28 Ocak 2015
1.672 okunma
0
24. Hafta

24. Hafta

İçinizdeki canavar!

Bebeğiniz 600-700 gr ağırlığına erişti bile… Hareketleri rahatlıkla hissedilmesinin ötesinde kimi zaman tekmeleri ile anne adayını rahatsız bile edebilir. Bu haftalarda ayak ve bacaklarda ödemler görülebilir. Bebeğin kilosundaki bu artışa paralel olarak anne adayı bu haftaya dek gebeliğin başından itibaren 5-7 kilo almış olmalıdır.

Annedeki Değişiklikler,

bebeğin büyümesi ile mide ve barsaklara olan bası artar. Mide ekşimeleri yanmaları şişkinlik görülebilir. Bunun en büyük nedeni yanlış beslenme alışkanlıklarıdır.

1. Yemekten sonra uzanılmaması, mümkünse yürüyüş yapılması

2.Mideye dokunan acı ekşi yağlı gıdaların tüketilmemesi,

3. Yatma saatinden 1-2 saat öncesinde süt hazır meyve suyu gibi sıvı gıdaların alınmaması

önemlidir.

Yine bu haftalarda anne adayında hava açlığı nefes darlığı görülebilir. Nedeni kimi zaman bebeğin akciğerlere baskı yapması iken kimi zamanda kansızlık olabilir. Bu nedenle böyle bir durumda kan sayımı yaptırılabilinir. Ayrıca bu haftalardan itibaren yavaş yavaş yan yatmaya anne kendini alıştırmalıdır. özellikle ilerleyen haftalarda bebek ve rahmin damarlara baskı yapması nedeniyle anne sırt üstü yatamaz. Gece sağdan sola soldan sağa dönmede sorun olmaz. Sol tarafa yatmak tercih edilse de sağ yana da yatılabilinir.

BİR YORUM YAZ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.