01 Nisan 2012
1.692 okunma
0
Genital siğiller

Genital siğiller

HPV ( Human Papilloma  Virusu) nedir?  Hangi hastalıklara yol açar?

Erişkinlerde özellikle genital bölgeler  olmak üzere vücudun birçok yerinde lezyonlara neden olabilen bulaşıcı bir virustur.

100’den fazla çeşidi vardır. Kimileri kanserlerin gelişiminde etkin rol alırlar. Kimileri siğil, kondilom adı verilen cilt sorunlarına neden olur.

 

HPV birçok  rahatsızlıkla karşımıza çıkabilir;

El ve ayaklarda görülen siğillere,

Genital bölgede görülen kondilomlara,

Ağızda, nefes ve yemek borusunda, peniste lezyonlara,

Dış genital bölgede, vajinada ve en sık olarak rahim ağzında hücresel bozukluklara

Tedavi edilmezse bu bölgelerin kanserlerine neden  olabilir.

 

Hangi  HPV tipleri kansere yol açar?

HPV’nin   16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68, 73 ve 82 tipleri rahim ağzı, vajina, vulva, anüs ve penis kanserlerinin gelişiminde rol oynar .

Bu yüzden bunlara  yüksek riskli-  karsinojenik HPV adı verilir.

Rahim ağzı kanserinde en sık HPV 16 saptanır. Bunun dışında HPV18, HPV 31, HPV 45 en çok karşımıza çıkan virus tipleridir.

 

Diğer yandan HPV’nin  6, 11, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72 ve 81 tipleri kansere neden olmaz.

Bu nedenle bunlara düşük riskli – nonkarsinojenik HPV adı verilir.

Genita bölgedeki  siğillere çoğu zaman  (> %90) HPV 6 ve HPV 11 yol açar.

 

 

Web sitemizin hazırlanış amacı  kadın sağlığı olduğu için bu bölümde bayanlarda sık görülen 2 klinik durumdan söz edilecektir.

Bunlar;

1)      Kondilom (  genital siğiller)

2)      Rahim ağzında hücresel değişiklikler ve Serviks (rahim ağzı) kanseri

 

 

KONDİLOM ( GENİTAL SİĞİL)

( Rahim Ağzı Siğilleri ) ( Vajinal Siğil )

Kondilom ya da  genital siğiller çoğu zaman cinsel yolla bulaşan HPV’nin neden olduğu deriden çoğu zaman kabarık lezyonlardır. Erkek ve kadında görülebilir.

Ancak erkeklerde  daha küçük boyutlarda olabildiği için dikkatli değerlendirme yapılmazsa gözden kaçabilir.

Bulaşının olması için mutlaka cinsel birliktelik gerekli değildir. Yakın  temas yolu ile de bulaşı söz konusu olabilir.

Diğer yandan cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların önlenmesinde büyük önemi olan prezervatif( kondom) ancak  % 70 kadar koruma sağlar.

Ne kadar bulaşıcıdır?

HPV cinsel yolla en sık bulaşan virustur. Kondilomu olan partnerle bir kez cinsel birliktelikle % 50- %60 oranında bulaşmanın olduğu gösterilmiştir.

Şüpheli birliktelikten ne kadar sonra belirti verir?

Hastaların büyük kısmında 1- 2 ay içinde belirti verir. Ancak,  bazı kişilerde HPV aylarca  yıllarca  sessiz kalabilir.

Bu yüzden hastalığın ne zaman veya kimden bulaştığını bilmek mümkün olmayabilir.

 

 

HPV başka yollardan bulaşabilir mi?

Ortak kullanılan tuvaletler, saunalar, hamamlar, epilasyon merkezleri, yüzme havuzları, ortak kullanılan havlular, sabunlar, küvetler bu konu ile ilgili suçlanmaktadır. Bu yollarla geçiş olduğuna dair bilimsel bir kanıt yoktur.

Ancak birçok kadın doğum uzmanının klinik pratiğinde, cinsel yol dışında bulaşının da mümkün olabileceğini gösteren olgular olmuştur.

Bu nedenle “HPV eşittir cinsel ilişki” şeklinde bir ön yargı oluşmamalıdır.

 

Belirtileri nelerdir?

Genelde dış genital bölgede küçük siğiller ortaya çıkar. Bunlar kişinin kendisi tarafından görülebilir ya da elle hissedilebilir. Siğiller yumuşak, pembe-beyaz renkli, karnıbahar benzeri oluşumlardır.

Tek tek  ya da grup halinde olabilirler. Bu lezyonlara “kondiloma accuminata” adı verilirken, deriden kabarık olmayıp düz tipte olanları “kondiloma planum” adlandırılır.

