Tüp Bebek Nedir?

Tüp bebek tedavisi bebek istemi olan çiftlerde uygulanabilen diğer bir yöntemdir.

Tıbbi olarak  IVF ( in vitro fertilizasyon)  şeklinde adlandırılır. IUI ( aşılama) yöntemine göre daha yüksek bir başarı şansına sahip olsa da her zaman gebelik imkanı sağlamayabilir.

Aşılama işleminde sperm ile yumurta hücresinin tüp(kanal) içerisinde karşılaşması ve spermin yumurta ile birleşerek döllenmenin oluşması şansa bağlı, kendiliğinden doğal olarak gerçekmekte iken tüp bebek tedavisinde bu işlem mikroskop altında laboratuarda gerçekleştirilir. Ancak yine de en iyi koşullarda, en iyi merkezlerde dahi başarı %50 leri geçmemektedir.

Yeterli sayıda yumurta üreten ve 39 yaşından küçük yaştaki 10 kadın tüp bebek tedavisine başlasa 3 kez tüp bebek denemesi sonrası 8’i hamile kalabilir. Bunun anlamı 3 tüp bebek denemesi sonrası %80-90 gebeliğin mümkün olmasıdır.

Buna karşılık 39 yaşından büyük kadınlarda özellikle yumurtalık rezervinin azaldığı durumlarda bu oran 10 kadından 2- 3 e kadar azalır.

Aşılama tedavisinden diğer farkları tüp bebek tedavisi  daha çok emek, zaman, zahmet ve maliyet gerektirmesidir.

Tüp bebek tedavisinde de  başarı, aşılama da olduğu gibi anne adayının yaşına ve yumurtalıklardaki yumurtaların sayısına ve spermin kalitesi ile ilgilidir. Aşılamadan farklı olarak tüplerin açık olma zorunluluğu yoktur. Rahim içinde ve duvarlarında da sorun olmamalı hormonal sorun varsa tedaviye başlanmadan önce giderilmelidir.

 

Tüp Bebek tedavisi kişiye özeldir.  Gerek tedavi için uygulanacak ilaçlar, hangi tedavi protokolunun uygun oldugu , ilaçların dozu, embriyo transferinin kaçıncı gün yapılacağı kişiden kişiye değişiklik gösterir.  Bu nedenle hasta çok iyi dinlenmeli, muayene edilmeli, değerlendirilmelidir.

Diğer deyişle tüp bebek uzmanı, hastasını iyi okumalı, dersine iyi çalışmalıdır.

Bizler, tüp bebek tedavisine başlamadan önce anne ve baba adayını tüm yönleriyle değerlendiriyor, tedavi başarısını olumsuz etkieyecek tüm faktörleri  baştan araştırıyor, tedaviye başladıktan sonra ya da bitiminde hastamızın karşısına geçip birde bu testi yapalım bir de şu incelemeyi yapalım dememeyi tercih ediyoruz. Biliyoruz ki tüp bebek süreci  zahmetli strssli yıpratıcı bir süreçtir. Hastamız gereken tüm incelemelerin yapıldığını bilirse, gerekli tüm bilgilendirilmeler kendisi sormadan yapılırsa kendisini daha güvende hisseder. Bu durum mutlaka stressi azaltacak tedavide başarıyı olumlu etkileyecektir.

Tedavi şekli, kullanılacak ilaçlar, dozları nasıl belirlenir?

Tedavi de tek bir uygulama ( protokol) , standart bir ilaç dozu yoktur.  Bunların belirlenmesinde aşağıdaki faktörler belirleyicidir;

anne adayının yaşı,

kilosu,

kaç yıldır evli olduğu,

önceden gebeliklerinin olup olmaması,

önceden gördüğü tedaviler, ilaç dozları

geçirdiği ameliyatlar, küretajlar,

mevcut hastalıkları,

ailede erken menopoz olup olmaması,

ailede genetik hastalıklar,

adet düzeni

yumurtalıkların durumu,

hormonal sorunlar,

rahimdeki sorunlar,

tüylenme artışı, ciltte yağlanma mevcudiyeti,

çiftin zaman yada ekonomik sorunlarının olup olmaması,

erkeğe ait sperm sayısı, hareketliliği, yapısı

hekimin deneyimi

 

Tüp Bebek Tedavisi Ekip İşidir!

