli spiralden kurtulak istiyorum. Faydasi olurmu.. Allah’a emanet olun..

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Mirena dan sonra bunlar oldu ise cekilmesi uygun olur

 46. Emine dedi ki:

  Hocam merhaba
  Ben yumurtalık kisti patlaması nedeniyle 3 gün hastanede yatırıldım kan değerlerim takip edildi ve kendini korumaya aldığı için ameliyat yapmadılar ve taburcu edildim fakat eve geldiğimde adet kanaması gibi kanamam olduğunu farkettim fakat ağrım yok sizce bu kanama normal mi tekrar gitmelimiyim?

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Evet tamamen Normal adet başlıyor olabilir