21 Mart 2012
372 okunma
0
Myom Nedir?

Myom Nedir?

 

Myomlar rahmin kas tabakasından köken alan çoğu zaman iyi huylu ( kanser hücresi içermeyen)  tümörlerdir.

İçi sıvı dolu olan oluşumlar olan kistlerden farklıdırlar. İçleri sıvı ile  değil,  patates gibi kas dokusu ile  doludur.

Bayanlarda çok sık rastlanırlar. Görülme sıklığı yaşla artar.  35 yaş üstü  10  bayanın  yaklaşık 3’ü ya da 4’ünde mevcuttur.

Tek veya çok sayıda olabilirler. Büyüklükleri farklı olabilir. Büyüklüklerinden çok yerleşim yeri önem arz eder.  Rahim Duvarının 3 tabakası vardır;

Rahim duvarının dış yüzeyine  doğru büyüyenlere  Subseröz  Myom,

Rahim duvarının içerisinde olanlara İntramural Myom

Rahim iç zarı olan endometriuma doğru yerleşenlere SubMukoz Myom,

Rahmin içerisine doğru büyüyenlere İntrakaviter Myom adı verilir.

 myom

 

Belirtileri nelerdir?

Genellikle hiçbir şikâyete neden olmazlar.

Bazen çok fazla büyüyerek diğer organlara bası yapabilirler.

Örneğin;

 • idrar torbasına baskı yaparak  sık idrar çıkma isteğine yol açabilirler.
 • Bağırsaklara bası yaparak kabızlık ve bağırsak tıkanıklığı,
 • Kasık toplardamarlarına bası yaparak damar iltihaplanmasına yol açabilirler.

 

Nadiren  kasık ağrısı, şiddetli adet sancıları, ilişki sırasında ağrı ve bel ağrısına neden olabilir.

Rahim içindeki( intrakaviter veya submiköz) myomlar  uzun süreli ve aşırı adet kanamalarına neden olabilirler.  Yine bu tipteki myomlar, gebe kalamamaya ya da düşüklere yol açabilir.

Rahim duvarının içinde ( intramural myom)  ya da dışarı doğru büyüyen myomların da bebek sahibi olmaya olumsuz etkisi olabilir. Bu konu tartışmalıdır. Konu hakkında farklı  görüşler mevcuttur.  Bizler belli büyüklükten sonra  rahim içine baskı yapmasa da  ürettikleri bazı maddelerle ve rahmin kasılmasını etkileyerek  gebeliğe olumsuz etkilerinin olabileceğini düşünmekteyiz.

Rahim ağzındaki myomlar ara kanamalara da neden olabilir.

 

Myomlar gebeliğe nasıl etki eder?

Rahim içindeki( intrakaviter veya submiköz)  gebe kalamamaya ya da düşüklere yol açabilir.

Rahim duvarının içinde ( intramural myom)  ya da dışarı doğru büyüyen myomların da bebek sahibi olmaya olumsuz etkisi olabilir. Bu konu tartışmalıdır. Konu hakkında farklı  görüşler mevcuttur.  Bizler belli büyüklükten sonra  rahim içine baskı yapmasa da  ürettikleri bazı maddelerle ve rahmin kasılmasını etkileyerek  gebeliğe olumsuz etkilerinin olabileceğini düşünmekteyiz.

Myomlar hamilelikte;

erken doğum,

şiddetli kasık ağrıları,

bebekte gelişme geriliği gibi sorunlara yol açabilirler.

Myomlar nasıl tedavi edilir?

 • Herhangi bir  şikayete yol açmayan büyüme  göstermeyen myomlar belli aralıklarla kontrol edilebilir. Ameliyata gerek yoktur.
 • Ancak şikâyete neden olan myomlara  müdahale edilmelidir.
 • Maalesef myomları ortadan kaldıran bir ilaç yoktur.
 • Bazı ilaçlar myomları geçici olarak küçültebilir. Ancak ortadan kaldırmaz ilaç bırakılınca tekrar aynı  büyüklüğe döner.
 • Bu nedenle en kabul gören tedavi şekli cerrahi olarak çıkartılmalarıdır.
 • Önceki yıllarda  40 yaş üstü kadınlarda myomları çıkartmak yerine rahmin alınması düşünülürken son yıllarda  gerekmedikçe rahmin alınması  gerekli görülmemektedir. Tabi ki rahmin alınmaması,  myomların tekrarlama olasılığını beraberinde getirir. Bu ayrıntı da unutulmamalıdır.
 • Çocuk isteği olanlarda ve gençlerde ise myom çıkarılması ameliyatı  dikkatli ve özenli yapılmalıdır.  Myom rahim içerisinden çıkarılır iken rahim iç tabakasına  zarar verilmemelidir. Bu tabakada oluşan bir hasar, rahim içinin kapanmasına ve yapışmasına neden olabilir. Bu durum gebe kalmaya engel olabilir.
 • Cerrahın deneyimi yeterli ise ve  uygun büyüklük ve lokalizasyonda ise( subseroz ve ıntramural yerleşimli)  ise myomlar kapalı endoskopik yöntem olan laparoskopi  ile çıkarılmalıdır. Bu işlemde karın cildine kesi yapılmaz. Sadece göbek deliğine ve 2 farklı noktaya 1- 1.5 cm lik kesi yapılarak myom çıkarılır. Ancak bu işlem her myom için uygun değildir.  Kapalı yöntemle başlayan kimi ameliyatlar açık ameliyata dönebilir.

myom_ameliyati

 

 

Myomların kapalı teknik olan laparoskopi ile çıkarılması.

 

Rahim içerisindeki myomlar ise vajinal yolla karın cildine hiç kesi yapılmadan bir kamera yardımı ile kapalı bir yöntem olan  histeroskopi  ile  çıkarılabilir.

 

 

histeroskopi

 

Histeroskopi yöntemi ile myomların çıkarılması

 

 

Son yıllarda hiç ameliyata gerek kalmadan  bacaktan damar içine bir kateter yerleştirilir ve anjiyograjik olarak myomu besleyen damar bulunur ve bazı maddelerle bu damar tıkanır.Böylelikle myoma kan gitmez ve küçülmesi sağlanmış olur.

Ancak bu yöntemin 2 önemli yan etkisi vardır. İşlem tüm rahmi etkileyebilir. % 1 olasılıkla rahmin alınması gerekebilir. Bu nedenle çocuğu olmayan veya çocuk isteği olanlarda, gençlerde bu olumsuzluk nedeniyle önerilmemektedir.

Diğer bir yan etkisi işlem sonrasında şiddetli ağrılar görülebilir.

 

miyom

 

 

 

Myomu besleyen damarın anjiografik olarak tıkanması işlemi.

 

Myom ameliyatı sonrası myom tekrarlar mı?

Evet. Tekrarlayabilir. Myom çıkarılması sonrası 5 yıl içinde tekrarlama olasılığı yaklaşık %10’dur.

 

 

Dr Zeki SALAR

 

                            Memorial Hastanesi Kadın Doğum ve Tüp Bebek Merkezi

 

BİR YORUM YAZ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.