Bu ekipte anne adayı, baba adayı, hekim, embriyologlar, tüp bebek hemşireleri ve hasta danışmanları, psikologlar yer alır.  Umutlar kırılmadan, büyük beklentiye girmeden, karamsarlığa düşmeden sabırla ilerlemek gerekir.  Bu, kolay bir iş değildir. 

Özellikle türk toplum ve aile yapısı, çocuk sahibi olma konusunda bilmeden, istemeden çiftlere psikolojik baskı yapmaktadır. Özellikle büyükler  ve yakın çevre çiftin özel yaşamına çok ilgilidir. 

“Ne zaman çocuğunuz olacak?, torunumu ne zaman kucağıma alacağım?,  artık çocuk yapma zamanınız geldi!, yoksa bir sorun mu var?, sorun kimde?” tarzında sorular,  çiftte büyük streslere neden olmaktadır. Kesinlikle çok yanlış bununda ötesinde zararlıdır.

Bebek isteyen çiftler “özellikle beyler” aileleri ile,  arkadaşları ile herşeyi paylaşmamalı, bu konuda eşler birbirinin karar ve düşüncesine saygı göstermelidir.

Tedavinin doğru eksiksiz  tam ve zamanında yapılması bizler için oldukça önemlidir. Tedaviyi olumsuz etkileyecek bedensel ve ruhsal sorunların ortadan kaldırılması hedeflenmektedir.

Tedavide kullanılan ilaçları eşler kendileri uyguladıkları için ilaçların dozu uygulama şekli zamanı tekrar tekrar anlatılmaktadır.  Bitmekte olan ilaç tıbbı malzeme yada uygulama ile ilgili kuşku anlaşılmama durumu varsa hastaneden ayrılmadan sorunlar mutlaka çözülmelidir.

 

Tüp Bebekte tedavi aşamaları nelerdir?

 

Tedavi protokollerindeki farklılıklar ilaç dozlarındaki değişkenliklere rağmen temel olarak  tüp bebek tedavisi aşağıdaki aşamalardan oluşur;

 

1.Problemin saptanması ve çiftin değerlendirilmesi

 

2.  Çiftin bilgilendirilmesi ve tedavi planının oluşturulması

 

3. Yumurtalıkları uyarılması:

 

Yumurtalıkların uyarılmasındaki amaç elde edilebildiği kadar fazla yumurtanın elde edilmesidir. Tüp bebek tedavisinde farklı ilaç şemaları kullanılmakla birlikte genelde bu şemalar birbirine benzerdir.
Âdetin başlangıcında ilk 3 gün içinde ,sabah saatlerinde  tüp bebek merkezinde ultrasonografi (USG) incelemesi ve kan ölçümü yapılır.

Tedaviye başlamak için;

Kan estradiol düzeyi 60 pg/ml’in altında olmalı,

rahim içi kalınlık 5 mm’nin altında olmalı,

her iki yumurtalıkta çapı 10 mm’den büyük follikülün olmaması gereklidir.

 

Uygulanan protokoller:

1)Kısa ( Antagonist ) Protokol:

yumurtaların uyarılması-> yumurtalık kontrolü sağlanması -> olgunlaştırma-> toplama-> döllenme -> transfer

 

 

Uygun şartlar oluşmuş ise günlük yumurta gelirtirici ilaçlara (Gonal-F, Puregon, Merional, Menogon, Menapur veya Fostimon) başlanır.  Cilt altına uygulanan bu  iğnelere adet kanamasının ikinci ya da üçüncü günü başlanılmakta ve iğne kullanım süresi ortalama 9-11 gün sürmektedir.

Tedavi altındaki bayana iğneleri kendi kendine yapması tüp bebek ekibi tarafından öğretilmektedir.

Aralıklı olarak  USG ile folliküllerin gelişimi takip edilir ve  kanda  hormon düzeylerine  bakılır.  Kontroller sabah saatlerinde yapılır. İlaç dozları hekim tarafından düzenlenir. Bir sonraki kontrolün ne zaman yapılacağı bilgisi aileye verilir. Bu kontrollere baba adayı katılmayabilir.

