Anasayfa > Hamilelik ve Doğum > Hamileler oruç tutabilir mi?
21 Mayıs 2015
543 okunma
0
Hamileler oruç tutabilir mi?

Hamileler oruç tutabilir mi?

Ramazan ayında oruç tutulması ile ilgili olarak yapılan çalışmalarda genelde orucun anne ve bebek sağlığı üzerinde olumsuz etkisi gösterilmemiştir.
Hamilelik  döneminde oruç tutan hamilelerde  aç kalmaya bağlı olarak  yenidoğan bebeklerin  ağırlıklarında fark görülmemiştir.
Yapılan bir çalışmada oruç tutan annelerin bebeklerinde ultrasonda bebeklerin solunum hareketlerinde azalma saptanırken bu bulgu doğumda herhangi bir soruna neden olmamıştır.

Ayrıca bebeklerin doğum sonrası takiplerinde fiziksel ve zeka testlerinde herhangi bir olumsuzluğa rastlanmamıştır.
Bugüne dek yapılan çalışmalar her ne kadar rahatlatıcı olsa da yine de oruç tutmanın özellikle aç ve susuz kalma süresinin daha uzun ve havanın daha sıcak olduğu yaz aylarına denk geldiği dönemlerde dikkat edilmesi gereklidir. Bu dönemlerde oruç tutmak yerine doğum sonrası ya da kış aylarında tutulamayan oruçlar telafi edilebilir.

Bunun dışında hamilelikte oruç ile ilgili 2 önemli nokta vardır. Bunlardan birisi gebeliğin ilk 3 ayı ve diğeri gebeliğe bağlı şeker hastalığı, tansiyon sorunları olması durumlarıdır.

Gebeliğin ilk üç ayı bulantı kusmalar fazla su tüketememe iştah bozukluğu faza görülür. Bu dönemde bebeğin organları oluştuğu için çok önemli bir süreçtir. Bu dönemde oruç tutmaya çalışmak işleri daha da zora sokabilir

Düşük riski var ise bol sıvı tüketilmesi önerilir. Hamilelikte kanama olması durumunda oruç tutulması uygun olmayacaktır.

Diğer yandan gebeliğe bağlı şeker intoleransı diyabet hastalığı gibi durumlar var ise dengeli beslenme son derece önem taşır bu durumlarda oruç tutulması hem anne hemde bebek için tehlikeli durumlara yol açabilir.

Gebeliğe bağlı tansiyon yüksekliği de oruç için riskli durumlar arasındadır.

 

Oruç tutan gebelerin mümkün olduğu kadar sıcakta kalmamaları, sahurda bol miktarda sıvı tüketmeleri ve gün içinde de gölgede istirahat halinde olmalarıdır.  Hamilelik döneminde anne adayının yeterli miktarda sıvı gıda alması hamile olamayanlara göre fazlasıyla önemlidir. Özellikle yaz aylarında anne adayının yeterli sıvı almaması tehlikesi doğabilir .

Aynı şekilde gebe bayanların kan şekeri diğer insanlara göre daha kolay düşme eğilimindedir , oruç sırasında uzun süre aç kalındığında bu durum gelişebilir ve bulantı, kusma, mide yanması, kabızlık gibi şikayetlerde artış görülebilir. Özellikle gebeliğinde riskli bir takım durumlar tespit edilmiş olan anne adaylarının (diabet, erken doğum tehtidi, kanama, çoğul gebelik, gelişme geriliği gibi) oruç tutmaları daha da sakıncalı olabilir. Gebelikte uzun süre aç kalmadan sık sık ve azar azar yemek yenmesi önerilir.
tarama usg

Lohusalık –  Emzirme Döneminde Oruç Tutulabilir mi?

Lohusalık dönemi doğumdan sonraki 6 haftalık dönemdir. Bu dönemde oruç tutmak anne sütünün miktar ve kalitesini etkileyebilir ve bebeğin beslenmesini güçleştirebilir bu yüzden oruç tutulması önerilmez. Sütün büyük içeriği sudur. Yeterince su alınmaması süt miktarını azaltabilir. Bu da bebeğin gelişme geriliğine yol açabilir.

 

Sonuç olarak; Tutamadığınız oruçları hamilelikten sonra müsait olduğunuzda telafi  edebilirsiniz.Bu konuda islam dini  hamilelere ve emziren annelere kolaylık tanımıştır. Oruç tutarak hem annenin  hemde bebeğinin olumsuz etkilenmesini dinimiz uygun bulmaz. Özellikle uzun süren oruç sürelerinin olduğu sıcak yaz aylarında oruç tutmak yerine bunlar kış aylarında telafi edilebilir.

 

Dr Zeki SALAR

BİR YORUM YAZ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.