Anasayfa > Gebe Kalamama (İnfertilite) > İnfertilite Nedir?
21 Mart 2012
906 okunma
İnfertilite Nedir?

İnfertilite Nedir?

İnfertilite  nedir?

Tanım olarak 1 yıl içerisinde düzenli birlikteliğe rağmen gebe kalamama anlamına gelir.

Maalesef  türkçe karşılığı “kısırlık” olsa da kanımızca bu kelime daha çaresiz daha negatif bir tabloyu yansıttığı için “gebe kalamama” tanımlaması günümüzde daha yerinde olacaktır. Çünkü günümüzde genetik ve embriyoloji bilim alanlarındaki ilerlemeler sayesinde bebek isteyen birçok çift anne – baba olabilmektedirler.

Konunun diğer boyutu olarak, uzun yıllar önce büyük ekonomik yük getiren tedaviler günümüzde çoğu çift için makul seviyelere gerilemiştir.

Gebe kalamama konusuna girmeden önce düzenli birliktelik kavramı ve normal koşullardaki gebelik şanslarından söz etmek yerinde olacaktır.

 

Düzenli birliktelik nedir?

Sağlıklı bir çiftin anne baba olması için haftada en az 1 kez cinsel birliktelik yaşaması halinde düzenli birliktelikten söz edilebilir.Ancak ortalama  haftada 2-3 kez birliktelik gebelik olasılığını belirgin olarak arttırır.  Eşlerden birinin seyahat, iş birtakm sağlık sorunları nedeniyle düzenli birlikteliğin olmadığı durumlarda bebek sahibi olma olasılığı da azalacaktır. 

 

Normal sağlıklı bir çiftte gebelik şansı ne kadardır?

1 aylık düzenli ilişki sonrası gebe kalma oranı yaklaşık %25’tir.

6 ayda %65 gebelik beklenir.

Bu oran 12 ayın sonunda  %88-90’a çıkmaktadır.

Diğer bir deyişle sağlıklı düzenli cinsel yaşamı olan 10 çiftten 9’u 1 yılın sonunda anne – baba adayı olacaktır.

Bu nedenle bir çiftte bebek sahibi olmakla ilgili bir problem olduğunu söylemek ve araştırmaya geçmek için 1 yıl beklemek yerinde olacaktır.

Ancak unutulmaması gereken bir husus vardır. 35 yaş kuşağında yumurtalıkların kapasitesi hızla azalmaya geçtiği için bu yaş kuşağında olan anne adaylarında, 6 ay içerisinde gebelik oluşmamışsa basit testlerle araştırmaya başlayarak zaman kaybının önüne geçilmiş olur

Hangi hallerde infertilitenin araştırılması için 1 yıl beklenmemelidir?

Ailede erken menopoz öyküsü  olanlar ,

Yumurtalıklarından biri  ameliyatla alınanlar

Adet gecikmeleri olan özellikle 45 günden fazla gecikme yaşayanlar

Adet göremeyenler

Ailede bebek sahibi güçlüğü olan 1. derece akrabası olanlar

Herhangi bir kanser tanısı ile kemoterapi ya da radyoterapi alacak olanlar

Cinsel birlikteliğin mümkün olmadığı  durumlar ( vajinusmus, çok ağrılı cinsel birliktelik, erkekte sertleşme  sorunları)

İnmemiş testis ameliyatı geçirmiş olan erkekler,

Erişkin dönemde kabakulak geçiren erkekler

Günde 1 paketten fazla sigara tüketen çiftler..

 

                        Dr Zeki SALAR, Memorial Hastanesi Kadın H Doğum ve Tüp Bebek Merkezi,  istanbul Antalya

BİR YORUM YAZ

YORUMLAR - 12 YORUM

 1. nurtennn dedi ki:

  Merhaba, 1bucuk yildir bebegimiz olmuyor. 25 yasindayim. Esimin testleri normal.hsg temiz. En son hormon tahlillerim prolaktin:9.48 e2:49 tsh:3,36 fsh:5,95 lh:6,08 Bu arada 4 aydir gunde 2klomen kullaniyorum.20 mm civari 2 yumurtam olusuyor ama sonuc negatif..yumurtlama takibimde yapildi.vajinal muayeneninde normal oldugu soylendi.Hormonlarda problem yok deniliyor sizce var mi. Bu asamada asilama tavsiye edermisiniz?

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Bu soruya cevap vermiştim

 2. Bgm dedi ki:

  Hocam merhaba bi konuda yardim almak istiyorum biz bebek istiyoruz fakat eşim 47 kromozomlu canlı sperm bulunmamaktaymış izmirdeki bir doktor malesef sizin çocuğunuz olmaz diye bize kapılarını kapattı acaba bunun tedavisi mümkün mü tedavi sonrasında bebek sahibi olabilirmiyiz bize yol gösterir misiniz

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Başka testlerde yapılması uygun olur. Bu haliyle Yurtdışında çözüm imkanı aranabilir.

 3. Ayse dedi ki:

  Ilginiz icin tesekkurler hocam…izninizle bisey daha danismak istiyorum 20li yaslarda kanser teshisi konuldu sonra ilik nakli oldu 9 yil oldu ancak yillardir adet olmuyor erken menpoz da denildi cocugun olmazda ancak birkac sene once kendiliginden adet seklinde olmasa da agriyla akinti geldi hasta dkpyla yine akinti seklindede olsa adet oluyor…. hastamiz suan 29 yasnda ve bekar birde psikolojil boyutu var tabi hocam biz nerden baslamaliyz olmaz diyerek kenara cekilmesini istemiyorm..

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Kemoterapi aldı ve erken menopoz varsa türkiye de tedavi imkanı olmayabilir

 4. ayse dedi ki:

  merhabalar hocam ılık naklı sonrası kadının bebegı olur mu bunu anlamak mumkun mudur ayrıca erken menopoz durumu var

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Erken menopoz varsa tedavi ile gebelik mümkün olabilir

 5. Zehra dedi ki:

  Hocam merhabalar ben 2 aydir regl olmuyorum idrar testlerimin negatf cikmasi sonucu kadin dogum uzmanina gittim kan sonucum da negatf cikti ulturasonla bakti ve herhangi bir kist veya kitle goremedigini ancak ovulasyon yumurtasini gördüğünü soyledi baskada bilgi vermedi sizin bir fikriniz varmi insulin direncim yüksek oldugu icin ilac kullaniyordum hamilelik suphesiyle birakmistim ve dr danisarak yeniden basladm 2 gündür akintimda cok ince kan görüyorum ve kasiklarimda bi agri var ama tam anlamiyla regl olmadim lutfen yardimci olun

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Ultrason değerlendirme ve kan testleri yapmak gerekiyor

 6. Nuray dedi ki:

  Merhaba hocam, ben laparoskopi ve aynı zamanda hiperoskopi ameliyatı oldum ama sadece tek yumurtam saglikli ve cyclo progynova kullaniyrm 2 kere kimyasal gebelik yaşadım sizce tüp bebek tedavisi görmeden hamile kalabilir miyim?

  1. Op.Dr.Zeki SALAR Op.Dr.Zeki SALAR dedi ki:

   Öncelikle bir rahim filmi ile Son durumu değerlendirmek gerekir