Anasayfa > Hamilelik ve Doğum > Hamilelikte akıntı kanama nedenleri
29 Nisan 2016
14.064 okunma
Hamilelikte akıntı kanama nedenleri

Hamilelikte akıntı kanama nedenleri

HAMİLELİĞİN İLK ÜÇ AYINDA GÖRÜLEN AKINTILAR

Sperm hücresi ile yumurta hücresinin birleşmesi ile EMBRİYO oluşumu ve bunun anne rahmine tutunması ile anne vücudunda bir takım değişiklikler olmaya başlar.

Bu değişiklikliklerden biri de vajinal akıntıların değişmesidir.

Artan hormonların etkisi ile bu değişiklikler meydana gelir.

Embriyonun ilk rahme tutunması esnasında  kahverengi bir akıntı görülebilir.

Bu normal bir durumdur. 4. gebelik  haftasına karşılık gelir.

Diğer değişle adet gecikmesi olduğu günlerde adet beklenirken böyle bir akıntı görülebilir.

Görülmesi kadar görülmemesi de normaldir.

Kahverengi pembe akıntılar, portu düşürme sorun yaratmaz

!! Aşağıdaki durumlarda doktorunuza danışınız. Değerlendirme  gerektirir.!!

►Açık kırmızı taze kanamalar 1 ped ve üzeri

►Akıntıya kasık ağrısı

►İdrarda yanma

►Gri-beyaz renkte parça düşürme

►Kabızlık eşlik ediyorsa

GEBELİKTE AKINTI – VİDEO

HAMİLELİĞİN İKİNCİ ÜÇ AYINDA GÖRÜLEN AKINTILAR

12. haftadan sonra gebeliğin en rahat 3 ayına girilir.  Anne kendini çok daha iyi hisseder

Beyaz krem sarı renkli akıntılar artar.

!! Aşağıdaki durumlarda doktorunuza danışınız. Değerlendirme  gerektirir.!!

►Açık kırmızı taze kanamalar

►Yeşil koyu renkli kötü kokulu akıntılar

►Akıntıya kasık ağrısı

►İdrarda yanma

►Parça düşürme

►Kabızlık

Vajinal bölgede kaşıntı batma eşlik ediyorsa

Diğer yandan gebeliğin 12-13. Haftalarında lekelenme- cok az bir kanama görülebilir. Bunun sebebi gebeliğin devamını sağlayan progesterone hormonu eksikliğidir. Hamileliğin başından itibaren yumurtalık tarafından üretilen bu hormon bu haftalarda plasenta ( bebeğin eşi ) tarafından üretilmeye başlanır. Bu görev değişimi esnasında hafif kanamalar görülebilir.

Bu durumda doKtor değerlendirmesi gerekir. Doktorunuz gerekli görürse adı geçen progesterone hormonunu iğne ya da fitil olarak size önerebilir.

Vajinal kanamanın iki önemli sebebi daha vardır.

Bunlardan birisi rahim ağzı yetmezliğidir. Rahim ağzı bebeği rahim içinde tutar. Bir yumruk gibi kapalı olarak bebeğin erken doğmasını önler Normalde rahim agzı uzunlugu 3 cm ve üzerinde olmalıdır. Bunun ölçümü ancak ultrason ile olur.

Rahim ağzında açılma riski var ise rahim ağzı boyu kısa ise erken doğumu önlemek için rahim ağzına dikiş konulması gerekir. Kanlı kahverengi akıntı olmasında mutlaka doktorunuza basvurunuz

Diğer kanama sebebi de plasentanın aşagı yerleşimli olmasıdır. Plasenta bebeği besleyen dokudur. Vantus gibi rahmin üst kesimlerine tutunarak anneden kan alır kirli kanı anneye verir. Ancak gebeliğin erken haftalarında plasenta yukarı tutunması gerekirken rahmin alt kesimlerine rahim agzına dogru yerleşir. Bu durumda bu damarlarla dolu dokudan vajene doğru kanama olabilir. Çoğu zaman ciddi sorun teşkil etmez. 2-3 hafta sonra yapılan kontrolde coğu kez plasentanın rahmin yukarılarına taşındığı – göç ettiği – saptanır. Böylece kanama riski de bitmiş olur.

Plasentanın rahmin aşağısına rahim ağzına yerleşmesi esnasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır:

►Aşırı aktivite spor uzun sure ayakta kalma önerilmez

►Birliktelik tehlike gecene dek ertelenmelidir.