 Kısa protokokol (antagonist protokolü)  başlanmışsa yumurta kisti çapı 11 mm’e ulaşınca .  antagonist ilaç (Cetrotide veya Orgalutron)  tedaviye eklenir. Bu ilaçlara da diğer ilaçlar gibi günlük devam etmek gerekir. İlaç biterse doktora danışmadan bırakılmamalıdır . 

Antogonist ilaçlar genellikle 12:00 -14:00 saatleri arasında  yumurta geliştirici ilaçlar 16:00- 18:00 saatleri arasında uygulanmalıdır.

 

2) Uzun ( Agonist) Protokol: 

 yumurtalık kontrolü sağlanması -> yumurtaların uyarılması-> olgunlaştırma-> toplama-> döllenme -> transfer

 

Bu protokolde  agonist enjeksiyonuna (Lucrin vb.) adetin 21. gunu başlanır. Sonraki adetın başlamasından sonra yumurta geliştirici tedavi başlanır. Bu süreçte de Lucrin tedavisine  devam edilir..

 

3)Flare up protokol

Daha çok yumurta sayısı azalmış diğer protokollere yanıt vermeyen hastalarda tercih edilir.

 

 

4)Naturel Siklus- Modifiye natürel siklus:

Bu protokolde hedef az sayıda ancak daha kaliteli yumurta elde etmektir.  yumurta sayısı azalmış diğer protokollere yanıt vermeyen hastalarda tercih edilir.

 

Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar:

Yumurta geliştirici ilaçlar: puregon, gonal F , menogon, menapur, fostimon, klomen, merional

Yumurtalık baskılayıcı ilaçlar: lucrin, cetrotide, orgalutran, nazal spreyler

Çatlatıcı / olgunlaştırma ilaçları: ovitrelle , pregnyl

Anne rahmine tutunmayı kolaylaştırıcı ilaçlar: crinone jel progestan  proluton proginex

Diğer ilaçlar:

Biesteron: yumurta rezervinin azaldığı durumlarda destek amaçlı verilebilir

Estrofem: rahim zarı kalınlaşmasına katkı sağlar

Cleaxan, Oksapar: tekrarlayan gebelik kaybı veya tekrarlayan tüp bebek başarısızlığında gerekli ise verilir

Dostinex: yumurtalıkların aşırı uyarılmasının önlenmesinde kullanılır

Atacand, Enapril: yumurtalıkların aşırı uyarılmasının önlenmesinde kullanılır

Vitaminler: destek tedavilerdir.

 

İLAÇLARIN KULLANIMINI, DOZUNU, UYGULAMA ŞEKLİNİ, HANGİ SAATTE ALMANIZ GEREKTİĞİNİ, NE KADAR SÜRE DEVAM EDECEĞİNİZİ MUTLAKA İYİCE ÖĞRENİNİZ. İLAÇLARIN EKSİK YANLIŞ KULLANIMI İLE ÇOK SIK KARŞI KARŞIYA KALIYORUZ!!!

 

4.Yumurtaların olgunlaştırılması

Her iki yumurtalıkta 3’ten fazla follikül 17 mm ve üstü çapına ulaşmış ise olgunlaştırıcı son bir iğne olan hCG hormonu yapılır (pregnyl ya da ovitrelle).

Bu iğne yapılacağı gün doktor tarafından aksi söylenmemişse antagonist ilaç( Cetrotide, orgalutran) yapılmalıdır, yumurta geliştirici iğne (Gonal-F, Puregon, Merional, Menogon, Menapur veya Fostimon)  yapılmamalıdır.  Bu iğnenin yapılış saatinden 36 saat sonra yumurtaların toplanması planlanır. Bu iğnenin belirtilen saatte yapılması / yaptırılmasına özen gösterilmelidir. Yaptırma saatinde esneklik bulunmamaktadır.

 

 

 

 

 

 

 antalya_tup_bebek

 

Tüp bebek tedavisinde iğne tedavisinin hasta tarafından uygulanması

 

İlaçların saklanması:

İlaçlar buzdolabını yumurta konulan bölmesinde saklanmalıdır. İlaçların son kullanım tarihini mutlaka kontrol ediniz. Son kullanma tarihine kadar genellikle sorunsuz olarak buzdolabında saklayabilirsiniz.

 

 

5. Tüp Bebek Tedavisinde Yumurta Toplama

Olgunlaştırma  iğnesinin( ovitrelle, pregnyl) yapılmasından 36 saat sonra (genellikle sabah) yumurta toplama işlemi yapılır.