Bu lezyonlar çoğu zaman dış genital bölgede olmasına rağmen kimi zaman vajina içinde, makat çevresinde, ağızda görülebilir.

Kaşıntı, yanma, batma hissine neden olurlar. Ağrı yapmazlar. Kimi lezyonlar epilasyon esnasında tahriş olarak kanamalara neden olabilir.

Ayrıca vajina veya rahim ağzında lezyon varsa uzun süreli kötü kokulu vajinal akıntı, ilişki esnasında ya da sonrasında kanamaya neden olabilirler.

 

 Hangi HPV tipleri genital siğillere yol açar?

HPV’nin  6, 11, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72 ve 81 tipleri kansere neden olmaz. Bu nedenle bunlara düşük riskli – nonkarsinojenik HPV adı verilir, siğillere neden olurlar.

Genita bölgedeki  siğillere çoğu zaman  (> %90) HPV 6 ve HPV 11 yol açar.

Tedavisi nasıl yapılır?

Tedavide tıbbi ve cerrahi yaklaşımların ikiside uygulanabilir.

Tıbbi tedavi olarak dıştan sürülen bazı ilaçlar kullanılabilir ancak bu uzun süreli ve zahmetli bir tedavidir.

İlaçlar hasta tarafından değil hekim tarafından uygulanmalı ve direk lezyonun üstüne uygulanmalı sağlam dokuya temas ettirilmemelidir.Son derece dikkatli uygulama gerekir.

Cerrahi tedavide kısa sürede sonuç alınır.Sıklıkla  lezyonlar yakılır(koterizasyon) ya da dondurulur(kriyoterapi). Burada amaç lezyonun tahrip edilmesidir.  Bazen lezyonlar o kadar büyüktür ki ameliyatla  çıkarılması gerekebilir.

Siğil olanlarda vajinal bölge ve rahim ağzınında mutlaka değerlendirlmesi,  smear testinin yapılması gerekir.

 

Tedavide karşılaşılabilen zorluklar nelerdir?

Tedavi edilmezlerse siğiller çoğu zaman sürekli olarak büyüme ve yayılma eğilimindedirler. Nadiren hiçbir değişikliğe uğramadan uzun bir süre kalabilirler.

Siğiller vücudun nemli ve sıcak bölgelerine doğru yayılma gösterir. Tedaviye rağmen hastalık tekrarlayabilir. 2- 3 seans tedavi gerekebilir.

Gebelikte Genital Siğil

Gebelik esnasında çok hızlı çoğalabilirler. Bu nedenle birkaç defa tedavi gereksinimi doğabilir. Lokal anestezi ile yada sedasyon ile tedavi edilebilirler.

Buradaki en büyük sorun doğum esnasında bebeğe bulaşma riskinden dolayı doğum şekline karar vermektir.

Vajinal yolla doğumda bebeğe % 1-5 olasılıkla bulaşmasının mümkün olduğu bilinmektedir.

Siğiller kaybolduğunda, ve özellikle son 6 aydan daha fazla süre ile saptanan siğil yoksa vajinal doğum yapılabilir.

Ancak aktif lezyon varlığında bebeği riske atmamak için sezaryen daha mantıklı gibi görünmektedir.

 

Tanı nasıl konulur?

Tanı muayene esnasında lezyonların görülmesi ile konur. Dış genital bölgede lezyon saptanması durumunda vajinal bölge, makat bölgesi, rahim ağzı da dikkatlice değerlendirilmeli ve smear testi yapılmalıdır.

Smear testi, kondilomun tanı ve takibinde son derece önemlidir. Bu test, rahim ağzındaki bulunan hücreleri incelemek için burada bulunan sıvı örneğinin alınarak patoloji uzmanı tarafından değerlendirildiği önemli bir incelemedir.

Bu test sadece kondilom tanısını koymak için değil rahim ağzı, rahim iç zarı kanserilerinin araştırılması, trikomonas gibi diğer enfeksiyonların saptanması içinde gereklidir.

Olumlu bir gelişme olarak son yıllarda toplum koruyucu hekimlik konusunda bilinçlenmekte ve her geçen gün birçok bayan yıllık kontrol ve smear testi için kliniğimize başvurmaktadır.

Smear testinin sağlıklı sonuç vermesi için uygun bölgeden sıvı örneğinin alınması, uygun koşullarda laboratuvara iletilmesi ve  gerekli önem verilerek, yeterli zaman harcanarak değerlendirilmesi gerekliliği açıktır.

Tanıda şüpheye düşülmesi durumunda “HPV DNA testi” yapılabilir. Bu test yaklaşık 3 haftada sonuçlanır. Hangi tip HPVnin var olduğu konusunda da bilgi verir.