►Kabızlık uzun sure öksürük karın içi basıncını arttırır . Bu durumlarda ilaç tedavisi verilmelidir.

►Alttan jinekolojik muayene tercih edilmemelidir

►İlaç tedavisi verilmiş ise düzenli almak gerekir.

HAMİLELİĞİN SON ÜÇ AYINDA GÖRÜLEN AKINTI KANAMA

Hamileliğin son üç ayı doğuma hazırlıkların yapıldığı bir dönemdir. Anne vucu du kendini doğuma hazırlar.

Beyaz Sarı krem renkli akıntılar devam eder. Normaldir.

Çökelek gibi pütür pütür akıntı var ve buna kaşıntı eşlik ediyorsa mantar enfeksiyonu yönünden test değerlendirme gerekir.

Doğuma yakın olarak doktorun muayene etmesi , şüpheli bir durum var ise B –Streptokok testi yapması gerekir. Bu bakteri normal doğum yapan annelerin dogum kanalında mevcut ise dogum esnasında bebeğe bulasabilir. Bu nedenle gerekli ise şüpheli bir durum varsa son haftalarda bu test yapılmalıdır.

Vajinal akıntının yanında idrarda yanma var ise idrar yollarında enfeksiyon- sistit olabilir. Bu durumda idrarda kültür testi yapmanız önerilir. Kültür sonucuna gore idrar yollarını temizleyen ilaç tedavisi önerilebilir. İdrar yolarında enfeksiyon var ve tedavi edilmesz ise erken dogum riski oluşturabilir.

Sarı yeşil kötü kokulu akıntılar bize ciddi bir enfeksiyonu düşündürür. Kültür testi yapılmalı sonucuna göre mutlaka tedavi edilmelidir.

Beyaz şeffaf akıntılar normaldir

Su gibi bol miktarda akıntının 2 sebebi vardır. Bunun en sık nedeni istemsiz idrar kaçırmadır. Bebek büyüdüğü için idrar kaçmasına neden olabilir. Dİğer bir nedeni de bebeğin su kesesinin açılmasıdır. Bu durumda pembe ve ılık bir su yaklasık 1 lt kadar akar. Ve bu durumu anne engelleyemez. Bu iki durumun ayrıt edilmesi için altan muayene ve turnusol kagıdı testi yapılması uygun olur

Nişan gelmesi:

Rahim agzında bir tıkac vardır. Doğuma yakın günlerde bu tıkac atılır sümüksü pembe kırmızı bir yapıya sahiptir. Doğumun yakınlastıgının habercisidir. Acil bir konu değildir. Doktorunuza bilgi vermeniz yeterlidir. Sancı kasılmalar eşlik etmiyorsa bebek hareketleri iyi ise hastaneye gitmeyi gerektirmez

Son aylarda kanama olmasının 2 sebebi vardır. Kanamadan kastedilen yoğun acık kırmızı kıpkırmızı kanamalardır. Her ikisi de önemlidir.

Plasenta previa bunlardan ilkidir. Plasentanın rahim agzına yakın yerlesmesine baglı kanamalar gorulur. Gebeliğin erken haftalarında bu durum coğu kez sorun yaratmaz. Gebelik ilerledikce plasentanın rahmin yukarısına göç etmesi beklenir. Ancak son aylara gelinmesine rağmen plasenta hala rahim agzına yakın yerleşimli ya da rahim ağzını kapatıyorsa vajinal yolla doğum mumkün olmaz. Ciddi kanamalara neden olabilir. Bu hallerde sezaryen doğum güvenilir olacaktır.

Doğuma kadar anne adayının dikkat etmesi gereken durumlar vardır. Bunlar:

►İstirahat

►Aşırı aktivite spor uzun sure ayakta kalma önerilmez

►Birliktelik riskli olabilir.

*Kabızlık uzun sure öksürük karın içi basıncını arttırır . Bu durumlarda ilaç tedavisi verilmelidir.

