28 Ocak 2015
4.637 okunma
8
3. Hafta

3. Hafta

Büyük Buluşma

Yumurtanın gelişmesi ve çatlayarak tüplere atıldığı 3. haftada birliktelik olursa gebelik oluşabilir. Sperm ile yumurtanın birleşmesi tupelrde gerçekleşir. Bunun için spermlerin rahim ağzını geçmesi buradan rahim ve tüp içinde ilerleyerek yumurtaya ulaşması gerekir. Spermlerin sadece %1’i yani 3 milyon kadarı rahim içine girebilir. Yumurta hücresine spermin ulaşabilmesi için spermlerin sayısı, yapısı, şekli ve hareketliliği önemlidir. Rahim içine giren spermlerin tüplere ulaşıması yaklaşık 8- 10 saat sürer.

Yumurta hücresine ulaşan güçlü yeterince hareketli ve şekil bozukluğu olmayan spermlerden sadece 1 tanesi yumurtanın zarını delerek yumurtanın içine girebilir

Sperm ve yumurta hücrelerinin çekirdeklerinin birleşmesi ile embriyo oluşur . Spermden gelen 23 yumurtada bulunan 23 kromozom birleşerek 46 kromozomlu embriyo oluşur.

Kimi zaman bu birleşme esnasında sorun olabilir. Genetik olarak sorunlu, kromozom yapısı bozuk bir embriyo oluşmuş ise çoğu zaman bu hatalı oluşumu adına ister anne vucudu, , ister tabiat isterse tanrı diyelim rahim dışına atılabilir.

Düşük olarak nitelendirilen bu durum aslında hem anne adayını hemde oluşacak bebeği korumak için yapılan bir elemedir.

Bizler kimi zaman özelikle ilk gebeliklerde bu şekilde erken dönemde düşüklerle karşılaşıyoruz. Bu durumda anne baba adaylarının hayal kırıklığına kapılmamalarını olumsuz düşünmemelerini öneriyor, bu sorunun tekrarlamaması için gerekli testleri planlıyoruz.

Anne adayındaki değişiklikler ;
Bu aşamada anne adayında herhangi bir fiziksel ya da ruhsal değişiklik yoktur. Yalnız implantasyon (rahme tutunma) esnasında hafif bir lekelenme şeklinde kanama olabilir.

GEBELİĞİN 3. HAFTASINDA MEYDANA GELENLER – VİDEO

BİR YORUM YAZ

YORUMLAR - 8 YORUM

 1. Mısra irem sarıkaya dedi ki:

  7 aydir hamile kalmak istiyorum ama yumurtaliklarimin dogustan tembel oldugunu soylediler ve folik asit verdiler ne kadar ise yarar nasil hamile kalabilirim

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Yaşınız 35 in altında
   Ailede erken menopoz yoksa ve
   Adetler düzenli ise endişe etmenize gerek yok
   Bunlardan birisi varsa yumurta yaşınızı belirlemek lazım öncelikle

   Daha Fazla Bilgi için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız ;

   https://www.google.com.tr/amp/s/www.zekisalar.com/kadin-hastaliklari-jinekoloji/yumurtalik-yasi/amp/

 2. nur dedi ki:

  Kasimin 7 sinde adet oldum 14 cu gunde ilişki durumum oldu gaz sancim var sag karin bolgesinde agri var hamile olabilirmiyim

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Adet gecikmesi olursa olasılık vardır

 3. gulsah dedi ki:

  Üc 4 gun once beyaz akintim vardi sol tarafimda kasik agrisi vardi suanda karimda kelebek ucuyo gibi his var peceteye sildimde sari bisey geliyo neden acaba?

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Kelebek ucması hissini ilk kez bir hastadan duydum. Ultrason yapılması uygun olur

   1. Arslan elif dedi ki:

    Slm size but sorunum oluca 43 yasindayim adetim duzenliydi simdi 5 gunum gecti test yaptim negatif cikti acaba hamilemiyim sea sea Kadın agrisi bar bende

    1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

     Mükerrer soru