28 Ocak 2015
1.862 okunma
0
29. Hafta

29. Hafta

Yan gelip yatın!

gebeyatis

Bebeğiniz artık gözlerini hareket ettirebilmekte. Bu nedenle ultrason inceleme esnasında göz hareketlerini saptayabilirsiniz. diğer yandan bu haftadan itibaren bebekte kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin yapımı artar. kırmızın kan hücreleri bebeği kansızlığa karşı korurken , beyaz kan hücreleri bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir. böylece doğum sonrası bebek enfeksiyonlara karşı daha dirençli olacaktır.

Bebeğe giden kan akımı sırt üstü yattığınız zaman azalacağı için bu haftadan itibaren yan pozisyonda yatmanız bebeğiniz için çok önemlidir. Sağ ya da sol yan pozisyon mümkündür ancak sol tarafa yatılması tercih edilmelidir. Gece sağdan sola , soldan sağa dönmek bebeğe zarar vermez.

Bu hafta itibari ile anne adayları haftada birkaç defa istirahat sonrası tansiyon ölçtürmelidirler. Tansiyon yüksekliği saptanır ise (130/80 veya üzerinde) doktorlarına başvurmaları uygun olacaktır. Çünkü yüksek tansiyon ile halk arasında gebelik zehirlenmesi denilen hastalık ( preeklampsi ) bu hafta itibari ile ortaya çıkabilir. Yüzde ve vücudun üst yarısında, kollarda ani şişlik, sabah uyanınca ense bölgesinde ağrı görme bulanıklığı olduğu hallerde mutlaka tansiyon ölçümü yaptırılmalıdır.

BİR YORUM YAZ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.