Yumurtaların toplanması için anne adayı hastaneye aç gelmelidir (4 saat bir şey içmeden ve 8 saat bir şey yemeden). Yumurta toplama günü, eğer TESE ya da mikro – TESE gibi cerrahi işlemler ile sperm elde edilmeyecek ise baba adayının aç olması gerekmemektedir. Yumurta toplama günü baba adayından meni örneği alınarak dölleme işlemi için sperm hücresi elde edilecektir. Bu amaçla baba adayının kaç günlük cinsel perhize ihtiyacı olacağı bilgisi tüp bebek ekibi tarafından aileye bildirilecektir

Yumurta toplama işlemi yaklaşık 20-30 dakika süren bir işlemdir.

Genel anestezi veya lokal anestezi kullanılarak yapılabilir.

İşlem  vajinanın temizlenmesi ile başlar. Alttan yapılan USG probuna eklenmiş olan küçük bir iğne ile yumurtalığa girilir ve yumurtalar tek tek toplanır. Toplanan yumurtalar hiç bekletilmeden tüp bebek laboratuvarındaki embriyologa verilir. İşlem bittikten sonra kanama kontrolü yapılır.

1-2 saat dinlenmeden sonra hasta evine gönderilir. Genel anestezi alınmış ise 2-3 saat sonra  sıvı gıdalara başlanır. Gıda kısıtlaması yoktur. Duş alınabilinir.  Cinsel ilişki olmamalıdır.

İşlem sonrası  aşırı vajinal kanama, idrar yapamama, titreme, ateş, karında aşırı şişlik, gaz çıkaramama, bulantı kusma, karında aşırı geçmeyen ağrı, çarpınıt, soğuk terleme, fenalaşma  gibi durumlarda doktorunuza haber vermelisiniz.

 

 

6. Laboratuvarda yumurta ile spermin döllenmesi

Toplanmış yumurtalar   6 saat içerisinde baba adayından  alınan spermler ile döllenir. Dölleme işlemi mikroskop altında yapılır.  Sperm hücrelerinin durumuna göre ya klasik inseminasyon ya da mikroenjeksiyon ile dölleme işlemi gerçekleştirilir. Son yıllarda yapısal olarak en düzgün ve sağlıklı sperm hücrelerini seçmek için, IMSI olarak tanımlanan ve sperm hücrelerini 6000 kez büyüterek seçen dölleme tekniği geliştirilmiştir.  Mikroenjeksiyon tekniğinde Yumurtanın içerisine sperm çok ince bir iğne ile bırakılır.

 

 tup_bebek2

 

7. Embriyoların laboratuar ortamında gelişimleri:

Dölleme işleminden bir gün sonra yumurtalar kontrol edilir ve döllenip döllenmediklerine bakılır. Bu aşamada laboratuar ekibi aileyi arayarak kaç yumurtanın döllendiği ve transferin hangi gün gerçekleştirileceği bilgisini verirler.

Embriyolar laboratuarda inkübatör adı verilen cihazlarda saklanır ve gelişimleri takip edilir.

Bu süreç 3-5 günlük bir periyodu kapsar

 

Embriyo seçimi

Rahim içerisine yerleştirilecek olan embriyo veya embriyoların seçimi laboratuvar ekibi, doktorunuz ve sizin olduğunuz bir görüşme ile belirlenir.

Sizin gebe kalabilmenizi sağlayacak en iyi embriyo veya embriyolar seçilir.

Uygun şartlar var ise dondurulacak olan embriyolar da belirlenir.

 

8. Tüp bebek tedavisinde transfer – Embriyonun rahim içine yerleştirilmesi

Döllenmenin 3. gününde veya uygun embriyo durumunda embriyolar  5. gününde rahime bırakılır.

Toplama gibi genel anestezi veya lokal anestezi gerektirmez.

Embriyo transferi için ailenin çağrıldığı gün, çift  hastanede 3–4 saat zaman geçirecektir.

O gün içerisinde transferin mutlak suretle yapılması gereken belirli bir zaman dilimi bulunmamaktadır.

Transfer öncesinde anne adayının bir miktar idrarının olması yeterlidir

Çok önemli bir işlemdir. Embriyolar çok özel bir katater içine yüklenir. Bu kataterin rahim ağzından geçerek rahim içerisine yerleştirilmesi çok özenle yapılmalıdır.

