28 Ocak 2015
1.671 okunma
0
20. Hafta

20. Hafta

Gebeliğin Yarısı!!

gebelikte_yariyol

40 haftalık gebelik maratonun yarısına geldik bile. Çoğu anne adayı için gebelik süreci çok rahat geçerken, kimi anneler maalesef haftada bir iki kez hastanede oluyorlar. Bu plansız, acil başvuruların büyük çoğunluğu anne adayının hamile kalması ile çevreden ve internetten edindiği eksik ya da yanlış bilgilerden kaynaklanmakta. Günümüzde çoğumuzun birçok konuda olduğu gibi anne baba adayları internette gebelik hakkında saatlerini geçirmekteler. Bunun sonucu yersiz endişeler oluşmakta ve anne adayları hastaneye başvurmaktadır. Bu konuda söyleyeceğim son söz ;

Keşke hastalıkların ve sorunların teşhisi ve çözümü birkaç haftada internetten öğrenilebilecek kadar kolay olsa idi !!

20 .Haftada bebeğimiz 250-350 gram agırlıgında ve 18-20 cm boyundadır. bu haftaya kapalı olan göz kapaklarını zaman zaman aralayan bebek anne ve babasına göz kırpmaya başlar bu haftadan itibaren. Bebekte işitme , görme dokunma duyuları aktif hale gelir.

Annedeki Değişiklikler,

Anne rahmin göbek deliği hizasına dek yükselmiştir. Bu haftadan itibaren anne adayında bacaklarda kramplar görülebilir. Tedavisinde magnezyum faydalı olacaktır. Bizler krampların tedavisinde kalsiyum desteği yerine magnezyum önermekteyiz. Magnezyum doğal olarak Kivi ve Muzda bulunmaktadır. Pratik olarak anne adayına günde 2-3 kivi tüketmesi tavsiye edilir.

Magnezyum;

krampların önlenmesi ve tedavisinin yanında

kabızlık ve rahim kasılmalarının önlenmesinde de faydalıdır.

Doğal çözümlerin yetersiz kalması durumunda magnezyum ilaç tedavisi alınabilir. Bebeğe zararı olmaz.

BİR YORUM YAZ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.