Kondilom tanısı konan kişilerin partnerleri de mutlaka muayene olmalı ve gerekir ise tedavi edilmelidir. Çünkü tedavi edilmemiş bir eş enfeksiyonun sürekli yeniden bulaşmasına neden olabilir.

Tedavi ile tamamen yok edilebilirmi?

Tedavi ile virüsü yok etmek, vücuttan temizlemek mümkün değildir. Tedavi sadece siğilleri, lezyonları ortadan kaldırır.

Lezyonlar ortadan kalksa da bağışıklık sisteminini zayıflaması durumunda tekrar aktive olabilirler.

Bu nedenle bir kez tedavi olan hastalar düzenli kontrollere devam etmelidirler.

Bağışıklık sisteminin güçlü olduğu özellikte genç yaştaki bireylerde vücud bazen virusu vucuttan temizleyebilir. Bu nedenle karamsar olmamak gerekir.

Sonuç olarak HPV ile ilgili en önemli nokta bu virustan korunmaktır.

Önlemek, korunmak mümkünmüdür?

Toplumun konu hakkında bilinçlenmesi çok önemlidir. Korunma yöntemleri 3 başlık altında incelenebilir.

Tek eşlilik

Sıklıkla cinsel yolla bulaşı söz konusu olduğu için ve çok eşlilik bu riski belirgin olarak arttırır.

Hastalık en çok birden fazla sayıda partneri olan, ya da partneri birden fazla kişi ile birlikte olmuş 15-30 yaş arası kişilerde görülür. Bu nedenle tek eşlilik hastalığın önlenmesinde oldukça önemli bir rol oynar.

Genç yaşta karşımıza çıktığı için okul döneminde genç nesillerin, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, gebelikten korunma yolları, genel hijyen bakım konularında bilinçlendirilmesi son derece önemlidir.

Günümüzde bilinçli anne ve babalar ergenlik döneminin başında kızlarını bölümümüze getirerek bu konular hakkında uzman hekim tarafından aydınlatılması için bizlere başvurmaktadırlar.

 

HPV aşısı
Günümüzde 2 çeşit HPV aşısı mevcuttur. Bunlardan birisi  HPV’nin 16, 18, 6 ve 11 tiplerine karşı koruma sağlamaktadır.

Bu aşı 9-26 yaş arasındaki kızlar ve kadınlar için FDA (Food and Drug Administration) onaylıdır. Bu onay Amerika Birleşik Devletlerinin aşıyı güvenli olduğunu kabul etmesi ve onaylaması açısından oldukça önemlidir.

Aşının özellikle cinsel hayata başlamadan önce yapıldığında yüksek koruma özelliği vardır. Bilindiği üzere HPV nin 100den fazla tipi vardır Aşı sadece 4 tipine karşı koruma sağlar.

Ancak bu 4 tip genital siğil ve rahim ağzı kanserine ençok neden olan HPV tipleridir. Bu nedenle aşı, rahim ağzı kanserinin %70’ine ve siğillerin %90’ına karşı koruma sağlar.

Ancak kişiye daha önceden HPV 16, 18, 6 ve 11 tiplerinden birisi ile bulaşma oldu ise aşının bunlara ve diğer HPV tiplerine karşı koruyuculuğu yoktur veya sınırlıdır. Cinsel geçmişi olan kadınlarda aşının koruması bu yüzden daha düşüktür. Bu nedenle HPV aşısı için hedef kitle 11 ve 12 yaşındaki kızlardır.

Erkeklerde de siğil, penis kanserine yol açtığı için genç erkeklerinde aşılaması düşünülebilir. Diğer yandan, sünnet HPV enfeksiyonu riskini azaltan bir diğer faktördür.

Prezervatif(Kondom) kullanımı

Prezervatif siğillerin yanısıra cinsel yolla bulaşan AIDS’de dahil olmak üzere pekçok hastalığa karşı koruma sağlar.

Siğiller kondomun kapladığı alan dışında da bulunabildiğinden prezervatif zaman zaman etkisiz kalabilir.

Bu nedenle prezervatif % 70 oranında bir koruma sağlar. Yine de prezervatif kullanımı gereklidir ve genç nesillerde mutlaka teşvik edilmellidir.

 

 

RAHİM AĞZINDA GÖRÜLEN HÜCRESEL BOZUKLUKLAR – RAHİM AĞZI KANSERİ

Websitemizde rahim ağzı kanseri hakkında ayrıntılı yazı mevcuttur

 

leep

 

 

 

rahim_agzinda_yara

 

 

Memorial Hastanesi Kadın H Doğum ve Tüp Bebek Merkezi, Antalya İStanbul

BİR YORUM YAZ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.