Embriyonun rahime yerleştirilmesi deneyimli bir doktor tarafından yapılmalıdır.

Embriyonun rahim içerisine yerleştirilmesi mutlaka USG eşliğinde yapılmalıdır.

 İşlem sonrası dinlenmeye gerek yoktur.

Transferden sonra anne adayı yatağına alınır ve burada 1 saatlik dinlenme sonrası taburcu edilir.

Yürümenin, öksürmenin, arabaya ya da uçağa binmenin, tuvalette ıkınmanın, gülmenin, ağır bir nesne kaldırmanın, merdiven çıkmanın bebeklerin tutunması üzerine herhangi olumsuz bir etkisi yoktur.

 

O nedenle aile dilerse şehir içindeki ya da dışındaki evlerine aynı gün içerisinde seyahat edebilirler.

Taburcu olurken hastaneden ayrılmadan önce merkez görevlilerinden mutlaka yapılan tedavinin tıbbi özetini, mümkünse transfer edilen embriyoların resimlerini, kullanacağınız ilaçların kullanım şemalarını ve merkezin irtibat telefonlarını alınız.

 

Rahim içerisine bırakılan embriyo sayısı:

Pek çok Avrupa ülkesinde ve Avustralya’da bir hastaya transfer edilebilecek embriyo sayısını kısıtlayan yasal zorunluluklar mevcuttur.

Ülkemizdede bu tür bir yasa yürürlüktedir. Ülkemizde Sağlık Bakanlığı rahim içerisine bırakılan embriyoların sayısını denetlemekte ve bazı kurallar getirmektedir.

35 yaş altında 1. tüp bebek uygulamasında rahim içerisine en fazla 1 embriyo yerleştirilebilir. 2. uygulamada da 1 embriyo yerleştirilebilir. 2 kez tüp bebek başarısızlığı olur ise 2 embriyo yerleştirilebilir.

35 yaş üstünde ise en fazla 2 embriyo yerleştirilebilir.

Tartışmaya gerek olmadan tüm merkezler bu kurala uymak durumundadırlar.

 

 

 

9.Embriyo yerleştirme sonrası ilaç tedavisi

Embriyo yerleştirme sonrası gebelik testine kadar progesteron tedavisi verilir.

Bu tedavi iğne şeklinde veya vajinaya uygulanan jel şeklinde olabilir.

 

10. Tüp Bebek Tedavisinde Hamilelik Belirtileri  –  Gebelik testi –  Gebelik Hesaplama:

Embriyo transferinden 12 gün sonra kanda  B HCG adı verilen gebelik testine bakılır.

Bu bekleme döneminde ortaya çıkabilecek karın şişkinliği, nefes darlığı, şiddetli kasık ağrısı, bulantı – kusma, ateş, vajinal kanama gibi problemlerde merkez aranmalı ve bilgi alınmalıdır. Bu dönemde oluşabilecek hafif şiddetteki ağrılar için doktorunuzun önereceği ağrı kesiciler kullanılabilir.

 

 

 

Embriyo dondurma:

Bazı tedavi denemelerinde transfer edilmek üzere seçilen embriyoların dışında, geride az ya da çok sayıda embriyo kalabilmektedir. Bu geride kalan embriyolar eğer uygun kalite ve morfolojik özelliklere sahip iseler, dondurulup saklanarak ileride tekrar bir gebelik şansı için kullanılabilirler.

Embriyo dondurmanın birçok avantajı vardır. Taze tüp bebek uygulamasında gebe kalınamaz ise yumurtalıkları tekrar uyarmadan bazı basit ilaçlar kullanarak tekrar gebelik şansı sağlanabilir. Çoğul gebelik oranı azalır Geride kalan her embriyo dondurmak için uygun olmayabilir.

Ayrıca bir tedavi denemesinde embriyo dondurulamıyor olunması, o tedavi denemesi için herhangi bir olumsuzluğun göstergesi de değildir.

Türkiye’deki yönetmeliklere göre embriyolar, dondurulduktan sonra 5 yıl saklanabilmektedir ve kullanılmadıkları süre içerisinde, her yıl embriyoların saklanmasının devamına onay vermek için aile merkeze ulaşarak imza vermek durumundadır. 

