28 Ocak 2015
1.458 okunma
6
17. Hafta

17. Hafta

Üçlü Test- Dörtlü Test Zamanı

Bu haftada doktorunuz bebekte genetik hastalıkları saptamak için testlere devam ediyor. 16. – 18. gebelik haftaları arasında üçlü – dörtlü test yapma zamanı. Daha önce yapılan ikili test gibi bazı ultrason ölçümleri ve kan testleri ile genetik hastalıklar saptanmaya çalışılır.

Bu testlerle ilgili ayrıntılı bilgi için ;

https://www.zekisalar.com/gebelik-hakkinda-hersey/ikili-test-uclu-test-amniyosentez-genetik-hastaliklar

Bizler klinik olarak ikili test yapsakta hastalarımıza üçlü test ya da dörtlü testi yapmayı tercih ediyoruz. Bunun belli başlı nedeni ikili testin bebekte omurga ve sinir sistemi ile bazı bozuklukları araştırmıyor olması.

Diğer yandan üçlü test, uzun yıllardır uzun yıllardır ülkemizde yapıldığı için çoğu zaman dörtlü teste tercih etmekteyiz.

Bu haftada bebek yaklaşık 15-18 cm boyunda ve 180-200 gr ağırlığındadır. Ultrasonda hareketlerinin belirginleştiği, sertleştiği gözlenir.

Annedeki değişiklikler;

Bu haftalarda midede ekşime ve yanma yakınmaları olabilir.

Reflu denen bu rahatsızlığın önlenmesinde;

-kafein acı ekşi yağlı gıdaların tüketilmemesi,

-yemek sonrası uzanılmaması,

-gece yatmadan 1-2 saat önce süt meyve suyu gibi sıvı gıdaların tüketilmemesi önemlidir.

-Gerekli olursa ilaç tedavi verilir.

BİR YORUM YAZ

YORUMLAR - 6 YORUM

 1. Hatice Serençelik dedi ki:

  Özür dileyerek, ayrıca gün itibarı ile 17+4 olup; dörtlü test için kan verdiğim de 16+5 idim.

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Yanitlandı

 2. Hatice Serençelik dedi ki:

  merhaba hocam, dün akşamki doğum hazırlık kursunda dinleme şansı elde etmiştim. Yapılmasi gereken testlerden de bahsetmiştiniz ve de bugün benim dörtlü testim tr 21 riski 1.885 yaş (37) riski 1.273 nöral tüp defekt 1.30 trisomy 18 1.67 ile artan risk bilgileri ile sonuçlandı. Bunun üzerine istenen nifty testi için alınan kanın, yurt dışına gönderilerek araştırıldığıydı; danışmak istediğim ise artık Türkiye de bu işi yapan labaratuvarlar var mı; güvenilirlik konusunda tercihiniz dahilinde olan bir yer var mı!?? Ayrıca anlayışınıza sığınarak yüksek olan endişe halimin durum karşısında artması anlamlı ve gerekli mi? Teşekkür eder; kolaylıklar dilerim!

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Merhaba, yaşınız 37 ise nifty test yapılması mantıklı. TC de yeni merkezler aciliyor ama yeterli hastaları olmadı henuz . Almanya amerika gibi yüksek deneyimi olan merkezleri tercih edelim

 3. Tuce dedi ki:

  17 haftalik hamileyim kizim olacak ve dün sırt üstü düştüm bi kanamam falan olmadı iyiyim ama bebegime birşey olmamıştır inşallah korkuyorum hocam

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Ultrason ile bebeği ve plasentayı kontrol etmek gerekiyor