►Alttan jinekolojik muayene tercih edilmemelidir

►İlaç tedavisi verilmiş ise düzenli almak gerekir

Diğer bir kanama sebebi de Ablasyo plasenta denilen durumdur. Oldukça nadir görülen bu hastalıkta doguma yakın aylarda aniden başlayan yogun şiddetli kanamalar görülür. Kanama miktarı 1 bardaktan 1 sürahiye kadar olabilir. Sebebi daha doğum gerçekleşmeden bebeğin eşinin yani plasentanın erken ayrılmasıdır. Normal koşullarda bebek çıktıktan sonra plasenta rahimden ayrılır. Böyle yoğun bir kanama oldugu zaman derhal doktorunuzu arayınız. Hastanenize ulaşmanız zaman alacak ise 112 yi arayarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir

Op Dr Zeki SALAR

Memorial Ataşehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ünitesi İstanbul

BİR YORUM YAZ

YORUMLAR - 31 YORUM

 1. Dilek dedi ki:

  Hocam adetime 3 gün var ama aşırı derecede sarı akıntım var bide yorgunluk hafif baş dönmesi ve karnımda sanki bi hareketlenme var sizce hamile miyim

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Adet gecikmesi olmadan yorum yapamayız

 2. Elif dedi ki:

  Merhaba doktor bey. 37+5 te çatı muayenesi oldum akşam eve geldiğimde pembemsi bi kanamam oldu. Ertesi gün iki kez açık kahverengi kanamam oldu. Bu nişan mı yoksa çatı muayenesi sebebiyle gelen bir salgı mı?

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Muayene sonrası olabilir endişe etmeyelim

 3. Yagmur dedi ki:

  Hocam bn 17 haftlk gebym kahverdngi akintim var 12, haftalikdan beli gecmiyor sancim yok sadece bel agrim var doktor kese az ayrilms dedi diikkt et dinlen dedi sizce gecermi napmaliyim bilmiyrm

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Ilac tedavisi istirahat ve bol bol sıvı tüketelim

 4. Tugba dedi ki:

  Iyi gunler Doktor Bey ,
  Ben 30 hafta 2 gunluk hamileyim ve 3 gundur pembe akintim vardi bu gecede kasiklarimda agri rahimde baski hissediyorum belim ikiye ayriliyor gibi ebe mi aradim sorun yoktur diyor ama Hollandada doktorkar pek ilgili degiller ne yazikki. Boyle bir durumda ne olabilir acile gitmemi önenirmisiniz?
  Tesekkurler

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   ERKEN DOĞUM RİSKİ olabilir. Kontrol edilmesi gerekiyor

 5. songül dedi ki:

  33 haftalık hamıleyım beyaz akıntım var ve sık wcye cıkıyorum uyusukluk basladı ilk oglumu 35 haftalk dogrdm bu 2. korkuyorum dogum baslıyacak dıe ilk oglumda 3 cm acılma varms ondan akıntım vardı bundada varmıdır acaba acılma bıde karnım asagıya ındı

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Önceden erken doğum yaptığınız için Risk mevcut muayene ve ultrason yapılması gerekiyor

 6. havva dedi ki:

  Iyi günler Dr bey.
  29+2 hamileyim. Sabahtan buyana kahve-pembe akıntım var. Eşimle kan uyusmazligimiz da var. Ilk gebeligim, acil bi durum mu, dinlenmek yeterli mi?
  Daha once de olmuştu hersey yolunda dediler. Tedbir amaçlı uyuşmazlık iğnesi vurdular
  Ne yapmami önerirsiniz? Teşekkürler

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Rahim ağzı uzunluğuna bakılması iyi olur

   daha fazla bilgi için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız ;

   https://www.zekisalar.com/hamilelik-ve-dogum/hamilelikte-akinti-kanama/

 7. sema dedi ki:

  merhaba hocam 38 haftalik gebeyim benim 32 haftamdan beri cok sancilarim var duzensiz ama siddetli 36 haftada nsttede sancim cikti ve 1 cm aciklikta var ve 36 haftadan beri yumurta aki.gibi sumuksu gibi akintim var ilk farkettimde seffaf ve yogundu sonra koyu sari oldu dahada artti ve suanda ucuk pembe sut kesigi gibi akintida beraberinde geliyo bu nisanin parcasimi acaba dogum cok mu yakin

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Bunlar cok Nişan a benzemiyor

 8. aysel dedi ki:

  iyi günlür hocam.benim ilk hamileliyim 4 aylık düşükle sonlandı.ama hamileliyin ilk günlerindeen akıntılar oluyordu zaten ara sıra.nedenini plasente aşağıdadır diye düşünüyorlardı doktorlar ama bilemedik.sonra yazın testler yaptırdım meyerse bende protrombin yümksekmiş.tedavi almaya başladım ve düşükten 8 ay sonra hamile kaldım folekul yetişdirmeyle. şimdi nerdeyse 7 8 haftalık hamileyim nerdeyse 10 günden bir açık pembemsi akıntı görüyorum. ama hani özür dilerim tualetde silinirken görerim daha sonra gittiklerimde görmem. progesteron tedaviside alıyorum ama dün gece yine silinirken gördüm.çok korkuyorum bu drumlarda hocam kaybetmekten çok korkuyorum yine.yani benim ne gibi problemim ola bilirki iki hamileliyimdede renk görüyorum.ama ilkinde daha çoktu problemler.şimdide her türlü tedavi görüyorum ama bilmiyorum ((

