28 Ocak 2015
3.031 okunma
7. Hafta

7. Hafta

Test Zamanı

Bu haftanın sonunda bebeğinizin boyu bir fasulye tanesi kadar olacaktır. Bu fasulyenin tepe kısmında göz oluşumu başlar. Biraz daha kenarda yer alan topluiğne başından küçük çukurluklar da kulaklar olarak gelişecektir. Orta kısımda ise ağız oluşumu başlar.

Yine bu haftada kol ve bacak çıkıntı şeklinde oluşmaya başlar. Önce kol daha sonra bacaklara ait çıkıntılar belirir. Kan dolaşımı başlamıştır. Akciğer gelişimi devam etmektedir. Safra kesesi, mide, bağırsaklar ve pankreas gelişimini sürdürür.

 

Annedeki Değişiklikler;

Bu dönemde 1-2 kilo alınabilir ya da verilebilir. Her iki durum da normaldir. Gebeliğin erken belirtileri yavaş yavaş azalmaya başlar, buna karşın bulantı ve kusmalar artabilir. Bu şikayetler özellikle sabah erken saatlerde daha fazla olur.

Bebeğin kalp atımlarının saptanması sonrası gebeliğin başında yapılması gereken kan ve idrar testleri yapılır. Bu testlerin bir kısmının yapılması için aç karna olunması gerekebilir.

Bu haftalarda yapılması önerilen testler:

https://www.zekisalar.com/gebelik-hakkinda-hersey/gebelikte-gerekli-testler

GEBELİĞİN 7. HAFTASINDA MEYDANA GELENLER – VİDEO

BİR YORUM YAZ

YORUMLAR - 10 YORUM

 1. Meltem dedi ki:

  Zeki bey merhaba, idrar testi sonucuma ve hesaplamalara göre 7 haftalık hamile gözüküyorum ancak bazı günler adet öncesi olduğum gibi kahverengi akıntım oluyor bu da kafamda hep soru işaretleri oluşturuyor. Çünkü araştırmalarıma göre bazı sitelerde düşük belirtisi diye belirtilirken bazı sitelerde ise hamilelik belirtisi olarak geçiyor… bu belirsizlikler sebebiyle ne hissedeceğimi ve ne yapmam gerektiğini de bilemiyorum

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Gebeliğin erken döneminde Lekelenme tarzı kanamalar olabilir rahme tutunmayı gösterir endişe etmeyelim

 2. ozlem dedi ki:

  hocam 7 haftalik hamileyim idrar yollarimda enfeksiyon oldugiu icin doktora gittim idrar tahlili yaptırdı. enfeksiyon olduğu icin sana aksef yazacagim dedi . bende eczaneden aldim eve geldigimde aksef degil enfexia 500 mg oldugunu gordum ya eczaneden yanlis verdiler ya da doktorun sekreteri yanlis yazdi . ne yapmaliyim aldigim ilaci kullanmali miyim yoksa doktora gidip sormali miyim .

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Bunu eczacıya sormanız yeterli

 3. Nursaç dedi ki:

  Zeki bey 5 bucuk haftalik hamileyim parazanal sinüs tomografi cekildim bebege zarari olurmu.

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Tomografide yoğun miktarda radyasyon olduğu için bebek etkilenebilir

 4. güler dedi ki:

  Merhaba hocam ben 1 yıllık evliyim.eşimle ilk günden beri bebek istiyoruz ama olmadı eylül ayının 6 sında adetim bitti 8 inde doktora gittim ve bana erken yumurtladığımı sol tarafımda çok güzel yumurtam olduğunu bugün ilişkiye girmemi söyledi 1 gün arayla devam etmemi istedi.aynen dediğini yaptık ve bende gebelik belirtileri olmaya başladığını hissettim.18 inde kan testi yaptırdım negatif çıktı.28 günde bir adet gören biriyim adetime 2 gün kala pembe renk kanamam oldu sonra bişey gelmedi kasılmalarom oluyordu hep adetimde 4 gün gecikti tekrar test yaptırdım 5.21 çıktı yükselmişti yani gebelik olabilir dediler ancak akşam vakti şiddetli ağrım oldu ve kan gelmeye başladı açık pembe renkli acile gittim bişey varsa düşüyordur bişey yapamayız dediler ertesi gün daha yoğun kan geldi bu ne demek oluyor.neden böyle oldum neden gebe kalamıyorum.lütfen cvp veriniz.

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Yoğunluk nedeniyle kısa ve öz sorulara cevap verebiliyorum anlayışınız için teşekkür ederim

 5. Yasemin dedi ki:

  Hocam bn kantesti yaptirmadim ama idrarda negatif cikti adet olmadim haziran 13 baslangic 17 bitis ama ilk kah verengi akindi ikinci gin normal kan fazla degil az uc pempe nedendir hocam

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Kan testi yapmanız gerekiyor