28 Ocak 2015
1.947 okunma
0
26. Hafta

26. Hafta

Şeker Yükleme Testi

Bebeğiniz ortalama 800-900 gr olup boyu 27-30 cm e ulaşmıştır. Bu hafta, bebeğiniz akciğer gelişimi için oldukça önemlidir. Akciğerlerde hava değişimini sağlayan alveol adı verilen hava kesecikleri oluşmaya başlar ve akciğer gelişimi için surfaktan adı verile madde üretilmeye başlar. Bunun anlamı şudur; bebeğiniz artık erken doğsa bile artık yaşama şansı giderek artmaktadır.

Anne adaylarında bu haftalarda bel ağrıları artış gösterebilir. Aşırı kilo alınmamalı ve yürüyüş , yüzme , plates gibi egersizlere devam edilmelidir.

Bu haftalarda anne adayında gizli şeker hastalığı varmı yokmu araştırılması gerekmektedir. Eğer annede gizli bir diyabet hastalığı varsa bu bebeğe olumsuz etkileyebilir. Böyle bir durumda annenin kan şekeri iyi takip edilmeli diyet egzersiz gerekirse insulin tedavisine başlanmalıdır. Annede saptanan gebelik diyabeti anne adayının ileri de şeker hastalığına yatkınlığını da göstermesi açısından önemlidir.

Gebeliğinde şeker hastalığı saptanan anne adayları doğumdan sonra da kan şeker değerleri düzelse bile aşırı kilo almamalı dengeli ve düzenli beslenmeli, sporu ihmal etmemeli ve belli aralıklarla kan şekeri kontrolu yaptırmalıdırlar.

Gebeliğinde şeker hastalığına yakalanan anne adayları ENDOKRİN doktoruna başvurmalıdır. Gerekiyorsa İNSULİN tedavileri almaları gereklidir. Bu tedavi ne anneye ne de bebeğe zararlı değildir. Aksine tedavinin alınmaması bebek için ciddi sağlık sorunlarına neden olur. Kan şekeri kontrolu iyi olmayan anne adaylarında bebekler iri doğar. İri olsalarda çoğu zaman dış dünyaya hazır olmazlar ve yoğun bakım ünitesinde yatmaları gerekebilir.

Annede gebelik diyabetinin araştırılması için hastaneden verilen, sabah aç karna içilen 50 gr şekerli su sonrası 1 saat sonra kan şekeri tayini için kan testi yapılması gerekir. Bizler bu haftalarda kan sayımı idrar testi ve gerekli hastalarda toksoplazma ve kan uyuşmazlığı testlerini tekrarlıyoruz.

50 gr şeker yükleme testi yüksek saptanan anne adaylarında kesin tanı için 100 gr şeker yükleme testi yapılır. Bu test 3 saat sürer 4 kez kan örneği alındığı için daha zahmetlidir. Bu süreçte anne adayı su içebilir. Başka gıda yememesi ve içmemesi gerekmektedir. Bu testin sonucuna göre diyet önerilir ya da endokrin doktoruna yönlendirilir.

BİR YORUM YAZ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.