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Yoğunluğum nedeniyle kısa ve öz sorulara cevap verebiliyorum anlayışınız için teşekkür ederim

 9. Gülseren dedi ki:

  benim 1 sene önce düşüğüm oldu şimdi 11 haftalık gebeyim ve bunda da düşük riskim var 20 gün önce şiddetli bir kanamam oldu rahim duvarından ayrıldığını ve düşeceğini söylediler ama onun üstünde 15 gün geçti kanamam kesilmişti şimdi 1 haftadır kahverengi az değil ama çokda değil kanamalarım devam ediyor sizce bu kanamalar olması gerekenmi yoksa hala büyük bir sıkıntı olduğunun göstergesidir doktor bana 12.haftaya kadar risk devam eder 12.haftadan sonra risk kalkar dedi ama nette araştırıyorum 15.16.haftalarda bile kanama devam ediyormuş sizce yaşadığım durum nasıl ilerliyor cevaplarsanız çok sevinirim

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Genel olarak 12-13 haftaya kadarkkanamalar devam edebilir ancak istisna olarak daha da uzun sürebilir

 10. Yasemin dedi ki:

  Hocam iyi günler ben beş hafta 4 günlük hamileyim henüz doktora gitmedim fakat bugün pembemsi bir akıntı geldi acaba bir sorun mu var

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Büyük ihtimalle korkulacak bir şey yoktur ancak gün içersinde doktor kontrolüne gitmenizde fayda var

 11. Aylin dedi ki:

  Hocam iyi günler ben 6 haftalık hamileyim 10 gündür ara ara akıntıyla beraber kan geliyor bazen açık renk bazen biraz daha koyu geliyor acaba düşük tehlikesi mi var dr progesteron ilaç verdi 3 gündür kullanıyorum oda durdurmadı tehliklelimi sizce kan degerlerim artışı iyi gidiyor tedirgin oluyorum ben birde 2 sene önce dış gebelik geçirdim lakoroskopik ameliyat oldum ..

 12. Aysel dedi ki:

  Hocam bebegimin kilosuna bi 2500 diolar bi 2738 diolar bi 2900 diolar ve bu sadece bir aksamda degisiyor herzamn net olcmuyor ultrosonlar peki bu normalmi gercekten kafam cok karisik

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Ultrason ölçümleri yaklaşık değer belirtir bu farklılıklar normal

 13. Aysel dedi ki:

  Merhaba hocam suan 36haftalik hamileyim 4 5 cm acilmam var ve bugun sumuksu kahverengi kanamm oldu sizce dogumun belirtisimidir iki gunde hastanede yattim sancim olmadigi icin geri ciktim bilgi verirseniz cok sevinirim

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   4-5 Cm açıklık varsa doğum yakındır

   1. Aysel dedi ki:

    Cok tesekkur ederim hocam allah razi olsun bilgi verdiginiz icin

    1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

     Ben teşekkür ederim

 14. Yagmur dedi ki:

  Hocam merhaba 5 haftalık gebe oldugumu öğrenmiştim.
  3 gün önce suya benzer sıvı ve kan gelmeye başladı 1 gün sürdü dünde kahverengi bir akıntı başladı şiddeti şuan daha az sizce bir sorun var mi yorumunuzu rica ederim

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Ciddi bir sorun olduğunu sanmıyorum ama yine de ultrason yapılması uygun olur

 15. Hatice dedi ki:

  Merhaba
  Ben 26 yaşindayim 11 agustos ta adet oldum 17 sinde bitti .25 inde lekelenme oldu .ondan itibaren mide bulantisi bas donmesi gece idrara gitmemde sıklık oldu karin bolgemde agri .bitkinlik uyku hali sicak basmasi.kusma istegi .ellerde daha once olmayan uyusukluk .uyku duzensizligi.bas agrisi bugun yine leke geldi daha sonra kilcal damara benzer akinti geldi.surekli aclik hissi midemde asit uretimi .yeme istegi .yarinda adet gunum sizce hamilemiyim sabirsizlaniyorum.

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Gebelik testi yapmanız uygun olur