Anasayfa > Hamilelik ve Doğum > Hamilelikte Gerekli Testler
21 Mart 2012
2.729 okunma
4
Hamilelikte Gerekli Testler

Hamilelikte Gerekli Testler

 

 

Hamilelikte Gerekli Testler

 

İlk başvuru 11-13. hafta 16-18. hafta 20-23. hafta 24-28. hafta 36 hafta Dogum
             
Toxoplazma Ense Kalınlığı Ölçümü 4’lü Test Tarama Ultrason 2aşama’da Şeker Yükleme 7-10 günde bir kontrol
Rubella 2’li Test Kan Sayımı NST (gerekli ise)
CMV İdrar Tetkiki
Hepatit Amniosentez (gerekli ise) Toxoplazma testi

(gerekli ise)

Tiroid testi Anne kanından genetik inceleme (gerekli ise) Kan uyuşmazlık iğnesi (gerekli ise)
Kan Sayımı
İdrar tetkiki
İndirek Coombs (gerekli ise)

 

İlk başvuruda yapılacak testler ve 26. Haftada yapılması gereken şeker yükleme testi AÇLIK gerektirir

İdrar testi için örnek verirken idrarınızın bir kısmını WC e orta idrarı numune kabına veriniz.

Hamilelikte testler genetik test

 

Gebeliğin başlangıcında gebeliğin ilk döneminde istenilen testlerin başında Toxoplazma, Rubella, CMV( sitomegalovirus) virus hastalıklarının incelemesi gelir. Bu viral hastalıklar gebeliğin erken döneminde anne de enfeksiyon yaparsa bebekte kalıcı hasaraya da düşüklere yol açabilir. Her bir virusa karşı IgG ve Ig M ismi verilen 2 antikor araştırılır. Ig G nin pozitif olması geçirilmiş enfeksiyonu gösterirve kötü bir durum değildir.

Bunun yanı sıra gebeliğin devamını ya da doğum sonrası bebeğin zeka kalitesini etkileme ihtimali olan anne adayındaki tiroid bezi bozukluklarını araştırmak amacı ile TSH testi istenir. TSH ta bozukluk saptanması halinde T3 ve T4 isimli hormonlarla gerekirse tiroid antikorlarına bakılması gerekir. Tiroid hormonu bozuklukları saptandığı zaman mutlaka tedavi edilmelidir.

Karaciğeri etkileyen, sarılık hastalığına yol açan hepatit virusu doğumda bebeğe bulaşabilir. Başlıca hepatit B ve C testleri gebelikte mutlaka araştırılmalıdır.

Anne adayındaki kansızlık kanın pıhtılaşma bozuklukları ve enfeksiyonlar anne ve bebeğin yaşamını tehlikeye sokabilir. Bu nedenle bu rahatsızlıkların saptanması için kan sayımı yapılır.

Gebelikte idrar yolu enfeksiyonları kimi zaman belirti vermez. Bu nedenle asemptomatik dediğimiz belirti vermeyen idrar yollarının enfeksiyonunun saptanması için idrar testi istenir.

İkili test , dörtlü test down sendromu başta olmak üzere genetik hastalıkların varlığını saptamak için yapılır. %80-85 doğruluk payına sahiptir. Diğer deyişle 10 gebeden 1 ya da 2 sinde yanlış bilgi verebilir. Bebeğinizin sağlıklı olduğunu bu testler%100 saptayamaz.

Bu konuda ileri ve güvenilir testler

(1)Anne kanından yapılan genetik inceleme testi %99.7 ve

(2)Amniosentez %100 doğruluk payına sahiptir.

Maaliyet(1) ve Düşük riski(2) nedeniyle rutin olarak tüm gebelere önerilmemektedir.

 

Annenin kan grubu Rh negatif Babanın kan grubu Rh pozitif ise İndirek coombs testi istenir. 24-28 haftalarda kan uyuşmazlığı iğnesi yapılır

 

Bebekte yapısal bir sorun var mı anlamak araştırmak için 20. Hafta civarında 2 farklı uzman tarafından bebeğin değerlendirildiği TARAMA / AYRINTILI ultrason testleri yapılır

 

Şeker yükleme testi tüm gebelere yapılması gereken bebeğe ZARARSIZ basit bir testtir. Sağlık bakanlığı tarafından önerilmemektedir. Yapılması zararsız iken yapılmadığı hallerde anneye bağlı gizli bir şeker hastalığı var ise bebeğin yaşamını tehlikeye sokabilir.

Bebeğin hareketleri 25-26 . hafta sonrası önemlidir. Öncesinde azalması ya da hissedilmemesinin önemi yoktur. Bu haftalardan sonra EN önemli testtir. Azaldığı ya da hissedilmediği durumlarda hastaneye kontrole geliniz

 

 

Op Dr Zeki SALAR

Memorial Ataşehir Hastanesi Kadın Dogum Tüp Bebek İStanbul

 

 

BİR YORUM YAZ

YORUMLAR - 4 YORUM

 1. Eda dedi ki:

  Doktor Bey iyi çalışmalar. Aile hekimimiz rutin gebelik tahlilleri istemişti. Tahlil neticesinde lökosit 155, lökosit estaraz +++ şeklinde görüldü .Bu değerler gebelik için istenen ilk tahlilin sonuçları. Gebelik gidişatı için tehlikeli bir durum söz konusu mudur acaba?Yorumlamanızı rica ediyorum.

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   İdrar kültürü yapılması gerekiyor. İdrar yolları antiseptiği gibi uygun bir tedavi ile sorunsuz gebelik devam eder

 2. Fadime dedi ki:

  ben miyom Amel yat oldum beş Ay oldu ben çocuk istiyorum biyom portakal büyüklüyündeğdi kontrole gittim Tamanen iğleştin Dedi bana kılomen hap verdi bede Tmm gün de Dokra gittmem gerekiyormuş ben bilmiyordum ben yine gittm baktı ve yumurtalık yukardaymış bana ilişkiye girin bir gün sonra gel Dedi benim eşim hastaladı ben yarı gidecm ama çk üzülüyorm Aksıkler

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Myomlar tekrar edebilir