Anasayfa > Hamilelik ve Doğum > Hamilelik ve Radyasyon
27 Kasım 2013
10.457 okunma
Hamilelik ve Radyasyon

Hamilelik ve Radyasyon

Radyasyon ve Gebelik

 

Radyasyon, gebelik öncesi dönemde kadının gebe kalma sürecini olumsuz etkilediği gibi gebelikte de bebek gelişimini direk olarak etkileyebilir.

 

Önemli bir nokta  karşılaşılan radyasyonun dozu ve maruziyet süresinin çok önemli olduğudur. Nükleer santralde oluşan radyasyon ile televizyonun ürettiği radyasyonu kıyaslamak okyanus ile bir kaşık suyu karşılaştırmaktan farklı değildir.

 

Bu nedenle  unutulmamalıdır ki günlük yaşamımızda kullandığımız TV, bilgisayar, mikrodalga fırın gibi araçların çoğu kadın sağlığına ve bebek gelişimine ciddi zarar veren radyasyon üretmezler.

 

Radyasyon genellikle 3 koşulda  karşı karşıya gelmekteyiz;

 

Bunlardan birincisi,

 

Hastanelerde  diş filmi,  akciğer filmi çekimi renkli  böbrek filmi olarak adlandırılan IVP çekimi ve Tomografi gibi işlemlerde  tanı  amacıyla kullanılmaktadır.

 

İkincil olarak  vücudun değişik organlarında saptanan kanserlerin tedavisinde radyoterapi   amacıyla karşımıza çıkmaktadır.

 

Son olarak ta günlük yaşamın ayrılmaz parçaları olan   TV,  bilgisayar, cep telefonu, güvenlik kapıları,  mikrodalga fırınların kullanımı esnasında oluşmaktadır.

 

 

Diş, akciğer, sinuzit  filmleri gibi birçok tek röntgen çekiminde oluşan radyasyon çoğu kez hem kadın hem de bebek için ciddi risk oluşturmaz. Az öncede belirttiğimiz üzere önemli olan radyasyonun yoğunluğu ve tekrarlamasıdır.  Bu filmler çoğu kez zarar vermezken  tomografi anjiografi, renkli böbrek filmi gibi tetkiklerde tekrarlayan sayıda ve aşırı dozlarda çekim yapıldığı için tehlike artmaktadır.

 

Diğer bir konu, gün geçtikçe sıklığı artan kanser hastalığıdır.

 

Vucudun birçok yerinde görülen kanserlerin  sıklığı artarken giderek daha erken yaştaki insanları  etkilemektedir. Diğer yandan okul, iş nedeniyle evlenme ve cocuk sahibi olma yası yükselmektedir.  Durum böyle olunca henüz çocuk sahibi olamamış, ailesini tamamlayamamıs genc yaştaki kadın ya da erkek bireyler kansere yakalanabilmektedirler. Uygulanan basarılı kemoterapı ve radyasyon ıle tamamen sağlıklarına kavusabılseler de tedaviler nedeniyle yumurta ve sperm sayısında ciddi azalmalar olduğu ıçınbu hastalar, ileri  de anne baba olamama tehlikesi ile karsı karsıya kalmaktadırlar.

 

Bu nedenle kanser tanısı almıs, henuz aılesını tamamlayamamıs hastalarımıza doktorlarının izni olması halinde tedavilere baslamadan once yumurta ya da sperm hucrelerinin saklanmasını önermemiz çok önemli bir husustur.

 

Son olarak günlük yaşamda kullanılan  TV, bilgisayar, güvenlik kontrol kapıları, cep telefonlarının kullanımına bağlı karşı karsıya kaldıgımız radyasyon konusu vardır.

Tüm bu cihazların olusturdugu radyasyonun kadın sağlıgına ve gebeliğe olumsuz etkisini gösteren bunu ispatlayan bir bilimsel çalışma yoktur.

 

Bizler hekim olarak yine de herseyin azı karar çoğu zarar ilkesinden yola çıkarak uzun süre cep telefonu ile konusulmamasını, gece  hiç olmazsa baş ucunuzda telefonla uyunmamasını

güvenlik kapılarından çok sık geçilmemesini, eğer çekmek gerekiyorsa klasik üst arama talep edilmesini  öneriyoruz.  Güvenlik kapılarının, tomografi cihazının oldugu alanlarda çalışan gebelerin hamilelik sürecinde başka alanlarda görev almaları gereklidir.

 

Gebelik esnasında maruz kalınan radyasyon için  gebeliğin ilk dönemi olan 6-14 haftalar arası en riskli zamandır.

 

6. gebelik haftası öncesi eğer yüksek dozda radyasyon maruziyeti varsa  “ ya hep  ya hiç “ kuralı işler . Bu demektir ki bebek etkilenmişse gebelik tutunamaz ve kanama şeklinde atılır ya da etkilenme olmamışsa gebelik sağlıklı bir şekilde devam eder.