5 yıl sonrasında anne-babanın birlikte onayları ile donmuş embriyolar imha edilir veya anne rahmine yerleştirilir.

 

 

Aşırı yumurta uyarılması durumu

Yumurtalıklar aşırı uyarıldığında yumurtalıklardan karın boşluğuna sıvı sızması olur ve karın şişmesi, bulantı-kusma, yemek yiyememe, nefes almada güçlük, aşırı kilo alma, idrar yapamama gibi durumlar gelişebilir.

Bu durumda mutlaka doktorunuza başvurunuz. Gerekli durumlularda hastaneye yatmak gerekebilir. Bazı durularda karın boşluğundan sıvı alınması gerekebilir.

Bazı durumlarda toplanan tüm yumurtalar sperm ile birleştirilerek tamamı dondurulur. Aşırı uyarılma sorunu ortadan kalkınca 1-2 ay sonra embriyo transferi gerçekleştirilebilir. Çünkü aşırılma uyarılma söz konusu oldu ise oluşan bir gebelik tabloyu daha da olumsuzlaştırabilir.

 

Tup bebek  tedavisinde cinsel ilişki:

Transferden sonraki günlerde  cinsel birlikteliğe engel bir durum yoktur.

 

Tüp bebek tedavisinde akıntı, tüp bebek tedavisinde kanama:

Transfer işlemi sonrası hafif kanlı akıntı olabilir.  İşlem sonrası progesteron içeren jel verilmişse  gri kahverengi parça parça akıntı görülebilir.  Ayrıca embriyonun rahme tutunması esnasında da pembe akıntı, kahverengi akıntı olablir. Normaldir.

Yogun kanama, Kıpkırmızı kanama olması halinde tedavi gördüğünüz merkeze bilgi veriniz.

Gebelik testine yakın günlerde adet kanaması başlarsa üzülmeyiniz. Panik yapmaynız. Olumlu olma olasılığı kadar olumsuzlukta karşımıza çıkabilir. Karamsar olmaynız. Bunun için acilen hastaneye başvurmanıza gerek yoktur.

Tabi ki olumsuz sonuçta  doktorunuzla mutlaka görüşmeniz gerektiğini  unutmayınız. Olumsuz da olsa nedenler ve neler yapılabileceği konusunda bilgi almalısınız.

 

Tüp bebek tedavisinde beslenme Tüp bebek tedavisinde alkol, ,tüp bebek tedavisinde sigara:

ilk öneri günde en az 2-3 litre olmak üzere bol sıvı tüketmek. Su tüketimi öncelikli olup kimyasal madde içermeyen sıvı gıdalarda tüketilebilir. Bitki çayları, maden suyu, ayran, süt, limonata, taze sıkılmış meyve suları uygun iken  kimyasal madde içeren içecekler, kola fanta hazır meyve suları, alkollu içecekler tercih edilmez .

Çay ve kahvenin aşırı tüketilmemesi iyi olacaktır. 1-2 bardak kahve ( türk veya nescafe) 3-4 bardak acık cay tuketılebilir.  Ihlamur, papatya cayları zararsız iken, aşırı adaçayı ve naneli çaylar tercih edilmez.

Protein ağırlıklı beslenme tercih edilmelidir. Omega 3 kaynağı olması nedeniyle haftada 1-2 kez balık tüketilmesi uygundur. Balık özellikle bugulama ve ızgara olarak tüketilirse daha iyi olur.

Bunun dışında süt ve süt ürünleri, dönüşümlü olarak kırmızı et ve beyaz et tüketimi de ihmal edilmemelidir.

C vitamini önemli olduğundan, bol sebze ve meyve tüketilmelidir. Kivi, ananas, muz faydalı meyvelerdir. Sebzelerin haşlama olarak tüketimi tercih edilmelidir. Kızartma şeklinde ürün tüketiminden kaçınılmalıdır.

Folik asit önemli olduğundan hem folik asit tabletleri alınarak, hemde folik asitten zengin fındık, ceviz, badem, yeşil yapraklı sebzeler, baklagillerde yeterli miktarda tüketilerek yeterli folik asit desteği yapılmalıdır. Folik asit bebeğin anne karnında gelişimi içinde önemli olduğundan, gebe kalındıktan sonra da bir süre folik asit desteğine devam edilmesi uygundur.

