29 Ocak 2015
2.692 okunma
0
33. Hafta

33. Hafta

Haftada bir birlikteyiz :))

Bu haftadan itibaren anne karnında bebeğe ait risk faktrörleri arttığı için gebelik kontrolleri ortalama haftada bir kez yapılır. Tabiki tedavi ve takip anneye özeldir. Kmi zaman 10 günde bir kontroller yapılırken kimi zaman 2-3 günde bir yakın takip uygun olabilir.

Kontrollerde ultrasonla değerlendirme yapılabileceği gibi bazı kontrollerde NST biofizik profil doppler inceleme gibi testlerde yapılabilir. Tüm testlerdeki ortak amaç bebeğin içeride sağlıklı olup olmadığını değerlendirmek , son haftalarda bebeğin yaşamını tehlikeye sokacak sorunlara karşı tedbir almaktır.

Gebeliğin son haftalarında takipsiz kontrolsüz hallerde maalesef %1 ( yüzde bir ) oranında anne karnında bebek kaybı olabilir. Ne varki yapılan bu testlerle bu oran %0.1 ( binde bir ) e dşürülür. Bu 10 katlık azalma büyük önem taşır.

Unutulmaması gereken en önemli husus;

Bu testler kadar önemli olan değerlendirme BEBEK HAREKETLERİ dir. Her ne kadar bebeğinizi birçok testlerle sık sık kontrol etsekte bebek hareketlerinde azalma, içinizde huzursuzluk olursa sonraki muayeneyi beklemeden lütfen doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz. Çoğu zaman yanlış alarm olsa da evinize huzurla dönmeniz bebeğinizi de mutlu edecektir.

Diğer yandan bebek hareketlerinde son haftalarda azalmalar olması olağandır. Bebek hareketlerinde azalma hissedince paniğe kapılmayınız, şekerli gıdalar tüketip sol yana uzanarak 1 saat kadar bebek hareketlerini takip ediniz. Hala Bebek hareket azlığı söz konusu ise hastaneye gidiniz.

BİR YORUM YAZ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.