 

6. -14. haftalar bebeğin organ gelişimi oldugu için adette bir gecikme varsa ve film çekilmesi gerekiyorsa öncesinde mutlaka kanda gebelik testi yapılmalıdır.

 

Tomografi, anjiyo, renkli böbrek filmi gebeliğe zararlı iken ultrason çekilmesinin  ve MR (emar) yapılmasının gebeliğe hiçbir zararı yoktur.

 

Radyasyondan etkilenen bebekte;

Kan kanseri denilen Lösemilerde  tiroid kanserlerinde artış görülür.

Beyin yapısı etkilenirse zeka geriliği kafa çevresinde küçüklük göz ve görme bozuklukları karşımıza çıkabilir.

Bunun yanında bazı bebeklerde karaciğer ve böbrek yapıları etkilenir . Bebekte gelişme geriliği ve ileri yaşlarda kız yada erkek olsun  kısırlık karşımıza çıkabilir.

Dr Zeki SALAR

Zeki SALAR

BİR YORUM YAZ

YORUMLAR - 130 YORUM

 1. yasemin dedi ki:

  hocam ikili tarama testi sonuçlarıma bakarmısınız fb-HCG 41,6 DÜZELTİLMİŞ MOM 0,86 PAP-A 1,96 DÜZELTİLMİŞ MOM 1,08 CRL 44 MM Nuchal translucency 1.10 mm riskler kombine risk <1:10000 cut off değerinin altında ikilitest <1:10000 cut off değerinin altında yaş riski 1:1198 trisomy13/68+NT <1:10000 cut off değerinin altında şimdiden teşekürler

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   İnternet üzerinden test değerlendirmek doğru değildir anlayışınız için teşekkür ederim

 2. songül dedi ki:

  bebeğim iyi 3 aylık hamileyim ama göbeğim çıkmadı boyum 1.60 kısa iseniz çıkar demişsiniz kilomda 57 bebek iyi görünüyor ikili taramada sonuç temiz çıktı kilo almadım göbekte daha yok bu sorunmu

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Göbeğin varlığı ya da yokluğu biz hekimler için anlam ve önem taşımıyor.. Endişe etmeyelim

 3. songul dedi ki:

  İyi günler hocam ya ben 3 aylik hamileyim ne göbeğim çıkıyor nede kilo alıyor bu anormal bi durum değilmi lütfen cevaplarmisiniz

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Boyunuz kısa ise karın erken cikar

 4. Rukiye dedi ki:

  Merhabalar, ben 29 ocak adet oldum 5 şubat bitti. 22 şubat tüm batın ilaçlı tomografi çektirdim. Fakat çektirmeden önce gebelik için kan testi yaptrdm 1,20 çıktı. Daha sonrasında adetim 10 gün gecikti hamile oldugumu öğrendim. Tomografi yumurtaya etki etmişmidir, ya da tomografi sırasında döllenme olmuş olabilir mi?

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Sorun olmaz içiniz rahat olsun

 5. Bahar çolak dedi ki:

  Merhabalar, ben 12 Mart yani bugün hamile olduğumu ogrendim, kan testinden sonra doktor hanım ultrasonla baktı,yaklaşık 3 haftalikmis,ama ben sevinemedim hocam çünkü 2 Mart’ta diş ağrısıyla röntgen cektirmistim.bi kaç dk kaldim. Ayrıntılı röntgen degil sanırım. 3 haftanın ortalarına tekabül ediyor.lutfen bişey olmaz deyin,sevinçten ucuyum…

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Son adet tarihinizi filmin Çekildiği tarihi acik olarak yazarak soruyu tekrar sorunuz lütfen

   1. Bahar çolak dedi ki:

    5 Şubat son adet tarihim.9 Şubat’ta bitmişti.filmi 2 Mart’ta cekindim. Dün doktorum 3 haftalık olduğunu soyledi

    1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

     Gebeliğe olumsuz etkisi olmaz endişe etmeyin Op Dr Zeki Salar Memorial Ataşehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum tüp bebek uzmanı

     1. Bahar çolak dedi ki:

      İnşallah hocam,zaman ayırdığınız için çok çok teşekkür ederim.hayirli günler.

     2. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

      Ben teşekkür ederim
      Op Dr Zeki Salar

 6. Şerife uzun dedi ki:

  Hocam nolurr bi cvp verin delirmek üzereyim 20 haftalık hamileyim kayınvalidem kanser iki hafta önce işin tedavisi aldı ve onkoloji hastanesinde yatiyo yattığı serviste çoğu kişi işin tedavisi aliyo ve beni görmek istemiş mecburen gittim ve odada yarım saat kaldim bunun bebeğe bi zararı varmidir ?

