29 Ocak 2015
3.503 okunma
2
39. Hafta

39. Hafta

Kordon Kanı saklatılmalı mı?

kordon

Bebeğiniz 9 ay boyunca anneden plasenta ( bebeğin eşi ) ve kordon vasıtası ile beslenmekte. Bu dokularda bebeğ ait kök hücreler bulunmakta.

Bu kök hücreler genetik tedaviler için çok önem arz etmekte. Bu hücreler öncelikle kan kanseri denilen lösemi tedavisinde kullanılmaktadır. Bu gune dek binlerce bebek kordon kanı ile bu hastalıktan kurtulmuştur. Ancak burada çoğu ailenin bilmediği çok önemli bir husus, LÖSEMİLİ BEBEKLERİN TEDAVİSİ İÇİN GEREKLİ OLAN KORDON KANI, BEBEKLE DOKU UYUMU OLAN SAĞLIKLI BİR BEBEKTEN ALINMIŞ KORDON KANI OLMASI GEREKTİĞİDİR:

Diğer deyişle, Bebeğiniz için saklatmış olduğunuz kordon kanının bebeğiniz için kullanılma şansı pratik olarak yoktur. Sağlık bakanlığının konu ile yapmış olduğu açıklama ; Bebeğiniz için saklatmış olduğunuz kordon kanının bebeğiniz için kullanılma şansı yirmibinde bir olarak hesaplanmıştır. Bunun nedeni bebeğin kordon kanında bulunan kök hücrelerde genetik bozukluk mevcut olmasıdır .

Yani çocukların 5-7 yaşına gelince lösemi olmasının nedeni genetik bozukluk olmasıdır. Genetik bozukluk kordon kanında da mevcut oldugu için pratik olarak hastalık taşıyan kordon kanı bebek için kullanılamamaktadır.

Bugüne dek binlerce cocugu lösemiden kurtaran kordon kanları bebeğin kendisine değil doku uyumu olan sağlıklı başka bir bebeğe aittir.

Bu nedenle saklatılacak kordon kanı pratik olarak genetik özelliği olan lösemi gibi hastalıklarda aynı bebek için kullanılamaz. Buna rağmen ağağıdaki durumları düşünen bazı anne ve baba adayları kordon kanını saklatabilir.

*Kordon kanı 10-12 yasına kadar kardeşler arasında doku uyumu varsa kullanılabilir

* genetik geçişi olmayan hastalıklarda kazalarda organ yaralanmalarında kullanılabilir.

* Bazı ebeveynlerde genetik bilmi hızla ilerliyor, kök hücreleri saklatalım ileride kullanılabilir. düşüncesi ile korodn kanı saklatmayı tercih edebilmektedirler.

Herhangi bir nedenle kordon kanı saklanmaması durumunda yurtdışında bulunan özel kordon kanı bankalarından yüksek ücret karşılığında kök hücre temin edilebilme şansı vardır.

BİR YORUM YAZ

YORUMLAR - 2 YORUM

  1. Ezgi dedi ki:

    Gecen ay 2 kez adet oldum bu ay 5 gun gecti adetim duzensiz normalde aylik igneyi biraktigim icin acaba hamilemiyim

    1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

      Aylık iğneler düzensiz kanama yapabilir