28 Ocak 2015
1.832 okunma
0
25. Hafta

25. Hafta

Önemli Sınır

Bebek ortalama 650-750 gr ağırlığına ve 24-27 cm boyuna erişmiştir. En iyi yenidoğan bakım ünitelerinin olduğu merkezlerde her zaman olmasa da bu haftadan itibaren bebek erken doğsa da yaşama şansına sahip olabilir. Bu nedenle bu hafta bebeğin erken doğması durumunda yaşaması için önemli bir sınırdır.

Temennimiz hiçbir bebeğin erken doğmaması yönünde olmakla birlikte bunu önlemek  böyle bir risk varsa geç kalmadan teşhis koymak amacıyla gerekli olan tüm incelemeleri anne adaylarımıza uygulamaktayız. Erken doğumun en çok karşımıza çıktığı ikiz gebelilerde dahi gebeliklerimizin 34-35-36 38 haftaya kadar devam etmesi bizim için gurur ve mutluluk kaynağıdır.

Bu hedefe yönelik olarak takip ettiğimiz tüm anne adaylarında rahim ağzı uzunluk ölçümleri ve rahimde kasılma varlıgı araştırma testleri düzenli aralıklarla kontrol edilerek kayıt altına alınmaktadır. Risk durumunda ise gerekli tedaviler geç kalınmadan uygulanmaktadır.

Bunun yanında bizleri güçlü kılan , hastalarımızı ve bizleri güvende hissettiren diğer önemli faktör,  alanında deneyimli  güçlü bir Yenidoğan Uzman kadrosu ile tam  teşekküllü ve imkanlı yenidoğan yoğun bakım ünitelerine sahip olmamızdır.

 

Annedeki Değişiklikler;

Özellikle akşamları daha belirgin olmak üzere 2-3 saate bir karın bölgesinde sertleşme toparlanmalar olabilir. Normaldir. Ancak bu sertleşmeler 20-30 dakika da bir düzenli görülürse erken doğumun belirtisi olabilir.

BİR YORUM YAZ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.