28 Ocak 2015
277 okunma
0
18. Hafta

18. Hafta

Amniosentez

Bu haftaya kadar bebekte down sendromu başta olmak üzere genetik hastalıkların araştırılması için gerekli testler yapılmış ve sonuçlanmıştır. Bu sonuçlarla kimi zaman doktorunuz size amniosentız işlemi önerebilir.

Gerek ense kalılığı ölçümü gerek ikili test gerekse üçlü test yada dörtlü test bebekte genetik hastalığı %100 saptayamaz. Bunu sağlayan tek test amniyosentez işlemidir. Amniosentez bir iğne vasıtası ile ultrason eşliğinde bebeğin içinde sıvıdan örnek almayı gerektirir. Bu nedenle %1 den az da olsa işleme bağlı olarak bebeğin kaybı riski vardır. Yani bebek tamamen sağlıklı da olsa işleme bağlı olarak kaybedilme riski vardır. Bu nedenle rutin olarak her anne adayına yapılmaz.

Bu haftada bebek 17-21 cm uzunluğunda ve ortalama 190-220gr ağırlığındadır. Bu haftada kas ve sinir sisteminde gelişme söz konusudur. Bu nedenle ultrasonda hareketli olarak izlenir. Kemik yapısı hala baskın olduğu için 3 ve 4 boyutlu ultrasonda hala “uzaylı” gibidir.

Annedeki değişiklikler:

Bu dönemde dikkat edilmesi gereken iki önemli konu vardır. Bunlardan ilki annedeki kilo artışına bağlı olarak denge merkezi değişir. Bu nedenle anne adayında bel ağrıları oluşabilir. Düşme riski artmıştır. Bu nedenlerle bu haftadan itibaren yüksek topuklu ayakkabılar giyilmemelidir. Düz ortopedik olmayan ayakkabılarda sağlıklı değildir. Alçak topuklu ve ortopedik spor ayakkabılar tercih edilmelidir. Rafa uzanılmamalıdır. Yere eğilmek gerekli ise belden değil dizler bükülerek yere eğinilmelidir. Ortopedik yataklar tercih edilmelidir.Otururken bel kavsini destekleyen yastıklar kullanılmalıdır. Bunlarında ötesinde aşırı kilo alınımının önlenmesi doğum kaslarının güç kazanması için dengeli beslenmeli düzenli egzersiz yapılmalıdır.

Bu konularla ilgili olarak aşağıdaki linkler faydalı bilgiler içermektedir;

https://www.zekisalar.com/gebelik-hakkinda-hersey/gebelikte-beslenme

https://www.zekisalar.com/gebelik-hakkinda-hersey/gebelikte-egzersiz

BİR YORUM YAZ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.