28 Ocak 2015
1.786 okunma
4
11. Hafta

11. Hafta

Rahim Ağzı Yetmezliği


Bu haftadan başlayarak gebeliğin en kritik dönemi olan organ gelişimi tamamlanır. Bundan sonraki 30 haftalık süreçte ilk 10 haftada oluşan organlar gelişecek ve olgunlaşacaktır.

Bebeğin boyu yaklaşık 30-50 mmdir.

Fetusun gözleri kapalıdır ve bu göz kapaklarının altında iris tabakası olgunlaşmasına devem etmektedir.

Böbreklerde idrar üretimi başlar. Bebek amniyon sıvısı denilen bir sıvı içinde yüzmektedir. Bu sıvının büyük kısmı kendi ürettiği idrardan oluşmaktadır.

Parmakları birbirinden ayrılmaya başlar.

Saç ve tırnak oluşumu başlamak üzeredir.

 

Annedeki değişiklikler;

Rahim büyük bir portakal büyüklüğündedir. Bu durum , sık idrara çıkmaya neden olabilir.

Bulantılar azaldığından iştahta bir artış görülür.

Genital akıntılarda artış görülebilir. Beyaz, krem renkli kokusuz akıntılar normaldir. Yeşil kahverengi köpüklü kötü kokulu akıntı varsa beraberinde yanma ağrı kaşıntı mevcutsa doktorunuza danışmanız gereklidir.

Bu haftadan itibaren biz kadın doğum uzmanlarının aklında 2 önemli soru vardır. Bazı incelemelerle bu 2 soruya yanıt aranır. Bu sorular;

Rahim ağzı yetmezliği varmı?

Bebekte doğumsal kalp hastalığı varmı? Down sendromu ( mongolizm ) dediğimiz zihinsel engelli olma riski mevcut mu?

Geç dönemde görülen düşükler;

Sıklıkla gebelikte görülen düşükler gebeliğin 10 haftasından önce görülür. Bu haftadan sonra görülen düşükler “ geç dönem düşükler “ olarak adlandırılır. Ağrısız bir şekilde su kesesi açılır bebek rahim dışına atılır.

Nedeni rahim ağzı yetersizliğidir.

Tedavi; önlemeye yöneliktir. . Su kesesi açılmadan saptanan hastalara gebeliğin 12.14. haftasında “serklaj” adı verilen rahim ağzına dikiş konulur.

BİR YORUM YAZ

YORUMLAR - 4 YORUM

 1. Emrah dedi ki:

  Hocam merhaba biz 11 hafta 3 günlük bir gebelik söz konusu bize hastanede zeka testi yaptırmamız söylendi ve bizde yaptık sonuçlar şu doğrultuda>Trisomy13/18+NT 1:3612 dir CRL ölçümü:45,9 Nuchaltranslucency MOM 1,09 dur fb-hCG ise 20,9 ng/ml düzeltilmiş mom 0,39 PAPP-A 1,01 mlU/ml düzeltilmiş mom 0,37 bu konu hakkında bilgi verebilir misiniz?

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   İnternet üzerinden test değerlendirmek doğru değildir anlayışınız için teşekkür ederim

 2. Yasar dedi ki:

  Doktor bey daha öncede yazdiydim adetim günü dündü hala adetim gelmedi goguslerim çok sızlıyor ve adetim hiç geçirmez düzenli oluyorum acaba hamile olabilirmiyim