28 Ocak 2015
1.575 okunma
4
22. Hafta

22. Hafta

Ayrıntılar Önemli!

Bebek ortalama 500 gr ağırlığa ulaşmış olup boyu yaklaşık 22-25 cm dir. İlk gebeliğini yaşayan anne adayları da bu haftadan itibaren bebeğinin hareketini hissedebilirler. Bu haftalarda bebekte yapısal bir sorun olup olmadığı ve genetik bir hastalığın belirtilerinin varlığını araştırmak için ayrıntılı Ultrason – Tarama Ultrason yapılması gerekmektedir. Bu değerlendirme ile bebek tepeden tırnağa ayrıntılı olarak incelenir. Önemli bir test olması nedeniyle bizler bebeklerimizi kendimiz ve radyoloji / perinatoloji uzmanlarımızla 2 kez değerlendiriyoruz. Böylelikle gözden kaçan bir husus olma olasılığını en aza indirmeyi hedefliyoruz.

Annedeki değişiklikler;

Hem anne rahmindeki büyüme hemde bebek ağırlığındaki artış nedeni ile anne adayında dengeyi koruma da güçlük olabilir. Yere eğilirken, bir şey almak için rafa uzanırken, balkon yıkarken aniden düşen anne adaylarımız oldu. Bu nedenle yüksek topuklu ayakkabılar giyilmemesini, yüksek bir rafa uzanmak için zorlanılmamasını, yere eğilmek gerekiyorsa belden değil dizlerden bükülerek yere eğinilmesini öneriyoruz.

GEBELİĞİN 22. HAFTASINDA MEYDANA GELENLER- VİDEO

BİR YORUM YAZ

YORUMLAR - 4 YORUM

 1. Gızem dedi ki:

  Iyi günler 22 haf talik hamileyim dün ayrıntılı ultrasona girdim bebeğimin organları gayet iyi çıktı ama burun nazal kemik 5 mm normalin altındadır yazıyor doktoruma sordum bir sıkıntı olmaz dedi ama korkuyorum bebeğimde bir sağlık sorunu olur mu diye ne yapmalıyım?

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Doktorunuz gerekli açıklamayı yapmış. Down sendromlu yani mongolizmin araştırılması için burun kemiği ölçümü ve varlığına bakılır.

 2. Selin dedi ki:

  Zeki bey;Boğaz da yanma ve ağrı olduğunda kulağa vurduğunda ne yapmak gerekiyor.Önerebileceğiniz birsey var mı?

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Kulak Burun boğaz uzmanı tarafından görülmesi gerekiyor