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Radyoaktif tedavi alan hastalar tedaviden belli bir süre sonra izole olarak tutulmak zorundadırlar. Muhtemelen sizin serviste temas halinde olduğunuz ya da gördüğünüz hastalar bu süreyi tamamlayan hasta grubudur.
   Bu konuda kesin bilgiyi ziyaret ettiğiniz hastane yönetimi size verecektir

   Op Dr Zeki Salar Memorial Ataşehir Hastanesi

 7. sibel dedi ki:

  ben 20 aralik 2017 adet oldum ve ayın 26 aralikta rahimm filmi çektim ama gebelik testi yaptırmadan çekildi bende bilmiyordum sadece adetim iki gün sürmüştü adetlerimde azalma vardı kürtaj olmuştum hocam öncesinde. rahim filmi çekildi bi sıkıntı yok dendi ama ben 21 ocak 2018 yani adetim bir gün geçti hcg değerim 4575 çıktı ve gebelik devam etti tabi kanama oldu bi iki kez ama şuan kalp atışı falan iyi şunu sorcam hocam rahim filmi çekince döllnmiş yumurta veya yumurta varsa bunlar radyasyondan etkilenmiş olabilirmi çünkü gebeiğimin film sırasındamı filmden sonramı olştu onu bilemiyorum

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Bu durumda endişe etmenize gerek yok. Herşey yolunda

 8. sibel dedi ki:

  PARDON 20 ARALIKTA OLDUM 26 ARALIK 2017 RAHİM FİLMİ ÇEKTİM

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Ben cevapladığım sistemde sorunun öncesini göremiyorum. Sorunuzu kısa öz tam olarak yazınız

 9. sibel dedi ki:

  ben 20 ocak 2017 adet oldum ve ayın 26 rahimm filmi çektim ama gebelik testi yaptırmadan çekildi bende bilmiyordum sadece adetim iki gün sürmüştü adetlerimde azalma vardı kürtaj olmuştum hocam öncesinde. rahim filmi çekildi bi sıkıntı yok dendi ama ben 21 ocak 2018 yani adetim bir gün geçti hcg değerim 4575 çıktı ve gebelik devam etti tabi kanama oldu bi iki kez ama şuan kalp atışı falan iyi şunu sorcam hocam rahim filmi çekince döllnmiş yumurta veya yumurta varsa bunlar radyasyondan etkilenmiş olabilirmi çünkü gebeiğimin film sırasındamı filmden sonramı olştu onu bilemiyorum

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Sorunua da bir hata var. 21 ocakta gebelik testi yaptığınızı yazmışsınız

  2. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   21 ocakta gebelik testi yaptırıyorsunuz ve gebelik gözüküyor. Bundan 5 gün Sonra 26 ocakta radyasyon içeren film cekimi yapılıyor.. Bunu anlayamadım.. Sonuç olarak böyle ise gebelik varken radyasyon almışsınız rahim bölgesine.. Doz hesabi yapılarak kısa ve uzun vadeli etkileri yönünden takip etmek gerekir.

  3. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   21 ocakta gebelik testi yaptırıyorsunuz ve gebelik gözüküyor. Bundan 5 gün Sonra 26 ocakta radyasyon içeren film cekimi yapılıyor.. Bunu anlayamadım.. Sonuç olarak böyle ise gebelik varken radyasyon almışsınız rahim bölgesine.. Doz hesabi yapılarak kısa ve uzun vadeli etkileri yönünden takip etmek gerekir.

 10. Eda dedi ki:

  Çok teşekkür ederim hocam gerçekten şuan çok mutluyum o zaman 3-4 haftalık bt tomografi çektirdiğim halde adet gecikmesine 14 gün olduğuna göre bir sorun olmayacak allahın izniyle iyiki sizin gibi doktorlar var allah razı olsun.

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Ben teşekkür ederim iyi dilekleriniz için

 11. Eda dedi ki:

  Hocam sorularımızı cevapladığınız için çok teşekkür ederim.adet gecikmesi olmadan çekilen bt tomografide etkilediyse düşer yada etkilenmemiştir deniyor yani bebeğin kalp atışında var bir problem görünmüyor işe ileri dönemde yada bebek doğuncada bir sıkıntı yasamayacagimiz anlamına gelir mi yoksa yine de bebek ile ilgili olumsuz bir durum ile karşı karşıya kalabilecegimizi aklımızdan çıkarmamalımıyız?ben döllenme de tomografi çektirdim radyasyon daki sıkıntı yaşarsın kürtaj a karar ver dedi çok moralim bozuldu bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?şimdiden teşekkürler

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Radyasyon maruziyeti adet gecikmesi sonrası olmuşsa kısa ve uzun vadeli etkileri olabilir. Mutlak olacaktır demekte kesinlikle bir sorun olmaz demekte yanlış bir yaklaşım olur