28 Ocak 2015
2.447 okunma
10. Hafta

10. Hafta

Gebeliğin dörtte biri bitti bile!

Bu haftanın sonunda bebeğin boyu 27-35 mm civarındadır. Tıbbi olarak bu güne kadar embriyo olarak tanımlanan bebek bu haftadan sonra fetüs olarak adlandırılır.

Bu dönemde dirsek, diz ve parmakların gelişimi başlar.

Ağız ve kulak oluşumu tamamlanır. Göz kapakları kapalıdır. Bu durum 26-27. haftaya kadar devam eder.

Akciğer, safra kesesi, mide, bağırsaklar ve pankreas gelişimini sürdürür. Kalp gelişimi tamamlanmak üzeredir. Beyin hızla geliştiği için ultrasonda vücudun yarısı baş kısmından oluşur gibi gözükür. Bebek artık su kesesi içinde hareket etmeye başlar. Ancak bu hareketler henüz anne tarafından hissedilemez.

Genital bölge gelişimi başlar . Kız bebeklerde klitoris, erkek bebeklerde penis gelişimi nedeni ile her iki cinsiyette ultrasonda yanlışlıkla erkek bebek olarak algılanabilir.

 

Annedeki Değişiklikler;

Bu dönemlerde anne adayının duygu durumunda dalgalanmalar çok sık görülür. Alınganlık, hassasiyet, kolay sinirlenme, tahammülsüzlük, ağlama periyotları hatta depresyon bu haftalarda görülebilir. Bir hastamızın, televizyondaki bir belgeselde ayıların somon balıklarını avlamasını hıçkıra hıçkıra ağlayarak izlediğini söylemesi durumun kimi zaman ne kadar trajikomik olabileceğine iyi bir örnektir. Bu haftalardan itibaren kalsiyum ihtiyacı artacağı için yağsız süt, yoğurt peynir tüketimi arttırılmalıdır. Bacak ve göğüs çevresindeki damarlarda koyulaşma ve belirginleşme gözlenebilir.

Bulantı ve kusmaların azalması ile kilo da artış başlayabilir. Kimi zaman bulantı kusmalar azalmadan devam edebilir.
GEBELİĞİN 10. HAFTASINDA MEYDANA GELENLER – VİDEO

BİR YORUM YAZ

YORUMLAR - 12 YORUM

 1. Gamze dedi ki:

  Zeki bey instgramda bazi doktorlar ultrason fotoğrafı ile cinsiyeti soyluyolar acaba sizde oyle yapabilirmisiniz daha 10. Haftadayimm ve sabirsizlaniyorm lutfenn yardimci olun :)))

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Ben göremem. Bu konuda yardımcı olmadığım için afedersiniz

 2. ruken dedi ki:

  iyi günler hocam ben 10 haftalık 4günlük hamileyim akıntım oluyor

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Progesteron düzeyi ölçümü ve ultrason ile rahim ağzı uzunluğuna bakılması gerekiyor

 3. Altndl dedi ki:

  10+6 hamileyim bu ara koyu kıvamlı akıntı oluyor ve bazen beyaz krem gibi yapıda pıhtı gibi bazende açık kahve tonunda oluyor nedeni ne olabilir ara ara kasik agrimlarim hamileliğin başından beri oluyordu hala da devam ediyor ama şiddetli değil çok hafif 6 haftalikken doktorum kese etrafında kanama alanı var demişti ve progestan kullandım 9 haftalikken muayene oldum ve su an iyi olduğunu soylemisti tehlikeli bi durum var midir bu akıntı neden kaynaklı olabilir ?

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Progesteron tedavisine 12-13 haftaya kadar devam edebilirsiniz

 4. ozlem dedi ki:

  hocam 10 hafta +2 gunluk gebeyim bugun biseyden dolayi korktum ve o esnada karnimin sag ust kısmında pıt pit pıt diye kalp atışına benzer bisey duydum ve sonra o kısım biraz setlesti ve sag kasigim biraz ağrıdı sizce bu bebegin kal atışı olabilir mi veya olumsuz bisey olabilir mi

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Sizin nabzınızdır. Bebek değildir.

 5. asya dedi ki:

  Doktor bey bir tanıdığım 2 yıl adet görmedi. Ama şimdi 10 haftalık gebe. Son çocuğuyla gebeliği arasında 15 yıl var. Zaman zaman sancı ve kanaması Oluyor. Kanamanın nedeni ne olabilir?

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Adet düzensizliği nedenleri yazımızda yer almakta. Okumak için tıklayın ;
   https://www.zekisalar.com/kadin-hastaliklari-jinekoloji/adet-duzensizligi/

   1. ruken dedi ki:

    iyi günler hocam ben 10 haftalık 4günlük hamileyim akıntım oluyor

    1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

     Mükerrer soru