28 Ocak 2015
1.523 okunma
2
23. Hafta

23. Hafta

Gebelikte Demir Tedavisi

Bu haftada bebek ortalama 550-650 gr ağırlığına erişmiş olup ortalama 23-26 cm boyundadır. Kulak içi yapıların gelişmesi ile artık bebeğiniz sizi duyabilir. Dudak hareketleri ve mimikleri de belirginleşmeye başlar. Çok ilginç olarak bebek anne ve babasını görmese de daha anne karnında iken onlarn hareketlerini taklit etmeye başlayabilir. Belki yatış şekli belki pozisyonu çoğu zaman anne yada babasının kopyası gibidir.

Gebeliğin 23.  Annedeki değişiklikler;

İlk gebeliği olan annelerde bu haftadan itibaren bebek hareketlerini hissederler. Ayrıca baba adayları da elini koyarsa bebek hareketlerini hissedebilir.

Bebeğin anne rahminin büyümesi ile anne adayında damarlarda genişlemeler olur. Bu nedenle bacaklarda ve genital bölgede varis, hemoroid ( basur) sorunları karşımıza çıkabilir.

Bebeği büyümesi ile bebekte kan yapımı artar aynı zamanda anne vücüdu da kensdisini doğuma hazırlar ve kan depolamaya başlar. Tüm bu artan kan üretimi nedeniyle hammadde ihtiyacı artar. Kan üretimi için gerekli temel hammadde Demirdir. Demir Doğal olarak kırmızı et tavuk ve yumurta sarısnda bulunur. Pekmez de bulunan demir kaynatıldığı içn çok faydalı değildir. Bu haftalarda genelikle demir ilaçları başlanır. Bu ilaçşarın yemeklerden yarım saat önce ya da 2 saat sonra taze sıkılmış portakal suyu ile alınması etkisini arttırır.

Demir Tedavisi, kabızlığa büyük abdest renginde değişikliğe ve mide barsak sorunlarına yol açabilir.

Bu haftalarda anne adayında kabızlık sorunu görülebilir. Bitkisel tedavilerle çözüm yoluna gidilir. Bol sıvı tüketilmelidir.

GEBELİĞİN 23. HAFTASINDA MEYDANA GELENLER- VİDEO

BİR YORUM YAZ

YORUMLAR - 2 YORUM

  1. Aysan dedi ki:

    Meraba hocam evliyim cocuk dusunuyoruz ama hamile kalamadim adet donemlerim cok agrili gecerdi laparoskobi oldum endometriosiz tanisi konuldu 6 ay visanne ilaci kullandim 3 ay adetim gelmedi temmuzun 2 ‘sinde bitti ilacim bu ayda adetim gelmedi hocam yumurtaliklarim tuplerim saglammis doktor adetin gelene kadar iliskiye girme dedi hocam ben 3 kere oldum ama esim icime bosalmadi sorun olur mu?hocam beni aydinlatirsaniz sevinirim.

    1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

      Tüpler bağlı ise hamilelik olmaz