Anasayfa > Hamilelik ve Doğum > Hamilelikle düşük nasıl anlaşılır ?
06 Eylül 2016
1.100 okunma
Hamilelikle düşük nasıl anlaşılır ?

Hamilelikle düşük nasıl anlaşılır ?

Hamilelikte Düşük Belirtileri nelerdir?

► Açık kırmızı renkli yoğun kanama

► Kasık ağrısı

► Bele vuran ağrı

Düşük riski kimlerde fazladır?

►Sigara kullanımı

►35 yaş üzerinde hamile kalanlar

►Rahim ameliyatı geçirenler

►Akraba evliliği yapanlar

►Gebelikte ilaç kullanımı

►Gebelikte radyasyon maruziyeti

►Rahim ağzı yetmezliği

►Ailede genetik hastalığı olanlar

►Progesteron hormonu yetmezliği olanlar

Hamilelikte Düşük Neden olur? Hamilelikte  düşük sebepleri:

Birçok kez düşükte neden sağlıklı olmayan bir gebeliğin sonlandırılmasıdır. Sağlıklı olmayacak bir gebelik ve sonrası doğum gerek bebek gerekse aile için oldukça bir sürecin başlangıcı olacaktır. İster anne vücudu ister tabiat ister Allah  ya da Tanrı diyelim , mevcut mekanizma düşük yolu ile sorun daha da büyümeden gebeliğin sonlanmasına neden olabilir.

Burada bize düşen görev düşen görev düşüğe neden olabilen faktörleri saptamak varsa progesteron hormon eksikliği vara bunu takviye etmektir.

Tüm tedbirlere rağmen düşük olursa bunun için üzülmemek gerektiği unutulmamalıdır. Çünkü düşüğün nedeni bu durumda sorunlu bir gebeliğin sonlanmasıdır

Hamilelikte Kanama olursa ne yapılmalı nelere dikkat edilmeli?

►İstirahat

►İlaç Tedavisi

►Sıvı tüketimi

►Stresten uzak durma

►Kan uygunsuzluğu var ise Kan uyuşmazlığı iğnesi yapılması

 

Düşük nasıl olur

 

 

 

Hamilelikte düşük  nasıl anlaşılır

 

 

 

Hamilelikte Düşük Tedavisi

Progesteron hormonu gebeliği devamını sağlayan bir hormondur. Normal bir gebede 15 in üzerinde olması beklenir. Gebeliğin ilk 3 ayında yumurtalıktaki korpus luteum kistinden sonrası ise plasenta denilen bebeğin eşinden salgılanır. Adet görmeyi önler. Gebeliğin  devamını sağlar. 12-13 hafta gibi üretim görevi yumurtalıktan plasentaya geçer . Bu günlerde hafif kanamalar görülebilir.

►Progestan tedavisinde ağızdan hap tedavisi önerilmez

►İğne ya da vajinal fitil ya da jel tedavileri etkilidir.

►İstirahat önemlidir. Ancak abartmaya gerek yoktur. Sürekli  yatmak gerekli değildir. Çok ayakta kalmamak kendini yormamak yeterlidir. Ev işleri yapılmamalı birliktelik olmamalıdır. Kabızlık varsa tedavi edilmelidir.

►Diğer önemli bir hususta bol sıvı gıda tüketmektir. Bu mutlaka su olmak zorunda değildir. Su çay meyve suyu olabilir. 2.5 lt günlük alınmalıdır. Sıvı tüketilemiyorsa serum tedavisi önerilebilir.

 

Hamilelikte düşük iğnesi:

Progesteron  gebeliğin devamı için gereken bir hormondur. Eksikliği düşüklere yol açabilir. Bu hormonun eksikliği saptanan hastalara günlük ya da 3 günde bir iğne ile tedavi edilir.

