Anasayfa > Hamilelik ve Doğum > Hamilelikte Baş Ağrısı
26 Ekim 2018
130 okunma
0
Hamilelikte Baş Ağrısı

Hamilelikte Baş Ağrısı

HAMİLELİKTE BAŞ AĞRISI 

Hamilelik öncesi dönemde ağrı kesici ilaçlarla kolaylıkla kontrol altına alınabilen ağrılar birçok ilacı kullanamadığımız için gebelikte bir kabusa dönüşebilir. 

Hamilelikte Baş Ağrısı

Hamilelikte Baş ağrısı

Öte yandan  maalesef   baş ağrısı, hamilelikte karşımıza çıkan en sık sağlık problemlerinden birisidir.

Hamilelik ve  anne olmanın getirdiği sorumluluk  ve  endişeler baş ağrısı nedeni olabilir!

Gerek hamilelik gerekse doğum sonrası annelik büyük bir sorumluluk  ve özveriyi getirmektedir. Bunun endişe ve stresini yaşayan anne adayı başağrısı sorunu yaşayabilir. Böyle bir durumda  psikolog desteği ve kadın doğum uzmanı tarafından anne adayının  bilgilendirmesi sorunun çözümü için çok önemlidir. 

Özellikle ilk üç ayda ağrı kesici ilaç kullanımı önemlidir!

İlk 3 ayda bebeğin organları oluştuğu için  doktora danışmadan ağrı kesici ilaçların kullanımı gebelik açısından riskli olabilir. Tüm gebelik boyunca kullanılacak her ilaç kadın doğum uzmanı tarafından değerlendirmesi gerekir.

İlk üç ayda  bulantı ve kusmalar baş ağrısını tetikleyebilir. 

Özellikle  3 ay gebelikte bulantı ve kusmaların sık görüldüğü  bir dönemdir. Buna bağlı anne adayında yetersiz beslenme başağrılarını tetikleyebilir. Aşırı bulantı kusma sorunu olan yeterli beslenemeyen anne adaylarına serum tedavisi yapılması başağrılarının tedavisinde önemli bir role sahiptir.

Hamilelik, önceden bilinen başağrılarını  tetikleyebilir!

Migren, yüksek tansiyon, boyun fıtığı, diş sorunları ve sinuzit gibi Gebelikle ilgisi olmayan  hastalıklar gebelikte  nüks edebilir.  Gebelik öncesi baş ağrısına neden olan bilinen bir sağlık sorunu var ise tercihen gebelik öncesi  mümkünse tedavi edilmelidir.

Kış aylarında baş ağrıları artış gösterebilir!

Özellikle  uzun saçı olan ve yeterince saçlarını duş sonrası kurutmayan anne adaylarında baş boyun ağrıları olabilir.,sinüzit hastalığı görülebilir. Bu nedenle  duş sonrası saç kurutma makinası ile saçlar iyice kurutulmalıdır.

Hamileliğin son  aylarında bozulan uyku kalitesi ve bozulmuş duruş pozisyonu   baş ağrılarına neden olabilir!

Gebeliğin ilerlemesi ile  vücut ağırlığının artması uyku kalitesini bozabilir. Uyku  esnasında  anne adayının kullanacağı  karın altına ve bacak arasına konan yastıklar uyku kalitesini artırmada yardımcı olacaktır.

Başağrısına çarpıntı, nefes darlığı eşlik ediyorsa KANSIZLIK ANEMİ olabilir. 

Nefes darlığı merdiven çıkma zorluğu çarpıntı sorunu olan anne adayına kan sayımı yapılmalıdır. Kansızlık saptanması durumunda  demir b12 vitamin desteği gerekebilir.

Son aylarda görülen başağrıları önemlidir  

Gebelik zehirlenmesi olarakta bilinen PREEKLAMPSİ  hastalığında gebeliğin son haftalarında baş ağrısı  el yüzde ödem İdrar belirtileri görülebilir. Bu nedenle gebelikte tansiyon takibi çok önem taşımaktadır. 

Baş dönmesi olduğu durumlarda tansiyon ölçümü yapılmalıdır!

Tansiyon yüksekliği de düşüklüğü de baş ağrısına neden olabilir. Tekrarlayan sık baş ağrısı varsa günlük tansiyon ölçümü  takibi gereklidir.

Özet olarak  

gebelik esnasında baş ağrısı varsa ; 

  • Öncelikle neden olduğunun saptanması gerekir. Bu konuda Nöroloji uzmanı tarafından değerlendirme yapılması uygun olur.
  • Başağrısına neden olan  sinüzit  anemi gibi bir hastalık varsa tedavi edilmelidir 
  • Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı tarafından önerilen ilaçlar kullanılabilir 
  • Nane, mentol esaslı kremler  güvenle kullanılabilir 
  • Düzenli yaşam, uyku kalitesinin artırılması,  sağlıklı beslenme spor başağrılarının önlenmesinde önemlidir.  Ağır yemekler uzun süren açlıklar,aşırı kafein uyku kalitesini  bozabilir. Buna dikkat etmek gerekir  

GEBELİKTE BAŞ AĞRISI – VİDEO

Op Dr Zeki Salar Memorial Ataşehir Hastanesi 

BİR YORUM YAZ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.