Anasayfa > Gebe Kalamama (İnfertilite) > Tüp bebekte en çok merak edilenler
04 Şubat 2015
6.633 okunma
0
Tüp bebekte en çok merak edilenler

Tüp bebekte en çok merak edilenler

Tüp bebek tedavisinin  yan etkileri, zararları, zorlukları: Tüp bebek Tedavisinin sağlık üzerine kalıcı bir etkisi yoktur. Tedavinin en büyük olumsuzluğu gebe kalamama sorunu yaşayan hastanın tedavinin başlaması ile gebe kalamama korkusunun artması ve bunun anksiyete stress  depresyon gibi ruhsal sorunlara neden olmasıdır. Yaşanan bu durum hem genel sağlığı hemde tüp bebek başarısını olumsuz etkilemektedir. Yapılan iğne tedavileri ultrason kontrolleri yumurta toplama transfer işlemi mutlaka zahmetli bir süreçtir.  Harcanan zaman emek para ve en önemlisi umutlar cok değerlidir ancak bunlar herseyde değildir. Gebeliğin oluşması şüphesiz hepimizi hastalar kadar çok mutlu eder ancak istenilen sonucunda alınmaması durumunda hersey bitmiş değildir. Hiç birşey tedavi öncesinden daha kötü değildir. Tabi ki harcanan zaman ve para önemlidir. Ama yerine bir şekilde konabilir. Telafisi mümkündür. Bunları düşünerek yaşama küsmek depresyona girmek ve sağlığın kaybolmasının telafisi mümkün değildir. Tedavi sürecinde büyüklerin çevrenin büyük baskısı olması nedeniyle tedavinin herkesle paylaşılmaması daha doğru olacaktır. İstenilen sonuç elde edilmediğinde hastaların düşündüklerinden biri de yakın çevresine nasıl açıklama yapacağıdır. Aslında bu konu çiftin özelidir. Kimseyi ilgilendirmez. Yakın çevre büyüklerin üzüntüsünün en büyük nedeni de hastanın üzülmesidir. Bu kısır döngüye girmemek için tedavinin çok dillendirilip paylaşılmaması daha doğrudur. Diğer yandan ilaçlara bağlı vücutta nadiren değişiklikler olabilir. Bunlar şişkinlik sivilcelenme ödem ve nadiren alerjik durumlardır. Daha da nadir olarak ilacın dozuna bağlı olarak yumurtalıkların fazla uyarılması – karında sıvı birikmesi ( OHSS ) durumu karşımıza çıkabilir.  Eski zamanlarda yaşamı tehdit edebilen bu durum embriyo dondurma tekniklerinin ilerlemesi ile günümüzde çok nadir olarak ciddi boyutlara ulaşmaktadır. Hafif düzeyde yumurtalıkların aşırı uyarılması ozellıklle polikistik over hastalarında beklenen bir durumdur.

 

tüp bebek tedavisi, azospermi, tüp bebek merkezi istanbul

tüp bebek tedavisi, azospermi, tüp bebek merkezi istanbul

Tüp bebek tedavisinin aşamaları:

1.aşama:  çiftin değerlendirilmesi ve tedavinin belirlenmesi

Tüp bebek tedavisi herkes için farklıdır. Kişiye özel ilaç dozları ve tedavi yaklaşımları vardır.

 

2.aşama:  Tüp Bebek Tedavisinde Yumurta Gelişimi

Normalde bir bayanda her ay 1 yumurta gelişir.

Bu aşamada kullanılan hap iğne gibi tedavilerle birden fazla sayıda yumurta temini hedeflenir.

Yumurta sayısı cok azalmış hastalarda bu aşama kimi zaman uygulanmadan tek bir yumurtanın ilaçsız gelişmesi izlenir ve yumurta toplanır . Bu tedavi türüne Naturel Siklus adı verilir.

aşılama, asilama, kısırlık, hamile kalamayanlar, tüp bebek merkezi istanbul

tüp bebek merkezi istanbul

 

3. aşama  Gelişen yumurtaların kendiliğinden çatlamasının önlenmesi

Yumurtaların büyümesi esnasında korkulan konu daha toplayamadan yumurtaların çatlayıp gitmesidir.  Bu nedenle 2. bir ilaçta tedaviye çoğu zaman eklenir.