Yüksek tansiyon, şeker hastalığı gibi ek problemi olan hastalarında uygun diyetlerle beslenmeleri gerekmektedir

Sigara kullanımını kesinlikle tavsip etmiyoruz. Gerçekten yumurta kalitesine son derece olumsuz etkisi söz konusu. İdeali tedaviye başlanmadan sigara sorunun çözülmesi.  Sigaralı ortamlarda daha bulunulmaması tercih edilmelidir.

Alkol sosyal tüketimin ispatlanmış bir zararı yok. Ayda 1-2 kadeh şarap, bira isteniyorsa tüketilebilir.

Tüp bebek tedavisinde spor:

Düzenli egzersiz ve uyku hem vücut sağlığı hem de psikolojik iyilik hali için faydalı olacaktır. Gebe kalındıktan sonra da düzenli günlük yürüyüşler deniz ve temiz havuzda yüzmek ideal egzersizler arasında yer alır.  Bu süreçte kesinlikle yatağa bağımlı hale gelmenizi istemiyoruz

 

Tüp bebek tedavisinde dış gebelik:

Tüp bebek tedavisi sırasında embriyonun transfer edilmesinden sonra ki 12. Gün kanda gebelik testi yapılır. Bu durum her zaman % 100 sağlıklı gebelik olduğu anlamına gelmez. Kimi zaman dokotrunuz 48 saat ara ile kanda gebelik testinin tekrarını ister. Normalde BHCG denilen gebelik testinin ortalama 2 kat artması gerekir 48 saatte bir. Kimi zaman bu değer düşer ve bu duruma kimyasal gebelik adı verilir. Kimi zaman B HCG de artış olur ama 2 kat artış olmaz Bu duırumda boş gebelik ( unembrionik gebelik ) ve dış gebelik ( gebeliğin tüplerde oluşması) akla gelmelidir.  Kesin tanı için vajinal ultrason inceleme gerekir. 

Bizler  fetus anne rahimde olması gereken yerde tespit edilmeden ve kalp atımları izlenmeden  bu multlu haberin çevrenizle paylaşılmamasını öneriyoruz.

Normal anne adaylarında dış gebelik olasılığı %1 civarındadır.

Tüp bebek tedavileri sonrası dış gebelik biraz daha sık olup  %1-3 karşımıza çıkmaktadır.

Ultrason ve kan testlerinde dış gebelik teşhis edilir ise uygun tedavi yöntemleri yapılmaya başlanır.

Dış gebelikler kasıklarda ağrı ile belirti verir. Fakat tüp bebek uygulamalarında henüz belirtiler baş göstermeden kan testi ve ultrason muayeneleri takibinde dış gebelik belli olur. Tüp bebekte genelde dış gebelik belirtisi ilerleyen zamanlarda kendini belli eder.

Dış gebelik nasıl tedavi edilir?

Bazı hastalarda sorun kendiliğinden yok olabilir ve takip etmek yeterli olur. Ancak bazı hastalarda ilaç tedavisi ya da ameliyata ihtiyaç duyulabilir. Dış gebelik ameliyatları daha çok laporoskopi yöntemi ( kapalı yöntem) ile yapılır.

Dış gebelik olan kişilerde yeniden tüp bebek uygulanabilir mi?

Hastanın birkaç ay dinlenmesi sonrasında tüp bebek yeniden denenebilir. Dış gebelikten dolayı gerçekleşen ameliyatlarda tüplerin alınması gebelik şansını azaltan bir faktör değildir. Yumurtalık kanallarının eksikliği tüp bebek tedavisi için engel değildir.

Hangi hastalarda tüp bebek tedavisinden sonra dış gebelik riski daha fazladır?

Daha evvel dış gebelik olan kadınlarda

Pelvik iltihap geçirmiş kadınlarda

Tüpleri tıkalı ya da hasarlı olan kadınlarda

 

 

Tüp bebek tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler:

*Gereksiz stresten uzak durma

*Herseyi herkesle paylaşmama

*Düzenli sağlıklı yaşam

*Sigaradan uzak durma

*Tedaviyi anlama, düzenli uygulama

 

 

Konu ile ilgili videoları videolar kısmından izleyebilirsiniz

 

          Memorial Antalya Hast Kadın H Doğum ve tüp Bebek Merkezi, Antalya