 

Op Dr Zeki SALAR

Memorial Atasehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum İstanbul

BİR YORUM YAZ

YORUMLAR - 10 YORUM

 1. Ayse dedi ki:

  Hocam 15 haftalik hamileyim bianda az bi kanamam oldu ev vs tasidik sonra acildeki Dr.üstten usltrasyom ile bakti düşük riski var dedi progestan gunde 3 tane hftalik iğne verdi,kullanmaya basladim git gide azaldi 4.5 gün hic bi şekilde leke dahi gelmdi.zaten normal istirahat halinde gelmiyor ya aksirma öksürme tuvalletteyken gliyordu,sonra tekrar parcali kana oldu yine başka acile gttik Dr.alttan muayene etti bKti rahim agzi polip var kanamaya bu sebeb oluyor düşük riskin yok bi parca aliyorum gebelikten dolayi yakamam zaten dedi,..simdi benim de kafam karisti,şuan et parcasini aldikta sonra kanamam durdu gerçekten simdi de birkaç damla kahverengi akinti geliyor.benim durumum nedir ? Her kanamayi ben polibe mi baglicam yoksa düşük korkusu mu yasicam

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Benim düşüncem bundan sonra kanama olmayacak

 2. Ayse dedi ki:

  Mrb hocam düşük riski tanisi konuldu günde 3 defa progestan hap ve iğne aliyrum.nomalde iatirahat halinde kanama leke vs hxbisey olmuyor ama tuvalette birkaç damla geliyor hapsirma aninda da gliyor.ve şuan 4 gündür hiçbir şekilde leke kan vs yok,düşük riskinin geçmesi için kac gün lekelenme olmaması lazim,14 haftalık hamileyim şimdi korkuyorum

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Tuvalette ve hapşurma esnasında kan gelmesi olabilir. Endişe etmeyelim. Ciddi bir sorun olduğunu sanmıyorum Op Dr Zeki Salar

 3. Dilek dedi ki:

  Hocam meraba ben hamile olup olmadığını bilmiyorum alkol adım ve yarim saat sonra kanamam geldi adetime daha 7gun var ve 3aylik evliyim sizce düşük tehlikesini doktora gitmem gerekiyor mu yoksa normal mi

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Gitmenize gerek yok

 4. Merve dedi ki:

  Merhaba yaşım 26. 31 Temmuz’da yaklaşık 6 haftalık düşük yaptım. Düşük için herhangi bir müdahalede bulunulmadı. 4-5 gün kanamam oldu sonra durdu. Fakat sonrasında bir iki hafta koyu kahverengi akıntı geldi. Akıntı yavaş yavaş kesildi çoğaldı. 30 Ağustos’ta hafif regl kanaması gibi kanamam oldu. Tam regl uzunluğum kadar sürdü(6 gün). Bir kaç gün herhangi birşey olmadı. Kahverengi akıntılar tekrar gelmeye başladı. 11 Eylül’de tekrar hafif kanamalı regl gibi kanamam oldu. 4-5 gün sürdü ve hala kahverengi akıntım var. Kahverengi akıntım 23 saatte bir günlük pedi kirletecek kadar oluyor . Beta hcg değerimi ölçtürdüm 0,2 çıktı. Düşükten 2 hafta sonra kontrole gittiğimde içimde herhangi bir parça kalmadığı söylendi. Kanamamın bu kadar uzun sürmesi normal mi?

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Yoğunluk nedeniyle kısa ve öz sorulara cevap verebiliyorum anlayışınız için teşekkür ederim

 5. Tuğba dedi ki:

  Merhabalar hocam,

  Sizlere bir şey sormak istiyorum.Ben 9haftalik hamileyim ve adet görmediğim gün itibariyle doktora gittim ve kahverengi kanamam olduğunu soledim,Dr bana poligestan 100mg verdi ve benim akıntının kesildi yanlız ilaç bitti ve ben tekrar doktora gittiğimde bu kez bana poligestan. 200mg. Verdi ve içtiğinden beri kahverengi akıntının daha çok gidiyor ve ben bu ilacı ağız yoluyla kullanıyorum,ne yapmam lazım, hocam iyi akşamlar.

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   İlacla ilgili sorunları recete eden hekimle görüşmeniz sağlıklı olur anlayışınız için teşekkür ederim