 

4.aşama   Tüp Bebek Tedavisinde Yumurta Toplama işlemi

Olgunlaşan yumurtalar en az 6 saat açlık süresi sonrası lokal anestezi ile ya da uyutularak vajinal ultrason eşliğinde toplanır.  Toplama işleminden ortalama 36 saat önce son bir iğne yapılması gerekir. Bu iğnenin zamanında yapılması önem taşır. Yumurta toplama esnasında yumurtaların üzeri kumulus  adı verilen bir manto ile kaplıdır. Embriyologlar yumurta işlemi esnasında üzeri manto ile kaplı yumurta sayısını bizlerle paylaşır. İşlem bittikten 2 saat sonra bu manto tabakası soyulur ve kaliteli yumurta sayısı o zaman belli olur. Diğer bir değişle toplanan yumurtaların tümü kaliteli olmayabilir. Bu üzerindeki kabuğun temizlenmesi sonrası belirlenebilir .

 

5. aşama Yumurta ve Sperm hücresinin birleştirilmesi

Mikroskop altında ya kendiliğinden (IVF) ya da embriyolog tarafından ( ICSI) bu hücreler birleştirilir.  İşlem başarılı geçerse EMBRİYO oluşur.

 

6. aşama  Embriyoların laboratuvar koşullarında büyütülmesi

Embriyolar koşullarına göre belli bir süre laboratuvarda büyütülürler. Belli bir olgunluğa erişmeleri durumunda anne rahmine yerleşmeleri gerekir. Bazı koşullarda anne vücudu buna hazır değilse embriyolar dondurulur 1 -2  ay sonra yerleştirme ( transfer ) işlemi yapılır.

 

7. aşama Embriyo transferi ( Anne Rahmine yerleştirme)

Ağrısız bir işlemdir. Ultrason yardımıyla bebek (ler)  anne rahmine yerleştirlir. Zor yanı idrara sıkışık olmak gerekir. İdrar torbası dolu iken bir hemşire ya da doktor ultrason ile karnınıza bastıracaktır. Genel olarak embriyo transferi yumurta toplamadan 3 ya da 5 gün sonra yapılır. Anne adayının durumuna göre 1 ya da 2 adet embriyo plastik bir katater ile rahme yerleştirilir. Görüldüğü üzere tüp bebek tedavisinde yumurta bir iğne ile yumurtalıklardan alınır ve plastik bir katater ile anne rahmine yerleştirilir. Kanalların ( tüplerin) olması olmaması açık olması önemli değildir.  Kanalların içi sıvı  dolu ise buna hidrosalpenks denilir.  Bu rahmin içine sıvı akısına sebep olarak tüp bebek başarısını azaltır.

 

8. Embriyoların Dondurulması:

Anne vücudu gebeliğe hazır değilse ya da fazla sayı da embriyo elde edilmişse embriyolar donduralarak saklanabilir. Bu şekilde uzun yıllar sorunsuz olarak embriyolar saklanabilir.

 

Tüp bebek tedavisinin başarı başarısız oranı:

Tüp bebek tedavisinde başarıyı etkileyen durumlar: Çiftin özellikleri Uygulanan tedavi Laboratuvarın durumu   Başarı da en önemli unsur çiftin özellikleridir. Anne adayının yaşı yumurtalıklarının durumu hormonal sorunları rahimde var olan sorunlar  erkekte sperm sayısı ve yapısal durumu ilk akla gelenlerdir. Bunların içinde en ön plana Anne adayının yaşı çıkmaktadır. 35 yaş sonrası yumurta kalitesi bozulmaya başlar. 4o lı yaşlar sonrası tüp bebek başarısı düşme belirginleşir. Ancak  istisnalar olabilir.

