Anasayfa > Hamilelik ve Doğum > Altın Saat
13 Nisan 2014
1.782 okunma
0
Altın Saat

Altın Saat

Toplumun temel taşı olan “AİLE” sağlam temeller üzerine kurulursa yarınlarda daha güzel olur düşüncesi ile başladı herşey.

Yarınlarımızı emanet edeceğimiz ellerimizde ilk nefesini alan canlar, yaşamlarının ilk anlarından itibaren anne babaları ile AİLE’nin önemli bir unsuru olsunlar istedik.

Maalesef günlük koşuşturma içinde sahip olduklarımızın farkına çoğu zaman varamıyoruz. Oysa anne baba olmak, aramıza katılan yeni bireyle AİLE olmak ne kadar anlamlı ne denli özel ki

Birçok şeye kolaylıkla, emek harcamadan ulaşabildiğimiz günümüzde çoğu zaman sahip olduklarımızın önemini bilemiyor kolay vazgeçebiliyoruz. Bu bazen büyük ümitlerle oluşturulan birliktelikler oluyor. Bir ömür sürmesi planlanan aşklar bitip tükeniveriyor ve parçalanmış ailelerle karşı karşıya kalıyoruz. Tabi ki bu durumdan en çok zararı en masum olanlar; çocuklar çekiyor.

Diğer yandan maalesef ülkemizde, aile büyükleri ve çevre özellikle birlikteliğin resmileştiği ilk an olan evlilik arifesinden itibaren genç çiftin yaşamlarını şekillendirmeye başlıyorlar. Evlilik sürecinden sonra bebek yapma zamanı konusundaki ısrarcı tutum ve müdahalelerin gebelik ve en son doğum anına kadar artan dozlarda devam etmekte olduğunu görmekteyiz.

Durum böyle olunca ilk kez anne baba olacak çift, çoğu zaman AİLE olduklarının bile farkına varamıyorlar. Aslında eşsiz bir mutluluk ve huzur yaşanılabilecekken, müdahalelerle genç çift evlilik çekilmez bir hal alabilmekte sevgiler, heyecanlar ve umutlar erken tüketilebilmektedir.

Bizlerde bu acımasız dışarıdan müdahalelere karşı bir duruş gösterebilmek, yeni bir AİLEnin oluştuğunu hem anne babaya hemde çevreye gösterebilmek, bu özel anın doya doya tadına varılabilmesi için ALTIN SAAT uygulamasını çiftlere öneriyoruz.

Bu uygulama da doğum eylemi başladığı zaman çiftin hastaneye aile bireylerini çağırmamalarını istiyoruz. Doğum sürecinde, zorlu anlarda baş başa kalma şansı bulan anne baba adayı doğumhaneye birlikte gidebiliyor. Doğum esnasında eşinin bebeği itmesine yardımcı olan baba bir yandan eşinin elini tutarken eşini en zor ve en özel anda yalnız bırakmıyor.

Doğum sonrası tıbbi müdahalelerin ve kontrollerin bitmesi ile anne baba ve bebek odalarına alınıyor ve bir saatlik ALTIN SAAT’te başbaşa kalmalarına imkan sağlanıyor. Bu sırada sağlık personeli de dahil hiç kimse odaya alınmıyor ve odaya telefon bağlanmıyor. Anne baba isterse cep telefonlarına santraldeki görevli personel yanıt verebiliyor.

Yurtdışında benzerlerini yaygın olarak gördüğümüz ALTIN SAAT uygulaması kesinlikle aile büyüklerine saygısızlık olarak görülmemeli, sağlık personeli diğer aile bireyleri de dahil herkesin yeni oluşan AİLE ye saygı göstermeleri olarak değerlendirilmelidir. Diğer yandan çiftlerde böylelikle sorumluluklarının farkına daha iyi varabilirler ve birbirlerine olan sevgi ve saygıları perçinlenir düşüncesindeyiz.

Güzel bir gün dileğimle

Zeki SALAR

Memorial Kadın Dogum ve Tüp Bebek Merkezi

BİR YORUM YAZ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.