 

Tüp bebek tedavisinin maliyeti nedir:

Ülkemiz dünya standartlarında kaliteli hizmet veren merkezlere sahiptir. Yurtdısına göre tedavi cok daha ucuzdur. Maaliyet 2 kısımdan oluşur; merkeze ödenen ücret ve ilaç ücreti Merkezden merkeze maliyetler farklılık göstermektedir. Hastalar SGK anlaşmalı merkezleri tercih edebilmektedir. Ne var ki talep edilen fark ücretleri nedeni ile çoğu zaman SGK nın ücrete büyük bir katkısı olmamaktadır.

 

tüp bebek tedavisinin süresi: Kısa protokolde tedavi 10 -15 gün sürer Naturel siklus tedavilerinde ya da 4o yaş üzerinde tedavi 10 günden kısa sürebilir. Polikistik over hastalığında 20 güne kadar uzayabilir. Uzun protokolde tedaviye önceki adetin 21. günü başlanır adetle yumurta geliştirici ilaçlara  başlanır  Toplamda 20-25 gün kadar sürer Embriyo havuzu yapılan hastalarda tedavi 3-4 ay sürebilir.

 

Tüp bebek tedavisinin şartları: Resmi nikah birinci koşuldur. Bundan sonra sağlık koşulları önem taşır. Bulasıcı hastalıkların varlığı (AIDS gibi )  tedavi için engel olusturabilir tüp bebek yönteminin faydalı olmayacağı saptanan hastalara tedavi başlanmamalıdır.

 

Tüp bebek tedavisinde sigara:

Sigara mümkünse tedaviden aylar önce birakılmalıdır. Hem yumurta hem de sperm üzerine olumsuz etkileri gösterilmiştir. Özellikle 40 yas üzeri ya da erken menopoz riski olan hastlarda sigara son derece zararlıdır.

 

Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar:

5 grup ilaç kullanılır:

1. Yumurta geliştirici ilaçlar: GonalF, puregon menogon menopur fostimon femara klomen senophen elonva

2. Yumurta çatlamasını önleyici ilaçlar: Lucrin, Orgalutran, Cetrotide

3. Yumurta olgunlaştırıcı ilaçlar: Pregnyl , Ovitrelle, Decapeptyl

4. Transfer sonrası ilaçlar: Crinonejel progestan proluton progynex aspirin cleaxan oxapar

5.Vitaminler: Folik asit , muıltivitamin, Vitamin D , omega 3

 

 

tüp bebek tedavisinde ikinci deneme:

tüp bebek tedavisinden sonra adet görme:

Tüp Bebek Tedavisi sonrası lekelenme kanama:

Tüp Bebek tedavisinde diyet nasıl olmalı?   ne yemeli?

Tüp bebek tedavisinde ananas:

tüp bebek tedavisinde yumurtalar kaçıncı gün toplanır:

tüp bebek tedavisinde lazer epilasyon, ağda :

tüp bebek tedavisinde idrar yolu enfeksiyonu:

tüp bebek tedavisi ne zaman başlar:

tüp bebek tedavisi nasıl oluyor:

tüp bebek tedavisi olanlar:

tüp bebek tedavisi yumurta gelişimi:

tüp bebek tedavisi yumurta sayısı:

tüp bebek tedavisi yumurta rezervini azaltır mı:

tüp bebek tedavisinde yumurta büyüklüğü :

tüp bebek tedavisinde yumurta kalitesi:

tüp bebek tedavisinde yumurta sayısı kaç olmalıdır:

tüp bebek tedaivisinde yumurta gelişmemesi:

Tüp bebek tedavisinde erkekten sperm nasıl alınır:

tüp bebek tedaivisi sperm sayısı:

tüp bebek tedavisinde sperm ne zaman alınır,

tüp bebek tedavisinde sperm perhizi,

tüp bebek tedavisinde spermin önemi,

tüp bebek tedaivisinde sperm kaç günlük olmalı

Embriyo havuzu tedavisi:

Embriyoların Dondurulması:

Yumurtaların ve Spermlerin Dondurulması:

Dr Zeki SALAR Memorial  Hastanesi İstanbul Tüp Bebek Merkezi

BİR YORUM YAZ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.